Taip ji atsakinėjo į klausimą apie žurnalistų darbą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, kurį politikei uždavė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Šiandien Lietuva ir Lenkija užsienio televizijose parodoma labai prastu kampu dėl įvykių pasienyje. Rodo Baltarusijos, Rusijos televizijos arba Vakarų kanalai ta kryptimi, kaip nukreipia Baltarusijos režimas.
Lietuvos žurnalistai į patį pasienį nėra įleidžiami“, – pabrėžė politikas.
Jis ragino šią tvarką keisti.
„Reikėtų ieškoti būdų, kaip padaryti atsvarą informaciniam-hibridiniam puolimui prieš Lietuvą, o mūsų žurnalistai yra eliminuoti“, – teigė E.Gentvilas.
Pasak premjerės, siekiama, kad pareigūnai pasienyje galėtų dirbti netrukdomi, o žurnalistai – saugiai.
„Mes tikrai ieškome sprendimų, kaip galima būtų netrukdant pareigūnams dirbti savo darbo ir nekeliant grėsmės patiems žurnalistams ta informacija pasidalinti“, – tikino ji.
Premjerė: A.Lukašenkai įsileisti žurnalistus naudinga
Tačiau ji pabrėžė, jog Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje nenufilmuosi to, ką reikėtų pamatyti, kas „spaustų ašarą“, nes visa tai esą – Baltarusijos pusėje.
„Jūs turbūt puikiai suprantate, kad šiaip problema, arba tie vaizdai, kuriuos reikia pamatyti, yra toje pusėje, kuri yra mums fiziškai nepasiekiama. Ji yra Baltarusijoje, kas čia ką bandytų kaip pavaizduoti. <...>
Vaizdų, kurie lygiaverčiai spaustų ašarą, ar lygiai taip pat grotų žmonių emocijomis, bijau, kad mūsų pusėje tiesiog nenufilmuosi, nes jų ten tiesiog nėra“, – komentavo I.Šimonytė.
Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka įsileisdamas žurnalistus ir leisdamas nušviesti migracijos krizę, pasak jos, išnaudoja tai kaip „smegenų plovimo ir propagandos elementą“.
A.Lukašenkai yra labai naudinga įsileisti tarptautinę žiniasklaidą ten, kur galima rodyti apgailėtiną žmonių situaciją.
„Jūs puikiai suprantate, kad ponui A.Lukašenkai yra labai naudinga įsileisti tarptautinę žiniasklaidą ten, kur galima rodyti apgailėtiną žmonių situaciją pačioje Baltarusijoje, tikrai ne Europos Sąjungoje. Ir A.Lukašenka tikrai neįsileis žurnalistų į savo kalėjimus, į Okrestino sulaikymo izoliatorių, kur žmonės yra mušami, kankinami ir miršta, nes tai nėra jam naudinga.
Jis naudoja viešumą kaip smegenų plovimo ir propagandos elementą“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.
„Ponui A.Lukašenkai šių žmonių tragediją rodyti patogu, tų žmonių, kuriuos jis pats kankina savo viduje, savo piliečių tragedijos, jis niekada neparodys“, – pridūrė ji.
Lietuvos pasienyje šuo kando migrantui
Visgi Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, stengiantis suvaldyti migracijos krizę, būta incidentų.
Lietuvos pasieniečio šuo trečiadienio naktį, bandant išstumti migrantų grupę iš šalies teritorijos, kando vienam iš jų į koją.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba nurodė, kad incidentas įvyko tuo metu, kai Baltarusijos pareigūnai akino Lietuvos pasieniečius prožektorių šviesa ir gulintis migrantas nebuvo pastebėtas.
Įvykio vaizdo įrašu internete pasidalijo baltarusių pasieniečiai.
Lietuvos pasieniečiai trečiadienį dalijosi vaizdo medžiaga iš tos pačios vietos, tačiau momento, kai migrantui kando šuo, vaizdo įraše nebuvo.
Vaizdo įraše taip pat nebuvo užfiksuotas ir išstūmimo momentas. Vis dėlto, jame matyti prožektorių įjungęs baltarusių pareigūnas, taip pat pareigūnas, filmuojantis mobiliuoju telefonu.
Žurnalistai bus prileidžiami arčiau sienos
Šiuo metu žurnalistai Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, ten, kur galioja nepaprastoji padėtis, gali dirbti su leidimais, ne arčiau nei 1 km iki valstybės sienos linijos.
Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerija informavo, jog artimiausiu metu bus panaikintas iki šiol galiojęs vieno kilometro apribojimas, tačiau žurnalistams išliks reikalavimas laikytis 100 metrų atstumo ir nebūti ant patrulio tako, kuriuo važinėja tarnybinis transportas, ir pėdsakų juostos.