2022 09 15

Prezidento patarėjas: sunku tikėtis partijų palaikymo dėl rinkimų komiteto reglamentavimo

Prezidento patarėjas abejoja, kad partijos palaikys veto įstatymui, kuriuo sugriežtinami reikalavimai rinkimų komitetams.
Povilas Mačiulis
Povilas Mačiulis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Seimui ketvirtadienį rengiantis balsuoti dėl šio veto, Povilas Mačiulis sako, jog jo nepriėmus smarkiai sumažėtų komitetų patrauklumas, kas nulemtų mažesnį gyventojų įsitraukimą į savivaldą.

„Čia yra sudėtinga tikėtis partijų nuoširdaus palaikymo, nes partijos šitą veiksmą traktuoja kaip partijų silpninimą“, – apie paramą veto LRT radijui ketvirtadienį sakė prezidento patarėjas.

„Prezidento nuomone, partijos, priimdamos tokį Politinių organizacijų įstatymą, iš esmės sumažino komitetų steigimo patrauklumą ir ateityje tikrai yra tokia grėsmė, kad gali komitetų populiarumas labai stipriai sumažėti, o gal net visiškai išnykti, nes dabar nebėra esminio skirtumo, ką steigti – ar politinę partiją, ar komitetą“, – kalbėjo jis.

Pasak patarėjo, prezidentas Gitanas Nausėda norėtų, kad „kuo daugiau žmonių būtų ne tik pasyvūs vietinės valdžios stebėtojai, bet ir aktyvūs savivaldos kūrėjai“. Tai įgyvendinti, P.Mačiulio teigimu, padeda rinkimų komitetai, sulaukę visuomenės palaikymo.

Šalies vadovas vetavo Seimo birželio pabaigoje priimtą Politinių organizacijų įstatymą argumentuodamas, jog griežtesni reikalavimai steigiant rinkimų komitetus apsunkins jų dalyvavimą politiniame gyvenime ir „nesudarys lygių sąlygų į vietos savivaldą bei ES reikalų sprendimą įtraukti kuo daugiau politinio proceso dalyvių“.

Pagrindinis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas tuo tarpu siūlo atmesti prezidento veto ir priimti įstatymą be pakeitimų. Tam reikia, kad už jį balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Seimo baigiantis pavasario sesijai priimtas įstatymas numato, kad EP rinkimuose dalyvauti norinčiam politiniam komitetui reikėtų bent 1 tūkst. steigėjų, o savivaldos rinkimams – bent 0,1 proc. tos savivaldybės gyventojų.

Dabar įstatymas numato, kad rinkimų komiteto keliamą kandidatų į savivaldybės tarybos narius sąrašą turi paremti bent 20 proc. tos savivaldybės rinkėjų skaičiuojant vienam mandatui, bet ne mažiau kaip 100 tos savivaldybės rinkėjų.

„Prezidento nuomone, kad jeigu jau apsunkinome rinkimų komiteto gyvenimą tokiais reguliavimais ir juridiniais reikalavimais, kuriuos turi ir politinės partijos, tai rinkimų komitetai turėtų turėti teisę pretenduoti sėkmės atveju ir į valstybės dotaciją“, – sakė P.Mačiulis.

Jis teigė, kad atmetus veto, tai labiausiai paveiks naujas iniciatyvas ir žmonių motyvaciją ateityje burtis į komitetus.

„Partijos, akivaizdu, traktuoja ir šitą prezidento iniciatyvą kaip partijų silpninimą. (...) Tai nėra silpninimas, nes partijos dalyvauja nacionaliniu mastu, rinkimų komitetai dalyvauja savivaldos arba europarlamento rinkimuose ir jeigu esi silpnas ir kitus padarai silpnesniais, nuo to stipresnis netapsi“, – sakė P.Mačiulis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais