2015 10 28 /2015 10 29

Prezidentė su Maltos ordino vadovu apsikeitė valstybiniais apdovanojimais

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Maltos ordino Didžiuoju Magistru kunigaikščiu Matthew Festingu trečiadienį apsikeitė valstybiniais apdovanojimais.
Prezidentė su oficialiu vizitu lankosi Maltos ordine (Vatikanas)
Prezidentė su oficialiu vizitu lankosi Maltos ordine (Vatikanas) / LR Prezidento kanceliarijos/R.Dačkaus nuotr.

„Už ypatingą Maltos ordino veiklą Lietuvoje, labdarą ir humanitarinių vertybių skatinimą“ Didžiajam Magistrui Lietuvos vadovė įteikė Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, pranešė prezidentės spaudos tarnyba.

D.Grybauskaitei aukščiausias Maltos ordino apdovanojimas „Pro merito Melitensi“ su aukso grandine įteiktas „už ypatingus nuopelnus skatinant labdaringą veiklą, savanorystę, humanitarines vertybes ir paramą kenčiantiesiems“.

„Šalyje kasmet daugėja savanorių ir pagalbos vieni kitiems projektų, mažinančių susvetimėjimą ir socialinę atskirtį, padedančių likimo išbandymus patiriantiems žmonėms. Visi galime prisidėti prie geresnio pasaulio kūrimo“, – pranešime cituojama D.Grybauskaitė.

Ji pažymėjo, kad apsikeitimas aukščiausiais apdovanojimais reiškia ne tik politinių-diplomatinių santykių kokybę, bet taip pat „pasitikėjimą ir Lietuvos bei Lietuvos žmonių įvertinimą“.

„Didžiuojuosi, kad kitais metais Maltos ordinas organizuos didelį renginį Lietuvoje, kur suvažiuos visi dirbantys Rytų Europoje, taip pat ir Baltijos šalyse, kad jie ir toliau organizuos aktyvią veiklą Lietuvoje ir regione“, – Prezidentūros atsiųstame įraše pažymi prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, Maltos ordino veikla yra išskirtinis pavyzdys, kai skatinama savanorystė ir paprastais, bet veiksmingais būdais padedama labiausiai nepasiturintiems ir likimo nuskriaustiems žmonėms. Skiriant 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio, 2014 metais Lietuvoje šiai organizacijai buvo pervesta beveik 36 tūkst. eurų.

Susitikime su M.Festingu prezidentė aptarė maltiečių veiklą Lietuvoje, savanorystės ir pagalbos vieni kitiems projektus, jų svarbą kuriant socialiai atsakingą visuomenę.

Unikali organizacija, veikianti 120 šalių

Maltos, arba Suverenusis karinis hospitalierių šv. Jono ordinas įsikūrė prieš daugiau kaip prieš 900 metų Jeruzalėje ir yra viena seniausių krikščioniškų organizacijų pasaulyje.

Tačiau karinė ordino praeitis jau daug amžių pamiršta. Šiuo metu Maltos ordinas – tai pasaulinė labdaros organizacija, veikianti 120 šalių. Ji yra neutrali, teikia pagalbą visų rasių, religijų ir tautybių žmonėms, nesiekia jokių politinių tikslų, todėl noriai pasitelkiama kaip tarpininkė sprendžiant nesutarimus tarp kariaujančių šalių.

Maltos ordino labdaringa veikla pasaulyje įvairiapusė. Jis išlaiko ligonines ir prieglaudas, vaikų ir senelių namus, turi gerai organizuotas greitosios pagalbos tarnybas įvairiose pasaulio šalyse, teikia skubią pagalbą stichinių nelaimių ištiktoms ir karo niokojamoms šalims, padeda neįgaliesiems ir pabėgėliams.

Didysis magistras kilęs iš garsios šeimos

Maltos ordino centrinė būstinė ir Magistro rūmai, kuriems Italijos valstybė suteikė eksteritorialinį statusą, dabar yra Romoje. Iš šio miesto dabar vykdoma visų pasaulyje vykstančių ordino veiklų koordinacija, čia priimami valstybių vadovai.

Apdovanojimą prezidentei įteikęs Maltos ordino Didysis magistras princas Matthew Festingas yra kilęs iš garsios šeimos – jis sero Adriano Fortescue, Maltos ordino riterio, žuvusio kankinio mirtimi 1539 metais, palikuonis, o princo tėvas, maršalas seras Francis Festingas, buvo Didžiosios Britanijos armijos štabo vadas.

