„Šį savaitgalį gerokai suprastėjo situacija Vilniaus regiono klasterio ligoninėse. Turim mažai reanimacijos vietų. Dėl to, kad jų būtų, reikia stabdyti daugiau planinės pagalbos. Tai yra labai blogai“, – antradienį žurnalistams Seime komentavo I.Šimonytė.
Ji taip pat pastebėjo, kad epidemiologinė COVID-19 situacija Vilniaus regione yra prastesnė negu kitur Lietuvoje, esą dėl to nuspręsta perskirstyti gautas COVID-19 vakcinų siuntas ir sostinei jų skirti daugiau.
„Siekdami šiek tiek įtampą sumažinti, paskyrėme šitam regionui daugiau vakcinų šią savaitę tam, kad aplinkinės savivaldybės, ir Vilnius taip pat, galėtų kaip įmanoma daugiau žmonių paskiepyti“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė perskirstanti savaitgalio bei pirmadienio vakcinų siuntas ir 44 proc. visų gautų vakcinų skirianti sostinei.
Savivaldybių, kurioms numatytos vakcinos teko Vilniui, merai dėl SAM sprendimo reiškė pasipiktinimą – jos turėjo atšaukti suplanuotą dalies žmonių skiepijimą.
I.Šimonytė sutiko, kad SAM sprendimas dėl vakcinų perskirstymo buvo netikėtas, bet į situaciją, pasak jos, reikėjo reaguoti skubiai.
„Netikėtas turbūt buvo ir lovų užsipildymas per savaitgalį, daug yra čia tų netikėtumų su COVID-19.
Neturime tokio komforto, kad informuotumėm prieš dvi savaites.
Kadangi informaciją savivaldybės gauna gana anksti, aš bijau, kad neturime tokio komforto, kad informuotumėm prieš dvi savaites, kad taip bus po dviejų savaičių, nes tikrai nei vakcinų tiekimai yra pakankami, kad visos savivaldybės gautų pakankamai, nei situacija yra linijinė, kad žinotumėm, kas bus po dviejų savaičių.
Tenka reaguoti skubiai, taip ir buvo reaguota“, – komentavo ministrė pirmininkė.
Ji tikino, kad Vilniaus regionas dar turi galimybių plėsti COVID-19 skyrius, tik su reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose esančiomis lovomis esą sunkiau – jas nebent galima atimti iš kitų, ne COVID-19 sergančių pacientų.
„Yra atidaromos papildomos lovos, tam yra dar rezervo. Dar nesame pasiekę panašių skaičių kaip gruodžio mėnesį, tačiau reanimacijų atveju situacija yra sudėtinga.
Reanimacinių lovų taip lengvai išplėsti neįmanoma, tai nėra tas pats, kas atidaryti paprastą COVID-19 lovą, net ir aprūpintą deguonimi. Čia pasirinkimai yra sudėtingi. Reikia limituoti kitą pagalbą, kuri žmonėms taip pat svarbi, kuriai reikalinga reanimacija“, – dėstė I.Šimonytė.
Ji kreipėsi į gyventojus – prašė įvertinti sudėtingą situaciją ir pasverti savo elgesį.
Ligoninės nėra guminės.
„Dar kartą visų prašau galvoti apie riziką, kurią elgesys kelia ne tik aplinkiniams, bet ir sau patiems todėl, kad ligoninės nėra guminės ir vietų prigaminti nėra įmanoma taip, kaip gali prireikti“, – teigė premjerė.
Paklausta, ar Vilniaus regione būtų galima įvesti atskirą karantino režimą, I.Šimonytė abejojo, ar tai suveiktų.
Ji teigė, kad daug žmonių COVID-19 užsikrečia, pavyzdžiui, darbovietėse, o juk gyventojų vykimo į darbą neapribosi.
„Žmonės darbo reikalais judėjo visą laiką nuo pat tada, kada karantinas buvo įvestas, net jeigu darbas yra kitoje savivaldybėje“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Įvesti lokalaus karantino Vilniaus regione, pasak jos, kol kas neketinama: „Kokia būtų praktinė tokio lokalaus karantino nauda, manau, kad galim spekuliuoti. Kol kas šito varianto nesvarstome.“