15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2015 11 03

Prezidentūroje – generalinio prokuroro paieškos ir slaptų pažymų aptarimas

Po antro nesėkmingo bandymo, kai Seimas nepritarė Kaišiadorių apylinkės teismo vadovės Editos Dambrauskienės kandidatūrai generalinio prokuroro postui užimti, šalies vadovė Dalia Grybauskaitė abejojo, ar šios kadencijos Seimui dar teiks kito pretendento kandidatūrą.
Julius Sabatauskas
Julius Sabatauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tačiau antradienį, susitikusi su Seimo valdyba, šalies vadovė pareiškė, jog generalinį prokurorą būtina paskirti šiemet. LRT.lt šaltinių teigimu, prezidentė ieško, o gal jau trečią pretendentą ir surado teismų sistemoje. Be to, šalies vadovė užsiminė apie kažkokią Seimo Teisės ir teisėtvarkos pirmininką Julių Sabatauską kompromituojančią pažymą.

Seimo valdybos nariai tikino, jog D.Grybauskaitės inicijuotame susitikime prezidentūroje nebuvo aptarinėjamos galimų pretendentų pavardės.

Kai kurie valdybos nariai prasitarė, kad šalies vadovė, konservatorių frakcijos Seime vadovo Andriaus Kubiliaus palaikoma, bandė įtikinti, jog už generalinio prokuroro kandidatūrą parlamentarai turėtų balsuoti ne slaptai, o – atvirai. Tačiau valdančiajai daugumai atstovaujantys valdybos nariai tokiam siūlymui nepritarė.

Prezidentė turėjo pageidavimų

Seimo vicepirmininkas, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Kęstas Komskis, portalui LRT.lt kalbėdamas apie susitikimą su prezidente, pastebėjo, jog ji prasitarė, kad naujas pretendentas bus ne iš prokuratūros sistemos: „Sakė, kad reikia ieškoti žmogaus iš šono, nes prokuratūra yra per daug „susivėlus“.

Paklaustas, gal prezidentė Seimo valdybos nariams užsiminė, kas galėtų būti jos trečiuoju pretendentu į generalinio prokuroro postą, K. Komskis teigė, jog galima būtų daryti prielaidą, kad šalies vadovė intensyviai kalbasi su galimais pretendentais: „Tai liudija faktas, kad ji prašė pataisyti Teisėjų įstatymą, kuriame atsirastų galimybė pareigas baigusiam generaliniam prokurorui sugrįžti į buvusią darbovietę. Ko gero, kažkas prašo tokių garantijų ir, jei jos būtų užtikrintos, gal netrukus ir išgirstume, kas tas naujasis pretendentas generalinio prokuroro postui užimti. Mes (Seimo valdyba – LRT.lt) prezidentei pasakėme, kad neprieštarautume įstatymo pataisoms“.

Kuo nusidėjo J. Sabatauskas?

Žinias ir svarstymus, kas galėtų užimti generalinio prokuroro postą, po Seimo valdybos vizito prezidentūroje, atrodo, ima gožti žinia, jog D. Grybauskaitė yra gavusi specialiųjų tarnybų pažymą, kompromituojančią J. Sabatauską.

Ar apie tai šalies vadovė kalbėjosi su Seimo valdyba, jos narys, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas atsakė lakoniškai: „To komentuoti nenorėčiau“.

Tačiau pats J. Sabatauskas patvirtino antradienio popietę tai išgirdęs iš žiniasklaidos atstovų: „Man buvo papasakota, esą aš šių metų vasarą Kaišiadoryse esančiame restorane „Pas Radvilą“, kur puotavo Apeliacinio teismo teisėjai, buvau susitikęs su kolegomis Broniumi Bradausku, Vytautu Gapšiu bei dar kažkuo ir aptarinėjau generalinio prokuroro paieškas. Manau, kad tokiu būdu mane bandoma apjuodinti dėl to, kad inicijavau generalinio prokuroro skyrimo tvarkos pakeitimą, bei už tai, kad mano pavardė buvo paminėta, kaip galimo kandidato į generalinio prokuroro postą“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Julius Sabatauskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Julius Sabatauskas

J. Sabatauskas patikino, kad apie šį postą net negalvojęs, o Kaišiadoryse paskutinį kartą buvęs 2011 m. vasarą, kai buvo minimos prezidento ir buvusio socialdemokratų lyderio Algirdo Brazausko mirties metinės.

Socialdemokratas B.Bradauskas ir Darbo partijos atstovas V.Gapšys antradienį telefonu buvo nepasiekiami.

Vis tiek inicijuos įstatymo pataisą

Nepaisant iš pačios prezidentūros metamo šešėlio, J. Sabatauskas patikino, jog jau trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitete ir toliau bus aptarinėjamos galimybės keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką.

„Laikausi nuostatos, kad tvarką reikia keisti ir gal net reikėtų inicijuoti viešą generalinio prokuroro kandidatūros atranką bei konkursą. Be to, komitete svarstysime, ar tai, kad, jeigu generalinio prokuroro kandidatūrą siūlytų teisingumo ministras arba Aukščiausiojo Teismo vadovas ir pateiktų ją premjerui, jis – Seimui, o prezidentas – paskirtų generalinį prokurorą po Seimo pritarimo, neprieštarautų Konstitucijai. Jei pasirodytų, kad tokios pataisos prieštarautų Konstitucijai, gal inicijuosime ir Konstitucijos pataisas“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų