F.Jansonas trečiadienį LRT televizijos laidoje „Dienos tema“ pastebėjo, kad informacija apie galimus E.Bajarūno nusižengimus buvo sąmoningai nutekinama žiniasklaidai ir jam rengiamas viešas teismas.
„Šita istorija įdomi tuo, kad draugiškas teismas vyksta medijoje anksčiau, negu kažkur kitur sprendimai priimami, informacijos tekinimas nuo pat pirmų žingsnių leidžia manyti, kad iš tiesų yra tam tikrų politinio žaidimo elementų“ – teigė prezidento patarėjas.
Kalbam apie žmones, kurie dirba Lietuvos valstybei ir, tiesą sakant, jie nenusipelno, kad su jais būtų susidorojama tokiais būdais.
“(...) yra tam tikras bandymas formuoti visuomenės nuomonę, bet kalbam apie ambasadorius, kalbam apie žmones, kurie dirba Lietuvos valstybei ir, tiesą sakant, jie nenusipelno, kad su jais būtų susidorojama tokiais būdais“, – sakė F.Jansonas.
Jis neatskleidė, ar valstybės vadovas pasitiki ambasadoriumi, ar imsis kokių nors žingsnių artimiausiu metu. Pasak F.Jansono, antradienį G.Nausėda buvo susitikęs su Lietuvos ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje, išklausė jo ir paprašė grįžti dirbti į Londoną.
„Prezidentas vakar (antradienį – LRT.lt) buvo susitikęs su ambasadoriumi, išklausė jo poziciją ir paprašė grįžti į Londoną, tęsti darbą:, – sakė jis.
Kaltinimai E.Bajarūnui
Užsienio reikalų ministerijos (URM) ekspertai nustatė, jog E.Bajarūnui trūksta vadovui reikalingos kompetencijos, jis piktnaudžiauja suteiktais įgaliojimais ir netinkamai bendrauja su ambasados darbuotojais.
Dėl šių trūkumų URM Generalinė inspekcija rekomendavo atlikti E.Bajarūno tarnybinės veiklos vertinimą ir spręsti dėl jo tinkamumo vadovauti ambasadai.
„Delfi“ paviešintoje inspekcijos medžiagoje minimas netinkamas ne tik E.Bajarūno, bet ir jo žmonos, garsios kino režisierės Giedrės Žickytės elgesys. Taip pat minima ir tai, kad per prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos vizitą Londonde E.Bajarūnas ambasados pinigais nupirko pačius brangiausius bilietus į operą. E.Bajarūnas tikino, kad tai buvo techninė klaida, jis vėliau už bilietus sumokėjo iš savo kišenės, nes kvietimas prezidentui buvo privatus.
Ambasadoriaus atsakas
Trečiadienį E.Bajarūnas surengė spaudos konferenciją, kurioje neigė jam metamus kaltinimus ir savo ruožtu kaltino Užsienio reikalų ministerijos vadovybę bandant su juo susidoroti.
E.Bajarūnas tvirtino tapęs politinės kovos įrankiu, tačiau neįvardino, tarp ko ši kova vyksta.
„Esu Lietuvos diplomatas, statutinis pareigūnas, tai aš išsakau, ką aš supratau. Pirmą kartą prieš mane naudojami ne statutiniai metodai“, – teigė diplomatas, skundęsis, kad nebuvo išklausyta jo pozicija.
Ministro pozicija
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis trečiadienį sakė, kad už užsienio politiką atsakingos institucijos tarsis, ar kaltinimų dėl netinkamo elgesio sulaukęs E.Bajarūnas gali tęsti darbą šiose pareigose.
„Kadangi ambasadoriaus tolesnis darbas yra sprendžiamas ne ministro, ne vieno ministro sprendimu, o institucijų bendru nutarimu, tai dabar vyks konsultacijos, kaip toliau geriausia būtų galima darbą ambasadoje organizuoti“, – žurnalistams trečiadienį sakė užsienio reikalų ministras.
Kaip žurnalistams sakė G.Landsbergis, pirmiausia buvo gautas vienas neanoniminis skundas, vėliau apklausta keliolika ambasados Londone darbuotojų.
„Apmaudu, kad tai vyksta diplomatinėje tarnyboje. Noriu pasidžiaugti, kad žmonės netyli, nepaisant to, kad jie kartais turi pasakyti apie savo tiesioginio vadovo netinkamus veiksmus“, – teigė ministras.