Pats M.Festingas vaikystę praleido Egipte ir Singapūre, kur tarnavo jo tėvas. Vėliau būsimasis Magistras studijavo meno istoriją Jorkšyre ir Kembridže.

Maltos ordino veiklos esmė – pagalba skurstantiems, kenčiantiems ir ligoniams.

1977 m. princas tapo Maltos ordino nariu, o 1993–2008 m. buvo Anglijos Maltos ordino vadovas. Eidamas šias pareigas jis vadovavo humanitarinėms misijoms Kosove, Serbijoje, Kroatijoje. Didžiuoju Maltos ordino magistru M.Festingas išrinktas 2008 m. kovo mėnesį, mirus 78-ajam Maltos ordino Didžiajam magistrui Andrew Bertie.

Veikla pasaulyje

Maltos ordino veiklos esmė – pagalba skurstantiems, kenčiantiems ir ligoniams. Ypač svarbus pastaraisiais metais tapo rūpinimasis nepagydomai sergančiaisiais ligoninėse ir slaugos namuose

Maltos ordino ligoninės Anglijoje ir Vokietijoje turi specialius skyrius sergantiems nepagydomomis ligomis (hospice). Panašūs specializuoti skyriai yra Maltos ordino ligoninėse Argentinoje, Australijoje, Italijoje, Pietų Afrikoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Ligoninės karščiausiuose pasaulio taškuose

Daug Maltos ordino ligoninių įsikūrusios pačiuose karščiausiuose pasaulio taškuose, kur pagalbos ypatingai reikia.

Net 11 medicinos centrų Maltos ordinas turi Libane. Trys iš jų buvo smarkiai apgriauti kilus ten kariniam konfliktui, tačiau šiuo metu jie jau visiškai atstatyti. Centrai teikia medicinos paslaugas visų šios šalies tautybių ir religijų žmonėms, o maltiečių gydytojai vyksta vizituoti ligonių į mažesnius šalies kaimelius, kur nėra medicinos punktų.

Prancūzijos Maltos ordino asociacija išlaiko gimdymo namus Betliejuje, Palestinoje. Ši ligoninė vietiniams gyventojams siūlo ypatingą medicinos paslaugą – šiame nuolatinių konfliktų regione gyvenančioms moterims suteikia vienintelę, atitinkančią Europos medicinos standartus, vietą gimdyti. Nuo 1990 m. Betliejaus Maltos ordino gimdymo namuose pasaulį išvydo daugiau nei 54 000 vaikų.

Prancūzijos Maltos ordino asociacija plačiai dirba Afrikoje – valdo ligonines ir medicinos centrus Benine, Burkina Fase, Kamerūne, Madagaskare ir Toge.

Senegale ir Kambodžoje Maltos ordinas turi specialias ligonines kenčiantiems nuo raupsų. Ilga kova su šia liga buvo viena pagrindinių Ordino medicinos specializacijos sričių trečiojo pasaulio šalyse.

Daug Maltos ordino ligoninių įsikūrusios pačiuose karščiausiuose pasaulio taškuose, kur pagalbos ypatingai reikia.

Kitose pasaulio šalyse Maltos ordinas taip pat rūpinasi žmonių sveikatos problemomis. Italijoje jis valdo gydymo įstaigas, skirtas diabetikams, Prahoje, Čekijoje, – vaikams diabetikams. Ordino medicinos centrų bei ligoninių yra ir Lenkijoje, Vengrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Brazilijoje, Peru, Pietų Afrikoje, daugelyje besivystančių šalių.

Gydymo įstaigos ir pagalba senyvo amžiaus žmonėms

Daug medicininių ir socialinių paslaugų Maltos ordinas teikia senyvo amžiaus žmonėms.

Jis turi daugybę specializuotų pagyvenusių žmonių centrų Anglijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Austrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čilėje ir Meksikoje, teikia įvairiausias paslaugas, palengvinančias senų žmonių gyvenimą. Tai „Maisto ant ratų“, transporto, ligonių priežiūros, greitosios pagalbos tarnybos paslaugos.

Gydymo įstaigos ir paslaugos neįgaliesiems

Maltos ordinas Prancūzijoje turi net 9 specializuotus neįgaliųjų medicinos centrus. Tokių centrų yra Vengrijoje, Lenkijoje, Libane, Ekvadore ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Airijoje žmonėms, turintiems fizinę ir psichinę negalią Maltos ordinas siūlo įvairias paslaugas: reabilitaciją ir treniruotes, kompiuterių kursus bei specialias išvykas, kurių metu vyksta ir mokomoji veikla.

Daugiau kaip 30 metų Maltos ordinas jauniems neįgaliems žmonėms organizuoja tarptautinę vasaros stovyklą Europoje. Nacionalinės Maltos ordino asociacijos rengia panašias stovyklas neįgaliesiems Albanijoje, Austrijoje, Belgijoje, Italijoje, Makedonijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Šveicarijoje ir Libane.

Pagalba nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių ir karų

Ypač svarbi Maltos ordino veikla – skubi pagalba nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių ir karų, pabėgėliams

2015 m. Maltos ordinas visose savo veiklos šalyse pradėjo plačią informacinę kampaniją, siekdamas atkreipti dėmesį į šią pasaulinę daugelio milijonų žmonių dramą. Ordino organizacijos, veikiančios 120 pasaulio šalių, siekia pristatyti šią kompleksinę humanitarinę problemą savo socialiniuose tinkluose ir internetinėse svetainėse, per spaudą, televiziją ir kitus informacinius kanalus.

Šiuo metu Maltos ordinas yra viena aktyviausių pabėgėliams ir perkeltiesiems asmenimis padedančių organizacijų pasaulyje. Tuo daugiausiai užsiima speciali Maltos ordino organizacija „Malteser International“, dirbanti daugelyje pasaulio karštųjų taškų. Šiuo metu ji aktyviai padeda Sirijos pabėgėliams, stato namus nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Nepale. Beje, maltiečiai padeda pabėgėliams tiek jų gimtosiose šalyse, įtrauktose į karinius konfliktus, tiek ir pabėgėlius priėmusiose šalyse Vakarų Europoje.

2015 m. Maltos ordinas visose savo veiklos šalyse pradėjo plačią informacinę kampaniją, siekdamas atkreipti dėmesį į šią pasaulinę daugelio milijonų žmonių dramą.

Darbas su jaunimu

Maltos ordinas plačiai dirba su jaunimu – kasmet pirmosios pagalbos mokymuose dalyvauja tūkstančiai savanorių. Nuo 1938 m., Maltos ordino asociacijai įsikūrus Airijoje, ji tapo viena pagrindinių pirmosios pagalbos mokymų, greitosios medicinos pagalbos, socialinių paslaugų teikėjų šioje šalyje.

Nuo 1989 m. Maltos ordino pagalbos tarnybos sėkmingai pradėjo kurtis Vidurio ir Rytų Europoje. Maltiečiai plečia savo veiklą Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Albanijoje ir kitose šalyse. Visose jose įsikūrė ir maltiečių jaunimo organizacijos, kurių tikslas – įtraukti jaunimą į socialinę pagalbą.

Maltiečiai Lietuvoje

Maltos ordino padalinys Lietuvoje – Maltos ordino pagalbos tarnyba mūsų šalyje buvo įkurta 1991 metų rudenį iškilių Lietuvos Bažnyčios ir visuomenės veikėjų  (vysk. Juozas Tunaitis, vysk. Jonas Boruta, kun. Vaclovas Aliulis ir kt.) ir sparčiai išplėtusi savo veiklą po visą Lietuvą.

Šiuo metu – tai viena didžiausių Lietuvos socialinės pagalbos organizacijų, vienijanti daugiau kaip 900 savanorių ir veikianti 30-tyje miestų. Projektas „Maistas ant ratų“ vykdomas 17 miestų, „Savanoriška priežiūra namuose“ – 10 miestų. Maltiečiai turi 10 vaikų dienos centrų, 5 Senjorų klubus, dirba su neįgaliaisiais, benamiais, turi apie 500 jaunų žmonių vienijančią jaunimo organizaciją.

Lietuvos maltiečių tikslas – padėti skurstantiems, vargstantiems, ligoniams, neįgaliesiems, atkreipti visuomenės dėmesį į pagalbos jiems reikalingumą. Kaip tik to siekia ir šiuo metu vykstanti jau 10-oji maltiečių labdaros akcija „Maltiečių sriuba 2015“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų