„Pagrindinis lūkestis yra, kad Jungtinė Karalystė išliktų mums artima partnere ir tikrai tos sritys – saugumo ir ekonominė partnerystė – yra identifikuotos“, – BNS telefonu iš Briuselio sekmadienį sakė šalies vadovės patarėjas užsienio politikos klausimais Nerijus Aleksiejūnas.
Taip jis kalbėjo ES šalių lyderiams patvirtinus „Brexit“ susitarimo sąlygas ir deklaraciją dėl santykių ateities.
Pastarasis dokumentas turėtų tapti pagrindu deryboms dėl ES ir Jungtinės Karalystės santykių po pereinamojo Britanijos išstojimo iš Bendrijos laikotarpio, truksiančio mažiausiai iki 2020 metų pabaigos.
N.Aleksiejūnas džiaugėsi, kad šioje deklaracijoje yra numatytas Londono ir Briuselio dialogas saugumo ir užsienio politikos klausimais, bendradarbiavimas kibernetinio saugumo srityje.
Pasak diplomato, derybose dėl ES ir Jungtinės Karalystės santykių ateities bus siekiama susitarti dėl laisvosios prekybos sutarties, bevizio režimo.
„Tai labai daug praktinių dalykų, kurie numato, kad tuo metu, kai pasibaigs pereinamasis laikotarpis, ES ir Jungtinės Karalystės santykiai toliau bus labai glaudūs“, – kalbėjo prezidentės patarėjas.
N.Aleksiejūno teigimu, per pereinamąjį laikotarpį Jungtinėje Karalystėje esančių ar ten besiruošiančių važiuoti lietuvių situacija nesikeis, tačiau ES šalių piliečių Britanijoje situacija po jo išlieka miglota.
„Kol kas aiškumo nėra, (...) bet tikslas yra, kad judėjimas būtų kaip įmanoma laisvesnis“, – sakė diplomatas.
Vis dėlto lūkesčiai dėl ES ir Londono bendradarbiavimo bei „Brexit“ sąlygų gali keistis, jeigu Jungtinės Karalystės parlamentas atmes sekmadienį Briuselyje patvirtintą susitarimą.
Tokiu atveju britams grėstų iš ES išstoti be jokio susitarimo.
Pasak N.Aleksiejūno, tam ruošiasi ir Lietuva.
„Lietuva savo namų darbus yra atlikusi, yra parengti planai, ką reikėtų tokiu atveju daryti. Tai mes atlikome tiek nacionaliniu, tiek ES lygiu“, – tvirtino prezidentės patarėjas.
„Jeigu toks scenarijus pradėtų realizuotis, svarbu, kad tai būtų Europos Komisijos vedamas procesas ir ES šalys išlaikytų vienybę sprendžiant praktinius klausimus“, – teigė jis.
Visgi diplomatas pridūrė, jog „mūsų pagrindinis tikslas yra, kad to scenarijaus nebūtų“.
Jungtinė Karalystė iš ES išstos kitų metų pradžioje.