„Analizuojant Pasaulio mokslininkų ir sveikatos ekspertų įžvalgas bei prognozes, akivaizdu, jog su COVID-19 virusu bei jo atmainomis gyvensime dar ne vienerius metus. Tie patys ekspertai rekomenduoja skubiau mokytis gyventi su pandemija ir visais įmanomais būdais ją valdyti. Negalėsime likti kelis metus užsidarę, kol prasirgs visų šiuo metu veikiančių sektorių darbuotojai. Šalies gyventojų vakcinacija greitu metu problemų iki galo taip pat neišspręs, nes ji vyksta lėtai, o po kurio laiko reikės pradėti revakcinaciją“, – teigia LSKA prezidentas Vidmantas Šiugždinis.
LSKA siekia, jog šalies vadovams patarinėtų kuo platesnė įvairių sričių ekspertų ir profesionalų komanda.
Pranešime pažymima, kad blogėjanti šalies gyventojų fizinė ir emocinė sveikata ilgalaikėje perspektyvoje gali virsti dar baisesne pandemija nei COVID-19, o paskelbtas mirčių 2020 m. Lietuvoje priežasčių sąrašas rodo drastiškai augantį mirčių nuo kraujotakos ligų kiekį.
„LSKA užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, jog per karantiną net 46 proc. Lietuvos gyventojų priaugo svorio. 24 proc. nurodė, jog kūno masė padidėjo 1-3 kg., sunkesni 4-5 kg. tapo 13 proc. apklaustųjų, o svoris daugiau nei 5 kg. padidėjo 9 proc. dalyvavusių apklausoje“, – rašoma pranešime.
Dažniau ir daugiau rūkyti ar vartoti kitus nikotino turinčius produktus, pasak pranešimo, pradėjo 25 proc. apklaustųjų. Alkoholio suvartojantys daugiau arba ženkliai daugiau atsakė 16 proc. tyrimo dalyvių. Blogiausias rodiklis – net 57 proc. nurodė mažiau judantys ir sportuojantys. Kaip pagrindinę priežastį mažesniam fiziniam aktyvumui, 51 proc. nurodė sumažėjusią motyvaciją, o 36 proc. įvardino, kad neturi sąlygų sportuoti.
„Visa ekspertų komanda, šiuo metu patarianti šalies prezidentui ir ministrų kabinetui, atlieka didelį darbą. Tačiau matome, kad koncentruojantis į gydymą bei vakcinaciją, dėmesio sveikatingumui, fizinei ir emocinei sveikatai nėra. Todėl prašome į tarybą deleguoti mūsų siūlomą vieną geriausių šios srities specialistų Lietuvoje, turintį daug tarptautinės mokymų patirties ir atstovaujantį geriausias Pasaulines praktikas sveikatingumo srityje“, – sako V.Šiugždinis.
Matome, kad koncentruojantis į gydymą bei vakcinaciją, dėmesio sveikatingumui, fizinei ir emocinei sveikatai nėra.
„Kiekvieną savaitę bendrauju „Europe Active“, organizacijos, kuri konsultuoja Europos Komisiją sveikatingumo klausimais ir jungia daugelio šalių klubų asociacijas, atstovais. Europos Sajungos institucijose labai daug kalbama apie ilgalaikę neigiamą pandemijos įtaką visuomenės sveikatai ir jau užsimenama apie naują – nejudrumo pandemiją.
Būtina dabar pat pradėti galvoti ne tik apie tai, kaip šiandien gydyti sergančius ar neužkrėsti naujų žmonių, bet ir apie tai, kaip mažinti ilgalaikes neigiamas pasekmes gyventojų sveikatai ir nesukelti kritinės padėties širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto bei kitų lėtinių ligų srityse“, – tvirtina dr. Aurimas Mačiukas.
LSKA ragina Vyriausybę nedelsiant imtis veiksmų ir bendromis pastangomis pasiekti, kad sporto ir sveikatingumo klubai ne tik būtų kuo skubiau atidaryti, tačiau ir sulauktų antro finansinės paramos paketo, kaip ir kiti labiausiai nukentėję verslo sektoriai. Juolab, daugelis Pasaulio ir Europos tyrimų parodė, kad užsikrėtimų skaičius Covid-19 sveikatingumo klubuose yra ypač žemas.