Jo teigimu, dėl to turėtų susirūpinti Sveikatos apsaugos ministerija, kuriai Nacionalinė laboratorija yra pavaldi.
„Šitas konkretus pavyzdys rodo, kad tikriausiai organizacija neturi tinkamai suformuotos prevencinės sistemos ir dėl to turėtų susirūpinti šitos organizacijos aukštesnysis vadovas, kam šita organizacija yra pavaldi“, – žurnalistams trečiadienį sakė D.Kuliešius.
Taip jis komentavo situaciją, kai NVSPL vadovas Danas Bakša per trumpą laiką į atsakingas pareigas įstaigoje be viešos atrankos įdarbino ne vieną su stambiais verslais susijusį asmenį.
„Šitas konkretus pavyzdys tinka šios dienos tematikoje pasakyti, kad tai, jog viešoje erdvėje yra diskusija, vertinimai, ar kažkokios įstaigos pasielgė tinkamai ar netinkamai, yra blogas pavyzdys“, – teigė šalies vadovo patarėjas.
Antikorupcinės aplinkos formavimas trečiadienį buvo aptartas Prezidentūroje, kur pristatyta tam skirta iniciatyva „Skaidrumo akademija“.
„Šiandien mes, kalbėdami renginyje ir apie Korupcijos prevencijos įstatymo reikalavimus, ir apie reikalingos antikorupcinės praktikos formavimą, kalbame apie tai, kad įstaigos vadovas yra atsakingas už antikorupcinės aplinkos formavimą, kad visoms įmanomoms rizikoms, ar tai būtų susiję su nepotizmu, ar viešaisiais pirkimais, ar kitomis rizikomis, būtų užkirstas kelias viduje“, – sakė D. Kuliešius.
Ž.Bartkus: „Ekspertai turėtų patarimų“
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žydrūnas Bartkus, vertindamas situaciją Nacionalinėje laboratorijoje, sako, kad nėra gerai, jeigu kyla klausimų dėl vieno ar kito priimto sprendimo.
„Jeigu kyla klausimų dėl vieno ar kito priimto sprendimo, kurio priežastys ar pati procedūra nėra žinoma, arba susidaro įspūdis, kad ji galėjo būti slepiama, jau savaime aišku, kad tai nėra gerai“, – žurnalistams po renginio Prezidentūroje sakė Ž.Bartkus.
Jo teigimu, iniciatybos „Skaidrumo akademija“ ekspertai turėtų patarimų NVSPL.
„Skaidrumo akademijos“ ekspertai šitoje vietoje patartų organizacijoje ir toje pačioje NVSPL svetainėje patalpinti sąrašą pareigybių, kurios privalomai turėtų būti tikrinamos pagal Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnio nuostatas, apie juos būtų renkama informacija ir vadovui pateikiama susipažinti su visomis galimomis rizikomis“, – teigė STT vadovas.
Jis tvirtina, kad tvarkos dėl įdarbinimo turi būti aiškios ne tik įstaigos darbuotojams, bet ir visuomenei.
„Klausimas, kokios atrankos procedūros, kokios įdarbinimo procedūros yra galiojančios šioje laboratorijoje ar toje organizacijoje, tai turi būti aišku visiems – ne tik įstaigos viduje, bet ir žmonėms už įstaigos ribų“, – sakė Ž.Bartkus.
„Bet kuriuo atveju, „Skaidrumo akademijos“ ekspertai šitoje vietoje turėtų patarimų“, – pridūrė jis.
NVSPL Kokybės skyriaus vadybos vedėja kelioms savaitėms buvo įdarbinta žinomo verslininko Augustino Rakausko kontroliuojamos bendrovės „Litvalda“ įgaliotoji atstovė Agnė Krušinskaitė.
Planavimo ir viešųjų pirkimų skyriuje naujai įsteigtose ekonomikos analitiko pareigose taip pat D. Bakšos kvietimu įdarbintas verslininkas ir Seimo narės, „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės padėjėjas Kastytis Masalskas, taip pat valdantis ir vadovaujantis verslo įmonei.
Tuo pačiu NVSPL sustiprino pajėgumus komunikacijoje – viešųjų ryšių specialistu mėnesiui įdarbintas komunikacijos agentūros „Bosanova“ akcininkas ir partneris Kristinas Taukačikas, po to paskelbęs parduodantis jam priklausančias bendrovės akcijas.
Pasak D.Bakšos, minėti įdarbinimai susiję su siekiu stiprinti laboratorijos kompetencijas, o įdarbintų asmenų ryšiais su verslo įmonėmis vadovas sakė nesidomintis.