2021 04 07 /13:56

Prie Vyriausybės susirinkę pareigūnai sako nusivylę A.Dulkiu ir I.Šimonyte: neturime būti išmaldos prašytojai

Trečiadienį skiepų vis dar negaunantys pareigūnai prie Vyriausybės susirinko į protesto akciją. Kontaktinio darbo išvengti negalintys policininkai kelia klausimus, kodėl vis dar nebuvo paskiepyti, taip pat reikalauja nedelsiant tuo pasirūpinti. Pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė 15min teigė, kad labiausiai žeidžia valdžios požiūris į jų bendruomenę, o skiepijimas reikalingas apsaugoti ne tik pareigūnus, bet ir visuomenę.

Kalbėdami apie tai ir reikalaudami skiepų, pareigūnų profesinių sąjungų nariai, policijos pareigūnai prie Vyriausybės įrengė stilizuotą blokpostą, laikė plakatus.

„Neturi būti pareigūnai išmaldos prašytojai, jie turi žinoti, kad Vyriausybė ne tik tai jiems deleguoja tam tikras funkcijas, užduotis pandemijos metu, bet ir rūpinasi jais, kaip tais žmonėmis, kurie yra priešakinėse linijose turbūt kartu su mūsų medikais“, – 15min teigė Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė L.Soščekienė.

Žinutė A.Dulkiui ir I.Šimonytei

Kaip 15min sakė L.Soščekienė, rengiant šią akciją pirmiausia siekiama atkreipti sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio ir premjerės Ingridos Šimonytės dėmesį bei išsireikalauti deramą požiūrį į pareigūnų bendruomenę.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė ir Arūnas Dulkys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė ir Arūnas Dulkys

Ji pažymėjo, jog kalbama ne tik apie policijos pareigūnus, bet ir įkalinimo įstaigose dirbančius pareigūnus, kurie taip pat nėra vakcinuojami, bet turi didelę riziką užsikrėsti.

„Norėtųsi, kad, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, pareigūnai atsidurtų prioritetinėse grupėse, ne prioritetinių grupių gale, ką mes matome dabar. O būtų skiepijami kartu su mokytojais ir medikais tam, kad galėtų tinkamai atlikti savo pareigas ir pati visuomenė jaustųsi saugesnė.

Nes dalis pareigūnų serga, dalis pareigūnų gali vaikščioti ir besimptomiai bei bendraudami su kitais žmonėmis juos užkrėsti, lygiai taip pat, kaip mes kalbame apie medikus ir mokytojus“, – 15min teigė ji.

Asmeninio archyvo nuotr./Loreta Soščekienė
Asmeninio archyvo nuotr./Loreta Soščekienė

Pasak L.Soščekienės, policijos pareigūnai negali pasirinkti dirbti iš namų nuotoliniu būdu ar nevykti į darbą dėl aukštos užsikrėtimo koronavirusu rizikos. Todėl atlikdami savo pareigą, rizikuoja sveikata.

Žada skiepyti šią savaitę

Į policijos pareigūnus dėmesys atkreiptas, kai skiepus ėmė gauti jauni dėstytojai, abiturientai, bet ne pareigūnai.

Vidaus reikalų ministrė A.Bilotaitė paragino nedelsiant paskiepyti 7,9 tūkst. kontaktinį darbą dirbančius pareigūnus.

Ministrės teigimu, tai padaryti yra gyvybiškai svarbu, nes pareigūnai dirba priešakinėse pandemijos fronto linijose ir užtikrina karantino reikalavimų laikymąsi.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigė prioritetų nekeisianti.

Visgi priekaištams netylant, antradienį sveikatos apsaugos ministras informavo, kad susidarius „AstraZeneca“ vakcinų likučiui, dar šią savaitę nuo COVID-19 bus pradėti skiepyti dideli kolektyvai, įskaitant tuos, kurie dirba kontaktiniu būdu, tai yra ir policijos pareigūnai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

Į taikų protestą atvykusi A.Bilotaitė 15min teigė, kad šis ministro sprendimas su profsąjungomis jau aptartas, pareigūnų sąrašai perduodami vakcinavimo koordinatoriams savivaldybėse, siekiama užtikrinti, kad pareigūnai būtų vakcinuoti kuo greičiau ir sklandžiau.

„Šiuo metu, mūsų žiniomis, turėtų būti pradėti skiepyti pareigūnai Vilniaus mieste“, – pažymėjo ji. Šiuo metu jau yra paskiepyta 20 proc. ministerijos pareigūnų.

„Žinoma, norėtųsi, kad procesas būtų sklandesnis, kad pareigūnai, kurie atlieka labai svarbų mūsų visuomenėje darbą, būtų saugūs ir galėtų jaustis saugūs“, – papildė ministrė A.Bilotaitė.

Pasak jos, bus skiepijami ne tik Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai, bet ir kitų sistemų pareigūnai. Tikslaus skaičiaus ji neįvardijo.

VIDEO: Prie Vyriausybės protestuoja skiepų negaunantys pareigūnai: „Esame priešakinėse linijose, kartu su medikais“

Paklausta, ar pareigūnų skiepijimas nėra pavėluotas, ministrė teigė taip nemananti.

„Aš nemanau, kad tai yra pavėluotas sprendimas, viskas buvo susiję su vakcinų kiekiu. <...> Pirmiausia turėjome suskiepyti didžiausias rizikos grupes, tą ir darėme“, – teigė ji, bet džiaugėsi, kad pareigūnus galima bus skiepyti greitu metu.

VIDEO: Atšaukiami judėjimo ribojimai, Vyriausybė spręs dėl prekybos, laisvalaikio, kultūros sričių laisvinimo

Labiausiai žeidžia požiūris

Tačiau, L.Soščekienės teigimu, policijos pareigūnų toks sprendimas ne visai tenkina.

„Be abejo, kad ne, – į naują tvarką sureagavo Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė. – Vėlgi mes priklausome nuo politikų ir merų malonės. Pagaliau, ką reiškia, jeigu liks? O jeigu neliks? Tai pareigūnai vėl bus neskiepijami.“

„Tas dalykas, apie ką šnekėjo ministras A.Dulkys <...> mūsų išvis netenkina, juo labiau, kad to įsakymo mes dar nematėme ir net nežinome, kaip jis atrodys“, – papildė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Pareigūnų akcija prie Vyriausybės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Pareigūnų akcija prie Vyriausybės

Policijos pareigūnai bent jau kol kas pagal naują tvarką negalės pasirinkti, kuria vakcina nori būti skiepijami.

L.Soščekienės teigimu, prie situacijos pareigūnai prisitaikys, kai kurie pareigūnai tam tikrose savivaldybėse šia vakcina jau paskiepyti ir dėl to problemų nekilo, „bet labai norėtume, kad policijos pareigūnai turėtų tokią pačią galimybę rinktis vakciną, kaip ir kiti Lietuvos žmonės. Dabar tos galimybės faktiškai neturime“, – sitauciją komentavo ji.

Vis tik labiausiai pareigūnų bendruomenę žeidžia valdžios požiūris, atkreipė dėmesį ji. Esą žiūrima tik kaip juos pasitelkti „tėvynės labui“.

„Kai reikia pasirūpinti jų sveikata, jų saugumu, tai mes kažkur atsiduriame tikrai už ribos, visų „Eurovizijų“, trenerių ir visų kitų dalykų, kurie irgi yra svarbūs, bet tikrai jie turi pasirinkimą, o mūsų pareigūnai neturi pasirinkimo“, – situaciją apibendrino L.Soščekienė.

Pagaliau, ką reiškia, jeigu liks? O jeigu neliks? Tai pareigūnai vėl bus neskiepijami.

VIDEO: Policijos pareigūnai protestais bando išsireikalauti skiepų: „Pažadų prisiklausėme sočiai“

Bendrauti su ministerija sekėsi sunkiai

Pasak policijos pareigūnų atstovės, bendravimas su SAM dėl pareigūnų skiepijimo vyko nuo šių metų pradžios, tačiau buvo sulaukiama tik „aptakių“ atsakymų.

„Toje eilėje prioritetų (pareigūnai – 15min) vis pasislinkdavo aukšyn, žemyn, bet kai jie atsidūrė visiškame prioritetų gale, mes supratome, kad, iš tiesų, turbūt reikia tam tikrų akcijų, kad atkreiptume dėmesį ir kad sveikatos apsaugos ministro požiūris pasikeistų – būtų įvertintas pareigūnų kasdienis darbas ir rizika“, – kalbėjo ji.

Jos teigimu, pareigūnai nėra egoistiški ir supranta poreikį skiepyti vyresnio amžiaus gyventojus, tam tikromis ligomis sergančius žmones, bet matant, kad skiepus gauna nuotoliniu būdu dirbantys dėstytojai, situacija ėmė liūdinti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Pareigūnų akcija prie Vyriausybės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Pareigūnų akcija prie Vyriausybės

Antradienį apie tai paklaustas sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys žurnalistams teigė, kad pirmiausia prioritetas buvo teikiamas žmonių grupėms, kuriose mirtingumas nuo COVID-19 yra didžiausias.

Vėliau nutarta koncentruotis į sveikatos apsaugos darbuotojų skiepijimą. O mažėjant užsikrėtimo atvejų skaičiui, dėmesys sutelktas į švietimo sektorių.

„Tuo metu, kai (susirgusių koronavirusu – 15min) skaičiai ir tendencijos mažėjo, Vyriausybė turėjo tuo metu planą, pagal galimybes, sugrąžinti visą švietimo sistemą į įprastas vėžes, todėl buvo papildyti prioritetai švietimo sistema, visa in corpore tam, kad ji galėtų visa sugrįžti, bet vėliau skaičiai tam ėmė trukdyti“, – dėstė A. Dulkys.

LRV nuotr./Arūnas Dulkys
LRV nuotr./Arūnas Dulkys

Jo teigimu, Vyriausybė ir toliau skirs didelį dėmesį švietimo darbuotojų skiepijimui, o pareigūnai bus skiepijami kartu su kitomis didelėmis grupėmis.

Užsikrėtė penktadalis

Kaip pranešė BNS, A.Bilotaitė antradienį vykusiame nuotoliniame susitikime su pareigūnų profesinių sąjungų atstovais aptarė pareigūnų skiepijimo prioriteto tvarka veiksmų planą.

Šiuo metu pareigūnai skiepijami savivaldybėse, jeigu kiti asmenys esantys prioritetinėse grupėse jau paskiepyti arba skiepo atsisakė.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiuo metu paskiepyta 1 700 policijos pareigūnų ir 541 ugniagesys gelbėtojas.

Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiose įstaigose nuo 2020 metų kovo mėnesio COVID-19 infekcija buvo užsikrėtę apie 15–20 procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų