ES šalių lyderiai sekmadienį rengiasi pritarti „Brexit“ susitarimui.
„Nepasakyčiau, kad esame labai laimingi. Jaučiame, kad tai pirmas realaus Britanijos pasitraukimo žingsnis. Taip, mes šiandien sutarsime, mes pritarsime „Brexit“ sutarčiai, bet tame nėra nieko gero jokiai pusei, nes tai yra pasitraukimas iš ES“, – žurnalistams sakė šalies vadovė.
„Nesu tikra, ar skyrybos apskritai gali būti tobulos. Tame nėra nieko gero abejoms pusėms“, – kalbėjo ji.
Nesu tikra, ar skyrybos apskritai gali būti tobulos. Tame nėra nieko gero abejoms pusėms, – kalbėjo ji.
„Brexit“ susitarimas apima finansinių reikalų, piliečių teisių, Šiaurės Airijos ir pereinamojo laikotarpio klausimus ir suteikia vilčių dėl būsimų santykių saugumo bei prekybos srityse.
Tačiau tai dar nėra galutinis etapas, nes susitarimą iki „Brexit“ dienos kovo pabaigoje dar turi patvirtinti britų Bendruomenių Rūmai ir daugelis parlamentarų jau įspėjo, kad jam nepritars.
„Manau, kad tai nėra mūsų rūpestis. Tai yra britų rūpestis“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Kol susitarimas nėra patvirtintas, visos šalys toliau rengia planus galimybei, jog Didžiosios Britanijos narystė Europos Sąjungoje pasibaigs nesudarius naujo susitarimo.
D.Grybauskaitė kalbėjo apie keturis scenarijus, jeigu britų parlamentarai atmestų susitarimą – tai būtų arba naujas referendumas, arba išankstiniai rinkimai, arba prašymai persiderėti dėl susitarimo arba vadinamasis kietasis „Brexit“.
„Jungtinės Karalystės reikalas apsispręsti, kuriuo keliu eiti“, – tvirtino šalies vadovė.
Šią savaitę Ispanija buvo pagrasinusi balsuoti prieš „Brexit“ susitarimą, jeigu dokumentas Madridui negarantuos veto teisės sprendžiant dėl būsimo Jungtinei Karalystei priklausančio Gibraltaro statuso.
Ginčas buvo išspręstas, kai Londonas pažadėjo po „Brexit“ tęsti dvišales derybas su Ispanija šiuo klausimu.