„Demokratijos stiprybė matuojama diskusijų kokybe ir piliečių įsitraukimo gyliu. Švietimo svarbą šiuo atžvilgiu būtų sunku pervertinti. Gyvename epochoje, kai autokratiniai režimai remia didžiulę proŠiandien Seimo rūmuose vyksta renginys „Model NATO Vilnius 2023“, kuriame daugiau kaip 100 Lietuvos vyresniųjų klasių mokinių imasi šalių vadovų vaidmenų NATO viršūnių susitikimo simuliacijoje, į kurią susirinkusius moksleivius pasveikino Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.pagandą per tradicines ir socialinės žiniasklaidos platformas, kurdami šelmišką, netikrą triukšmą, bandydami pakenkti demokratijos idealams. Geriausia vakcina nuo autokratų propagandos yra atspari visuomenė ir informuoti piliečiai, žinantys, kaip dalyvauti diskusijose, apginti savo nuomonę ir dar kartą patikrinti naujienas“, – sveikindama susirinkusiuosius sakė Ministrė Pirmininkė.
Premjerė savo sveikinimo kalboje pabrėžė diskusijų, kaip demokratijos pagrindo, vertę, ir pažymėjo, kad būtent tokiomis diskusijomis, į kurias šiandien įsitraukia simuliacijoje dalyvaujantys moksleiviai, pavyksta rasti geriausius sprendimus.
Ministrė Pirmininkė susirinkusiesiems priminė ir vieną didžiausių dabartinių priešų demokratijos vertybėms – Rusijos karą Ukrainoje. „Desperatiško Putino režimo rankose viskas tapo ginklu, įskaitant informaciją, maistą, energiją, atomines elektrines, net vandenį, kaip matėme prieš kelias dienas, kai buvo susprogdinta Nova Kachovkos užtvanka“, – premjerė vardino nesibaigiančios Rusijos agresijos priemones.
„Ilgalaikėje perspektyvoje tik stiprus NATO gali atgrasyti Rusiją nuo tolesnės agresijos. Akivaizdu, kad NATO turi prisitaikyti. NATO reikia greitų, drąsių ir didelių sprendimų, kurie atspindėtų naujas geopolitines realijas. NATO siekis apginti kiekvieną Aljanso teritorijos centimetrą turėtų būti pagrįstas patikimais ištekliais, kuriuos pažadėjo narės, – kalbėjo I. Šimonytė. – Mes – NATO – esame šeima iš 31, o, tikiuosi, netrukus ir 32 tautų, kurios dalijasi tomis pačiomis vertybėmis. Šis ryšys tarp tautų ir pasižadėjimas vienas už visus ir visi už vieną yra tikra NATO stiprybė“.
Priminusi pagrindines NATO vertybes – demokratiją, laisvę ir teisinę valstybę – premjerė simuliacijos dalyviams palinkėjo produktyvioje diskusijoje atlikti pareigą rasti sąjungininkų sutarimą svarbiomis temomis ir būti atsakingiems už NATO stiprinimą.
„Model NATO Vilnius 2023“ organizuojamas Baltijos pažangių technologijų instituto drauge su Britų taryba ir Jungtinės Karalystės ambasada Vilniuje siekiant gerinti jaunimo žinias apie NATO – Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją. Renginį moderuoja Birmingamo universiteto tarptautinės politikos profesorius Markas Webberis.
Ne vienoje užsienio šalyje populiarus renginys „Model NATO“ – tai NATO viršūnių susitikimo simuliacija, kurios metu renginio dalyviai turi galimybę geriau pažinti organizaciją, jos veiklą ir sprendimų priėmimo procesą praktiniu būdu. Moderuojami organizatorių, „Model NATO“ dalyviai atstovauja jiems priskirtoms šalims ir dalyvauja realistiškose situacijose, kurios NATO narėms gali kilti kasdien konsultuojantis ir priimant sprendimus, susijusius su saugumo klausimais visuose lygmenyse ir įvairiose srityse.