Premjerės teigimu, gauti tokį apdovanojimą iš „Lapteviečių“: „labai didelė garbė“
„Prieš 13-a metų teko būti finansų ministre ir bandyti užtikrinti šalies ekonomikos veikimą, priimti skausmingus sprendimus, dėl kurių labai krimtausi. Būtent Jūsų bendruomenė tuomet man paaiškino, ką gi reiškia vienas ar kitas mūsų dažnai vartojamas žodis“, – apdovanojimo ceremonijoje šeštadienį Rumšiškėse sakė I.Šimonytė.
„Krizė – kai plaukai prie lovos prišąla, kai tavo artimieji šalia miršta iš bado. Palyginus, tai tik laikinas nepatogumas“, – šie žodžiai anuomet man buvo labai svarbūs, jie mane stiprina iki šiol“ – pridūrė Vyriausybės vadovė.
„Lapteviečiai“ vienija 1941-ųjų birželio 14 dieną ištremtus į Rusijos Altajaus kraštą Lietuvos gyventojus, vėliau perkeltus prie Laptevų jūros. Viena lapteviečių – Dalia Grinkevičiūtė – tremtinė, gydytoja, disidentė, rašytoja savo atsiminimais įamžino Arkties tremtinių pasipriešinimą nužmoginimui, parodė jų ryžtą išgyventi, oriai priešinantis neteisybei.
D.Grinkevičiūtės kūrinys „Lietuviai prie Laptevų jūros“ laikomas pačiu pirmuoju pasakojimu apie tremtį yra plačiai pasklidęs po pasaulį ir išverstas į dešimt užsienio kalbų.
Organizatorių teigimu, D.Grinkevičiūtės atminties ir pagarbos medalis teikiamas žmonėms, savo veikloje akcentuojantiems tiesą kaip pagrindinę vertybę, prisidedantiems prie istorinės atminties išsaugojimo ir nesavanaudiškai dirbantiems valstybės kūrimo darbus.
Nuo 2018 metų medaliu, kurį sukūrė skulptorė Skaistė Žilienė yra apdovanota prezidentė Dalia Grybauskaitė, Gražinos ir Vytauto Landsbergių, Rūtos ir Jono Kronkaičių šeimos, profesorė Irena Veisaitė, tapytojas ir rašytojas Leonardas Gutauskas bei kiti Lietuvos politikai ir kultūrai nusipelnę asmenys.