„Išplėstinis konfiskavimas – visiškai nauja ir efektyvi priemonė kovai su korupciniais ir ekonominiais nusikaltimais. Jis sukurs patikimą teisinę prielaidą konfiskuoti visą nusikalstamais būdais sukauptą turtą, kad ir kaip išradingai jis būtų paslėptas. Suteikę teisėsaugai veiksmingą ginklą, reikalausime ir realaus rezultato“, – sakė prezidentė.
Pataisomis taip pat siūloma imtis bausti visus su korupciniais ir kitais savanaudiškais nusikaltimais susijusius asmenis – tiek juos padariusius, tiek ir padedančius dangstyti nusikaltimą. Baudžiamojon atsakomybėn siūloma traukti didelės vertės turtu disponuojančius asmenis, kurie negali įgyto turto pagrįsti teisėtomis pajamomis, net jei nėra kitų jų padarytų nusikalstamų veikų įrodymų.
Prezidentės pasiūlytos pataisos sukurtų patikimas prielaidas išgyvendinti vieną gėdingiausių problemų – teisėsaugos bejėgiškumą prieš asmenis, kurių kaltės įrodymai formaliai nėra pakankami, nors įspūdingas turimo turto ir teisėtų pajamų santykis liudija, kad asmuo savo materialinę gerovę kuria nusikalstamais būdais, o jo užimamos pareigos, ryšiai ar gyvenimo būdas leidžia nesunkiai suvokti, kokie tai būdai.
Konfiskavimą ypač apsunkina plačiai paplitęs ir beveik nekontroliuojamas reiškinys, kai neteisėtai praturtėję asmenys, dažniausiai – turtą ir pajamas privalantys deklaruoti pareigūnai, – visą savo turtą registruoja kitų asmenų vardu. Todėl siūloma įtvirtinti plačias turto, perleisto tretiesiems asmenims, konfiskavimo galimybes.
Pasak Prezidentės, Teisingumo ministerijos kiek anksčiau paviešintas projektas yra švelnesnis, paliekantis spragų išsisukti nuo atsakomybės neteisėtai turtą sukaupusiems asmenims.
„Apmaudu, kai esmines permainas žadantys įstatymų projektai „tikslinami“ tol, kol praranda veiksmingumą. Korupcijos mastai, nusikaltėlių įžūlumas ir išradingumas bandant išvengti atsakomybės, verčia imtis pačių radikaliausių priemonių“, – kalbėjo šalies vadovė.
Prezidentė taip pat pabrėžia, jog būtinybė greta įprastinio turto konfiskavimo numatyti ir išplėstinį yra pripažinta Europos Sąjungos lygmeniu, todėl visos šalys narės turės įgyvendinti šią idėją. Šiuo metu jau daugelyje Europos valstybių ši kovos su nusikalstamu priemonė plačiai taikoma. Ypač – Jungtinėje Karalystėje ir Skandinavijos šalyse. Įvairūs išplėstinio turto konfiskavimo modeliai taikomi Čekijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Nyderlanduose, panašaus pobūdžio įstatymus tobulina Prancūzija.