Atsakymus į šiuos klausimus parengę Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad visos mokymuisi reikalingos priemonės ir apranga turi būti ne tik spalvinga, bet ir nekenkti vaikų sveikatai.
Kur vaikas ruoš pamokas?
Pirmiausia tėveliai turėtų pamastyti apie vaiko vietą namuose, kur jis ruoš pamokoms. Ne visi tėveliai gali įsigyti vaiko kambariui skirtus baldus, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį prie kokio stalo vaikas ruoš pamokas, ant kokios kėdės sėdės, kur pasidės mokymosi reikmenis bei koks bus apšvietimas. Stalas ir kėdė turi atitikti vaiko ūgį. Mokyklinėms priemonėms pasidėti vaikas turi turėti tam skirtą vietą. Stalą pastatykite taip, kad natūrali šviesa kristų iš kairės pusės arba iš priekio. Jei šviesos kambaryje nepakanka, ant stalo turi stovėti stalinė lempa.
Kokie turi būti vaiko drabužiai ir avalynė?
Vaiko drabužiai turi saugoti vaiko sveikatą. Jie turi būti praktiški, patogūs, ne per ankšti, pagaminti iš natūralaus (medvilnės, lino, viskozės, pusvilnės ar vilnos) pluošto. Avalynė sveikiausia odinė, patogi ir laidi orui. Bato padas minkštas ir lankstus. Priekinė bato dalis platesnė, nespaudžianti pirštų, o pakulnė žema arba vidutinė (ne aukštesnė nei 3–4 cm). Moksleivėms nerekomenduojama avėti aukštakulnių batelių. Nuo aukštakulnių batelių pavargsta kojos, joms tenka didelis krūvis, deformuojasi pirštai, plokštėja pėda, sutrinka kraujo apytaka. Netinkama ir lakinė avalynė, nes ji nepraleidžia oro. Berniukams nerekomenduojama visą dieną mokykloje avėti sportiniais bateliais. Sporto bateliuose kojos prakaituoja, sklinda nemalonus kvapas, drėgmė ir šiluma. Kyla pavojus susirgti pėdos grybeliniu susirgimu.
Kokiame krepšyje vaikas nešios mokyklines priemones?
Augančiam vaikui geriausia mokyklines priemones nešiotis kuprinėje. Kuprinė vaikui turi būti parinkta teisingai. Nešiojant netinkamą kuprinę dėl prastos laikysenos gali deformuotis vaiko skeletas, nes stuburas dar tebėra nesukaulėjęs, lankstus, o nugaros raumenys silpni, greitai pavargsta. Kuprinės forma turi atitikti fiziologinę vaiko stuburo formą. Jei vaikas jaus kuprinės spaudimą iš viršaus – bandys kūprintis. Jei kuprinė bus be specialios minkštos „pagalvėlės” ties stuburu - ji kryps nuo svorio. Ta „pagalvėlė” lyg atrama padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį. Kuprinė turi būti tvirtai prigludusi prie vaiko nugaros. Geriau, kai kuprinė iš išorės būna sutvirtinta plastmasiniu karkasu. Karkasas neleidžia kuprinei deformuotis. Vidinė kuprinės dalis besiliečianti su vaiko nugara bei karkasas turėtų būti pagaminti iš minkštos bei tvirtos lengvai valomos medžiagos. Kuprinės diržai turėtų būti ne siauresni nei 3,5 cm, paminkštinti. Diržų ilgis turi reguliuotis, nes skirtingu metų laiku vaikas vilki ne vienodo storio drabužiais. Mokyklinių kuprinių svoris turi būti: pradinių klasių moksleiviams ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams ne daugiau kaip 1000 g.