Apie būtinybę keisti referendumų vykdymo sąlygas prezidentas užsiminė šių metų birželį Seime skaitydamas metinį pranešimą.
„Sudarykime Lietuvos piliečiams realias sąlygas pareikšti savo nuomonę esminiais valstybės gyvenimo klausimais referendume. Tam turėtume pailginti parašų, reikalingų referendumui surengti, rinkimo laikotarpį, suteikti teisę žmonėms pasirašyti ir elektroniniu būdu“, – pažymėjo G.Nausėda.
Galimybė pasirašyti elektroniniu būdu dėl referendumo jau yra, tačiau laikotarpis, per kurį reikia surinkti reikalingus parašus, nepasikeitė – vis dar 6 mėnesiai.
Prezidentas tąkart nenurodė, kiek reikėtų pailginti parašų rinkimo laikotarpį, neinicijavo su tuo susijusių įstatymų pataisų.
Prezidentūra į klausimus apie tai 15min konkrečių atsakymų nepateikė.
Vyriausioji prezidento patarėja teisės klausimais Jūratė Šovienė praėjusią savaitę paklausta, ar turėtų būti sumažintas referendumui surengti reikalingų parašų skaičius, atsakė teigiamai.
„Tai yra geras klausimas, matyt, turėtų. Būtų suteiktos didesnės galimybės pasisakyti tautai, piliečiams dėl tam tikrų svarbių valstybei klausimų sprendimų, būtų geresnės galimybės“, – „Žinių radijui“ komentavo patarėja.
Nepateisina, kad nepriimtas Referendumo įstatymas
15min pasiteiravo, iki kiek derėtų sumažinti referendumui surengti reikalingų parašų skaičių, ar prezidentas ketina teikti su tuo susijusias įstatymines iniciatyvas.
Prezidentūra į tai atsakė savaip.
„Prezidento nuomone, galimybės piliečiams dalyvauti sprendžiant svarbiausius valstybės ir Tautos gyvenimo klausimus, kaip tai numato Konstitucija, šiuo metu yra sunkiai įmanomos, jau vien dėl to, kad nėra vykdomas Konstitucinio teismo nutarimas – nėra priimtas Referendumo įstatymas. Toks piliečių konstitucinės teisės ignoravimas yra nepateisinamas“, – tvirtino prezidentūros Komunikacijos grupė.
Referendumo įstatymas nustojo galioti liepos 1-ąją, kai Konstitucinis Teismas jį pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai, o iki nutarimo įsigaliojimo Seimas nepriėmė naujo įstatymo.
Dabar, po to kai praėjo pateikimo stadiją, įstatymas svarstomas komitetuose.
Konstitucija numato palyginti griežtas esmines sąlygas referendumui įvykti.
Pasak prezidentūros, „Konstitucija numato palyginti griežtas esmines sąlygas referendumui įvykti“, apie jų keitimą galima diskutuoti.
„Yra tokių sąlygų šalininkų, yra ir nesutinkančiųjų. Konstruktyvios diskusijos dėl šio ir bet kokio kito klausimo sprendimo yra sveikintinos“, – pažymėjo prezidentūra.
Išvengė atsakymo dėl konkretaus referendumo
Pasiteiravus, ar šalies vadovas ketina pasirašyti (pasirašė) dėl referendumo, kurio metu būtų siūloma keisti Konstituciją ir referendumui surengti reikalingų parašų skaičių mažinti nuo 300 tūkst. iki 100 tūkst., prezidentūra atsakė taip:
„Prezidento patarėja atsakė į bendro pobūdžio klausimą. Klausimo apie konkrečią iniciatyvą interviu nebuvo.“
Surengti referendumą dėl referendumui skelbti reikalingų parašų skaičiaus mažinimo siekia Zigmas Vaišvila ir Nendrė Černiauskienė.
Bandymai keisti parašų, reikalingų referendumui surengti, ribą Seime nebuvo sėkmingi. Dabartiniai valdantieji tokią idėja kritikuoja.