Dėl „žaliųjų mokesčių paketo“, pasak premjerės, nėra ginčų – esą visi pritaria, kad būtų sumažintos anglies dvideginio emisijos.
„Bet kai klausimas ateina, kas už tai turi susimokėti, tai kaip įprasta – niekas“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Žaliųjų mokesčių tikslas – ir keisti vartotojų elgesį, ir sukaupti lėšas transporto alternatyvoms, pavyzdžiui, viešajam transportui, teigė ji.
„Jeigu mes savo įsipareigojimų neįvykdysim, ta Vyriausybė, kuri bus Lietuvoje 2030 metais, turės didelių finansinių problemų, kadangi iš to paties kapšo sumokamų mokesčių reikės atidėti pinigų ir susimokėti baudą, kuri bus skaičiuojama pagal taršos leidimų kainą. Tai gali būti pakankamai ženklūs pinigai“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.
Seimas dar pateikimo stadijoje atmetė Motorinių transporto priemonių registracijos mokesčio įstatymo pataisas – siūlymus įtvirtinti metinį automobilių taršos mokestį.
Premjerė teigė, jog šie siūlymai grįš į Seimą, kai bus pataisyti.
„Gal antrą kartą labiau pasiseks. Patobulinsim projektus ir grįšim“, – sakė ji.
Gal antrą kartą labiau pasiseks. Patobulinsim projektus ir grįšim.
Vyriausybė, pasak premjerės, taip pat artimiausiu metu sieks „sutvarkyti nelogiškumą, kurį mes dabar turim su gyventojų nekilnojamuoju turtu, kai dalis gyventojų nekilnojamojo turto nėra municipalinis mokestis, o yra krizės laikais įvestas turčių mokestis“.
Toks mokestis, I.Šimonytės vertinimu, neatitinka logikos.
„Vyriausybė yra nusiteikusi pasiūlyti dviejų dalykų paketą savivaldybėms: galimybę turėti lankstesnes sąlygas skolintis, tai yra konstitucinio įstatymo pakeitimą, ir galimybę savarankiškai reguliuoti visą nekilnojamojo turto mokestį taip, kaip yra su žemės mokesčiu savivaldybės tarybos sprendimu“, – kalbėjo premjerė.
Tai, pasak jos, reiškia, jog į savivaldybes grįš daugiau politikos, jos galės reguliuoti pajamų srautus, turėti daugiau finansinių šaltinių.
Ministrė pirmininkė reiškė viltį, jog Seimas palaikys Vyriausybės ruošiamus mokestinius pakeitimus:
„Palaikys Seimas, nepalaikys? Nepalaikys, tai žinot, ponų valia, nebūtų pirmas kartas.
Bet būtų gerai, kad, žvelgiant į ilgalaikį interesą, ypač į tas problemas, kurios susijusios su žaliu kursu, kad už tai, jog už tų sprendimų nepriėmimą dabar kažkada Lietuvos piliečiams reikės sumokėti, bandysim susitarti.“
Žada gerokai didinti paramą saulės elektrinėms
Augant kainoms, brangstant elektrai ir dujoms, Vyriausybė, anot premjerės, dar mato galimybių palengvinti finansinę naštą žmonėms – ketinama gerokai didinti paramą įsirengiantiems saulės elektrines.
„Vyriausybė dar mato šiokių tokių dalykų, kuriuos galėtų padaryti, bet iš esmės – reguliuojamų kainų srityje arba pasiūlydama alternatyvas, tarkime, kalbant apie tą pačią paramą saulės elektrinių įsirengimui. Turbūt šią savaitę baigsim visus skaičiavimus ir sukrapštysim viską, ką galim sukrapštyti, ir paramą žmonėms didinsim kartais“, – tikino I.Šimonytė.
PVM maistui nesirengia mažinti
Lenkija, siekdama sumažinti infliacijos naštą gyventojams, nuo vasario 1-osios laikinai maisto produktams nebetaikys pridėtinės vertės mokesčio. Ministrės pirmininkės įsitikinimu, tokia priemonė Lietuvoje neduotų reikiamo efekto.
„Dabar sumažinus pridėtines vertės mokestį, mes turėsime tą patį rezultatą kaip su restoranais: nuo liepos 1 dienos restoranų PVM sumažintas 12 proc., kainos gi per tą patį laiką tikrai padidėjo gerokai ir netgi labiau negu maisto produktų.
Daiktas rinkos ekonomikoje kainuoja tiek, kiek žmonės už jį moka, ir motyvacijos mažinti kainas nėra, nes konkurencija yra ribota“, – frakcijos posėdyje dėstė I.Šimonytė.
Galimybių keisti Taivano atstovybės pavadinimą nekomentuoja
„Darbiečio“ Andriaus Mazuronio paprašyta atskleisti prezidentui pristatyto santykių su Kinija deeskalavimo plano detales, I.Šimonytė plačiai jų nekomentavo, bet pabrėžė, jog Kinija, imdamasi ekonominio spaudimo, veikė neteisėtai.
Bandymas veikti Lietuvos politiką per ekonomines priemones, taikant jas apskritai kitų šalių subjektams, yra nei tinkamas, nei pagrįstas.
„Bandymas veikti Lietuvos politiką per ekonomines priemones, taikant jas apskritai kitų šalių subjektams, yra nei tinkamas, nei pagrįstas bet kokių klausimų sprendimo būdas. Jūs puikiai žinot, kad Europos Komisija kreipėsi dėl Pasaulio prekybos organizacijos reikalavimų pažeidimo. Ir kitos šalys yra prisijungusios. Be to, aš manau, kad mes šitą dalyką matome panašiai“, – dėstė I.Šimonytė.
Komentuoti, ar Lietuva ieškos galimybių keisti Taivano atstovybės pavadinimą, ji atsisakė.
Premjerė lankosi Darbo partijos frakcijos posėdyje: