Dabar rinkimuose į Seimą partijoms taikomas 5, o koalicijoms – 7 proc. rinkėjų palaikymo barjeras, tačiau Seime antradienį nutarta šią kartelę nuleisti atitinkamai iki 3 ir 5 proc.
Prezidentas G.Nausėda atskleidė, kad tokiam pasiūlymui nepritaria.
Jis sako, kad palaikytų siūlymą mažinti kartelę iki 4 proc. partijoms ir 6 proc. koalicijoms, bet ne daugiau.
„Turbūt 99 proc. visuomenės puikiai supranta, kas čia vyksta ir dėl ko visa tai yra daroma. Jau tai yra negerai“, – viešėdamas Utenoje žurnalistams sakė G.Nausėda.
Anot jo, nebūtų nuostabu, jei po ketverių metų vėl būtų siūloma grąžinti 5 proc. kartelę, nes „valdžioje esančios partijos nuspręs, kad geriau būtų eliminuoti trukdančias mažesnes partijas“.
„Todėl mūsų pozicija yra paprasta: taip, 4 proc. partijai ir 6 proc. partijų junginiui būtų pakankamai civilizuotas sprendimas, atsižvelgiant ir į kitų šalių patirtį. Ir tokį įstatymo projektą turbūt galima būtų priimti su sąlyga, kad nekaitaliosim vėl, kaip kad vėjas papūs.
Tačiau dar mažesnis kartelės mažinimas arba nuleidimas reikštų, kad mes einame tuo keliu, kai Seime atsiras dariniai, kurie smarkiai destabilizuos valdančiosios koalicijos veiklą ir tikrai sukels dar daugiau chaoso“, – kalbėjo jis.
Ar tai reiškia, kad antradienį Seimo priimtą įstatymą, kuriuo kartelė nuleidžiama iki 3 proc. partijoms ir 5 proc. koalicijoms, prezidentas vetuos, nežinia.
Vakarop perklaustas, jis nurodė dėl veto atsakymą ketinantis pateikti, „kai ateis laikas“.
„Numatyti terminai, šiandien aš savo nuomonę pateikiau, ji ganėtinai skeptiška. Atsakymas tikrai bus, kai ateis laikas, ir visi pamatysime“, – žurnalistams spaudos konferencijoje Utenoje sakė šalies vadovas.
Sprendžiant iš pastarųjų dienų reitingų, pataisos, lengvinančios kelią į parlamentą, naudingiausios Lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai, S.Gentvilo atstovaujamam Liberalų sąjūdžiui, partijai „Tvarka ir teisingumas“, Socialdemokratų darbo partijai ir N.Puteikio vadovaujamai Centro partijai „Gerovės Lietuva“ – jos 5 proc. barjero į Seimą daugiamandatėje apygardoje neįveiktų.
N.Puteikis naudą sau neigė, o liberalų, „socialdarbiečių“ ir „tvarkiečių“ atstovai – pripažino.
Jei žemesnės patekimo į Seimą kartelės būtų galiojusios 2016-aisiais, be mandatų nebūtų likusi Antikorupcinė N.Puteikio ir K.Krivicko koalicija ir Darbo partija.