„Deja, tenka pripažinti, kad pats atrankos procesas buvo ir mažai skaidrus ir neefektyvus. Galiausiai išsitęsė tikrai nepateisinamai ilgai, o ir pasiūlyta gerbiamo E.Pašilio kandidatūra nemanau, kad tenkina tuos reikalavimus, kurie yra keliami konkrečiai šiai pareigybei Bendrajame teisme“, – lankydamasis Seime ketvirtadienį žurnalistams komentavo G.Nausėda.
Baigęs savo kaip generalinio prokuroro kadenciją E.Pašilis, jo įsitikinimu, galėtų užimti „įvairias pareigas“. Bet prezidentas teigė nemanantis, kad ES Bendrasis teismas „yra ta vieta, kurioje ponas E.Pašilis galėtų atsiskleisti geriausiai“.
Kito kandidato į ES Bendrojo teismo teisėjus G.Nausėda teigė ieškosiantis su naująja valdžia.
„Toliau tęsime konsultacijas jau su naująja Vyriausybe ir ieškosime tinkamų kandidatūrų“, – nurodė šalies vadovas.
E. Pašilis prezidento sprendimo nekomentavo.
„Generalinis prokuroras gerbia prezidento sprendimą, tačiau nuo komentarų susilaiko“, – BNS ketvirtadienį sakė Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.
Prezidento komentarai iš Seimo:
Apie tai, kad į ES Bendrojo teismo teisėjus Teisingumo ministerija atrinko generalinio prokuroro E.Pašilio kandidatūrą, o Vyriausybė jai pritarė, anksčiau skelbė BNS. Vėliau kandidatūra buvo pateikta apsvarstyti G.Nausėdai.
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius BNS sakė, kad E.Pašilio kandidatūrai Vyriausybė bendru sutarimu pritarė lapkričio pradžioje ministrų kabineto posėdyje, jame dalyvavo ir E.Pašilis, klausimas svarstytas kaip riboto naudojimo.
Apie šį Vyriausybės sprendimą ir teikimą institucijos informacijos neplatino.
Įstatymas numato, kad kandidatą į Europos Sąjungos teismą siūlo Vyriausybė, gavusi prezidento pritarimą. Seimo statutas numato, kad kandidatūrą taip pat turi svarstyti parlamentas.
Kandidato parinkimo procedūra įstatyme nėra apibrėžta, ji detalizuota teisingumo ministro E.Jankevičiaus patvirtintu atrankos aprašu, kur numatyta, kad atranką turi vykdyti teisingumo ministro vadovaujama darbo grupė, kurioje taip pat dirba Seimo ir Prezidentūros atstovai.
E.Pašilis buvo jau trečiasis kandidatas į Liuksemburge įsikūrusį ES Bendrąjį teismą. Jo kaip generalinio prokuroro kadencija baigsis šių metų gruodį.
Naujojo generalinio prokuroro paieškos
G.Nausėda nurodė jau ieškantis E.Pašilio įpėdinio.
„Šiuo metu kaip tik vyksta konsultacijos, susitikimai su kandidatais. Su vienu kandidatu šiandien susitinku ir fiziškai, kadangi tikrai sudomino kandidatūra, ir mes norėtume plačiau pasišnekėti, ir nuodugniau įvertinti jo tinkamumą“, – dėstė prezidentas.
„Tikiu, kad sprendimą turėsime netrukus“, – pridūrė jis.
Generalinį prokurorą penkeriems metams skiria prezidentas Seimo pritarimu.
Į KT teisėjus dar kartą siūlys G.Lastauskienę
Nors Seimas anksčiau nepritarė Giedrės Lastauskienės kandidatūrai į Konstitucinio Teismo teisėjus ir jos į šias pareigas nepatvirtino, G.Nausėda sakė vis tiek ją teiksiantis dar kartą.
„Mes teiksime Giedrės Lastauskienės kandidatūrą – tą aš sakiau pavasarį, tą aš kartoju dar kartą. Neišgirdome tokių argumentų, kurie mus sudomintų ar keltų abejonių kandidatūros tinkamumu, todėl ir nematome pagrindo kažką keisti“, – paaiškino prezidentas.
Konstitucija numato, kad Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Teismą sudaro devyni teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai.