Kalbėdama apie galimybę pasekti kaimynės Latvijos pavyzdžiu, kuri nusprendė priimti vieną sulaikytąjį iš JAV Gvantanamo bazės, prezidentė teigė, kad Lietuvai „nėra būtina svarstyti šio klausimo“.
„Aš manau, kad šio klausimo svarstyti nėra būtina visiškai. Mes turime daug problemų ir taip dėl CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje, iki galo tyrimas baigtas tik parlamente, bet atsakymų ir klausimų yra dar daug. Nemanau, kad šis klausimas turėtų būti aktualus Lietuvai“, – žurnalistams sakė prezidentė.
D.Grybauskaitė dar praėjusių metų spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims asmenų iš Jungtinių Valstijų Gvantanamo bazės, kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimai veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo.
Paskirtasis užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis praėjusią savaitę komentuodamas savo poziciją Gvantanamo kalinių priėmimo į Lietuvą tema sakė, kad prokuratūrai atlikus galutinį tyrimą dėl galimų CŽV kalėjimų Seimo vadovybė, premjeras, prezidentė turės „susirinkti ir tartis“. Jungtinės Valstijos buvo paprašiusios Lietuvos, kad valstybė priimtų du asmenis iš liūdnai pagarsėjusio sulaikymo centro. Vėliau, anot diplomatų, kalbėta apie vieno asmens priėmimą.
Latvijos užsienio reikalų ministras Maris Riekstinis antradienį paskelbė, kad šalies prezidentas Valdis Zatleras JAV prašymu leido perkelti į jo šalį vieną Kubos Gvantanamo įlankos karinėje bazėje veikiančiame „karo su teroru“ kalėjime laikomą asmenį.
JAV Gvantanamo bazėje Kuboje kalinama apie pustrečio šimto asmenų, kurie įtarti terorizmu. Daugumai iš jų kaltinimai iki šiol nebuvo pateikti. Vos pradėjęs eiti pareigas naujasis JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė, kad sulaikymo centrą ketinama uždaryti.
Manoma, kad Europos Sąjunga iš viso gali priimti kelias dešimtis čia kalintų asmenų. Vos pradėjęs eiti prezidento pareigas B.Obama žadėjo kalėjimą uždaryti per metus. Dabar Vašingtonas sako, kad įkalinimo centras turėtų būti likviduotas per pirmąją prezidento kadenciją.