„Taip vadinamojo Bukarešto devyneto – trys Baltijos šalys ir 6 Vidurio Europos šalys – formatas yra puiki proga mums suderinti savo pozicijas, nes liepą vyks NATO viršūnių susitikimas ir tam visos šalys, ypač mes, rimtai ruošiamės. Mes gyvename šalia sudėtingo kaimyno, pernai stebėjome agresyvias „Zapad“ pratybas, Kaliningrado militarizavimą – visa tai mums kelia daug rūpesčių, ir taip pat sudaro hibridinio karo sąlygas. Su 8 valstybių lyderiais kalbėsime apie bendrus planus, NATO viršūnių susitikimą“, – LRT RADIJUI sako prezidentė.
NATO viršūnių susitikimas Briuselyje vyks kitą mėnesį.
Aukščiausio lygio susitikimo tikslas – prieš NATO viršūnių susitikimą Briuselyje sutarti dėl bendrų tikslų ir pasiūlyti vieningus sprendimus, kaip dar labiau sustiprinti rytinio flango ir viso Aljanso gynybą, rašoma prezidentūros pranešime.
Devynių valstybių prezidentų bendradarbiavimo formatas – Bukarešto devynetas – gimė 2015 m. prieš Varšuvos viršūnių susitikimą, siekiant kuo geriau apginti bendrus regiono saugumo interesus ir užtikrinti patikimą atgrasymą. Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Bulgarijos ir Rumunijos vadovai reguliariai susitinka kasmet prieš kiekvieną NATO viršūnių susitikimą.
Susitikime Varšuvoje ypač daug dėmesio bus skiriama „Suvalkų koridoriaus“ problemai ir priemonėms, kurios krizės atveju neleistų atkirsti Lietuvos nuo NATO pastiprinimo. Valstybių vadovai taip pat išklausys karinę grėsmių analizę, kurią pristatys gynybos ir saugumo ekspertai – buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas generolas Benas Hodgesas ir buvęs NATO jungtinio štabo Briunsiume vadas generolas Hansas-Lotharis Domroese.
Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Bulgarijos ir Rumunijos prezidentai priims bendrą Bukarešto devyneto deklaraciją.
Po viršūnių susitikimo Lietuvos vadovė kartu su kitų šalių lyderiais Lenkijos prezidento Andrziejaus Dudos kvietimu dalyvaus Lenkijos nepriklausomybės 100-mečiui skirtame iškilmingame koncerte Karališkajame senajame teatre.
Visos Lietuvos žmonių vardu prezidentė veža ypatingą dovaną Lenkijai – herbinio koklio su jungtiniu Abiejų Tautų Respublikos – Lenkijos Karalystės, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – ir Vazų dinastijos herbu repliką. Ją sukūrė įžymi Lietuvos keramikė restauratorė Bronislava Kunkulienė.
400 metų senumo įspūdingas herbinis koklis rastas tyrinėjant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritoriją ir greičiausiai buvo sukurtas valdant Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Vazai. Jame pavaizduota Lietuvos Vyčio ir Lenkijos Erelio kompozicija yra gražus abi tautas vienijančios istorijos simbolis, rašoma prezidentūros pranešime.