Šalies vadovas pažymėjo, kad renginys yra itin aktualus Lietuvai dėl savo temos, kurią būtina diskutuoti – Lietuvos ekonomikos būklė ir jos perspektyvos, kurioms tiesioginį poveikį daro šiuo metu regione ir visame pasaulyje vykstantys pokyčiai.
Pastarojo meto įvykiai pasaulio finansų rinkose dar kartą labai aiškiai parodė, jog šiuolaikiniame pasaulyje vienai valstybei neįmanoma atsiriboti nuo viso to, kas vyksta už jos ribų.Pasak prezidento, pastarojo meto įvykiai pasaulio finansų rinkose, energetikos išteklių kainų svyravimai ir politiniai sprendimai Rytų kaimynystėje dar kartą labai aiškiai parodė, jog šiuolaikiniame pasaulyje vienai valstybei neįmanoma atsiriboti nuo viso to, kas vyksta už jos ribų.
„Esame globalios sistemos dalis, todėl neišvengiamai susiduriame ir su rizikomis, ypač kai verslo santykiai tampa politinių sprendimų įkaitais, o tai dažnai pastebime energetikos srityje,“ – sakė prezidentas.
Valstybės vadovas pasidalijo mintimis apie riziką ir galimybes, kylančias iš aktyvaus Lietuvos dalyvavimo Europos reikaluose ir tarptautinėje ekonomikoje, šalies pastangas, mažinti riziką bei didinti galimybes verslui ir visiems žmonėms. Prezidento nuomone, šioje situacijoje svarbiausia, kad kiekvienas tinkamai atliktų savo funkcijas.
„Politikams tai pirmiausia reiškia, jog labai kruopščiai ir atsakingai būtina tvarkyti valstybės finansus. Turime dar atsargiau planuoti biudžeto išlaidas ir realistiškai vertinti biudžeto įplaukas. Manau, jog kol kas Vyriausybės parengtas biudžeto projektas nevisiškai tinkamai atspindi šiuos principus. Susidaro įspūdis, jog dar ne visi suvokia situacijos rimtumą, jog rinkimų įkarštyje dar nesuvoktos esamos ir būsimos ekonominio gyvenimo realijos“, – pabrėžė Lietuvos vadovas.
Pozicija dėl biudžeto
V. Adamkus pakartojo jau anksčiau išsakytą savo poziciją, kad kartu su kitų metų biudžetu turėtų būti priimti sprendimai ir dėl išlaidų augimo ribojimo bei dėl kai kurių mokestinių lengvatų naikinimo. Pasak valstybės vadovo, negalime sau leisti, kad kitais metais realus biudžeto deficitas kelis kartus viršytų suplanuotąjį, nes tokiu atveju tektų brangiai skolintis ir už tai sumokėtų visi šalies mokesčių mokėtojai.
Lietuvos vadovas pažymėjo, kad esant tokiai situacijai, kitas svarbus politikų uždavinys yra dar kartą kritiškai įvertinti galiojantį verslo reguliavimą ir atsakyti sau į klausimą: „Ar tikrai jau viskas Būtų ne visai teisinga ir net neatsakinga visas neigiamas ekonomikos tendencijas aiškinti tik pasaulinėmis problemomis.padaryta, kad įmonės galėtų kuo lanksčiau reaguoti į rinkoje vykstančius pokyčius, ar tikrai nebėra perteklinių biurokratinių ar mokestinių kliūčių verslo konkurencingumui augti?“
V. Adamkus atkreipė dėmesį, kad Lietuvos finansų būklė ir verslo konkurencingumas neišvengiamai yra susiję su dar vienu iššūkiu – energetikos išteklių kaina ir jų tiekimo šaltinių įvairove.
„Viena vertus, turime pripažinti, jog nuo įstojimo į Europos Sąjungą nepadarėme to, ką turėjome padaryti, – kalbu pirmiausia apie energijos efektyvumą, namų apšiltinimą, alternatyvių energijos šaltinių naudojimą. Kita vertus, jau seniai dedame daug pastangų, kad pajudėtų elektros energijos jungtis su Lenkija, kuri kartu su planuojama jungtimi į Švedija turėtų integruoti Lietuvą ir kitas Baltijos šalis į konkurencingą elektros energijos rinką. Norėtųsi matyti spartesnę pažangą įgyvendinant šiuos projektus. Kol kas jos akivaizdžiai trūksta“, – sakė valstybės vadovas.
Prezidentas išreiškė viltį, kad praėjusią savaitę Europos Sąjungos lyderių patvirtintose išvadose numatytas įsipareigojimas parengti energetikos jungčių įgyvendinimo veiksmų planą Baltijos šalims paspartins ir energetikos projektų šiame regione vystymą.
Pasisakė už tarpusavio prekybą su JAV
Kalbėdamas apie verslo ryšių tarp Lietuvos ir JAV plėtrą, šalies vadovas pabrėžė, kad visada pasisakė už geresnę aplinką užsienio investicijoms ir tarpusavio prekybai.
„Manau, jog yra dar ką keisti, kad mūsų verslas būtų konkurencingesnis, kad Lietuva būtų ta vieta, kurią pirmiausia matytų ketinantys investuoti šiame regione“, – sakė valstybės vadovas.
Prezidento nuomone, būtų ne visai teisinga ir net neatsakinga visas neigiamas ekonomikos tendencijas aiškinti tik pasaulinėmis problemomis, kai mūsų pačių sprendimai, reguliuojantys verslo aplinką Lietuvoje, irgi daug lemia.
Pateikęs pavyzdį, kurį nuolat mini JAV ir kitų šalių investuotojai – apribojimą trečiųjų šalių investuotojams atsivežti į Lietuvą savo šeimos narius – valstybės vadovas informavo, kad prieš keletą mėnesių pateikė Seimui įstatymo pataisą, panaikinančią šį apribojimą, ir išreiškė viltį, kad jai bus pritarta.
V. Adamkus prašė investuotojų ir toliau kelti jiems rūpimus klausimus bei patikino, kad valstybės konkurencingumo stiprėjimą laiko vienu svarbiausių savo prioritetų.