Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2018 11 03

Prieš Lietuvos totorių kongresą – raginimai jį boikotuoti ir kaltinimai mečečių statybų žlugdymu

Šeštadienį, lapkričio 3-ąją, Vilniuje rengiamas visuotinis Lietuvos totorių susirinkimas – kongresas. Jo organizatoriai tikina norį sutelkti kuo daugiau totorių, kad būtų galima aptarti bendruomenės problemas ir jai kylančias grėsmes. Tačiau ne visi totoriai linkę pasitikėti gera tautiečių valia, todėl ragina renginį boikotuoti. O Adui Jakubauskui žeriami kaltinimai sužlugdžius mečetės statybas.
Raižių mečetė
Raižių mečetė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 1 Totoriai

Pasipiktino organizatoriais

Lietuvos totorių bendruomenę purto nesutarimai. Kaip 15min jau rašė, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininko pavaduotojas Motiejus Jakubauskas prieš kurį laiką įvairioms totorių organizacijoms išsiuntė kvietimą į būsimą kongresą. Jame rašyta, kad tai bus pirmas tokio plataus masto Lietuvos totorių susirinkimas nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m.

„Pribrendo laikas mums susirinkti ir neatidėliotinai priimti sprendimus svarbiausiais bendruomenės egzistencijos klausimais, apsvarstyti pasiekimus ir grėsmes, nubrėžti gaires ateičiai. (…) Nuo Jūsų aktyvaus dalyvavimo ir išsakytų minčių didžia dalimi priklausys Lietuvos totorių ateitis, todėl laukiame Jūsų visų aktyvaus dalyvavimo kongrese“, – buvo rašoma kvietime, kurį pasirašė Lietuvos totorių visuotinio susirinkimo-kongreso organizacinis komitetas.

Tas paslaptingasis komitetas ir sukėlė dalies Lietuvos totorių nepasitenkinimą. Kai kurių organizacijų atstovai pareiškė nesuprantą, kodėl neįvardijami konkretūs organizatoriai, nėra renginio programos, todėl abejojo, ar dalyvaus šiame renginyje.

Plačiau apie tai skaitykite čia: Nesutarimai skaldo Lietuvos totorių bendruomenę: piktinamasi rengiamu kongresu.

Žada aptarti grėsmes

Artėjant kongresui, jo organizatoriai išplatino darbotvarkę. Joje numatoma, kad pirmiausia bus kalbama apie padėtį Lietuvos totorių bendruomenėse, mečečių (bendruomenės namų) naudojimosi tvarką. Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas Adas Jakubauskas, prieš kongresą kalbėdamas su 15min, nenorėjo atskleisti, apie kokias grėsmes jis ketina kalbėti kongrese, tačiau tikino, kad grėsmių tikrai esama. Ir jos ateinančios iš kitų šalių.

Vladimiro Caralungos-Morar nuotr./Adas Jakubauskas
Vladimiro Caralungos-Morar nuotr./Adas Jakubauskas

Taip pat kongrese bus kalbama apie totorių bendruomenių jungimą į vieningą darinį, kongreso juridinį įforminimą, statusą, įregistravimą.

„Jeigu kongreso nariai nuspręs dėl kongreso reikalingumo ir juridinio įforminimo, tuomet renkama kongreso taryba, pirmininkas, kurie paruoš registracijai įstatus ir juos įregistruos Registrų centre. (Siūloma į kongreso tarybą rinkti po 2 asmenis nuo bendruomenių, kurių narių skaičius viršija 200 narių, ir 1 narį nuo bendruomenių, turinčių nuo 10 iki 200 narių)“, – rašoma darbotvarkėje.

Ketinama ir aptarti Vyriausybės pasiūlymus Lietuvos totorių bendruomenei, pasikalbėti dėl įsisenėjusių problemų bendruomenėse pagarsinimo ir jų sprendimų būdų, kaip įtraukti į bendruomenių veiklą vaikus ir jaunimą, svarstyti galimybę įkurti virtualų ir tradicinį Lietuvos totorių muziejų.

Nesvarbu kokiai religinei bendruomenei priklauso narys, svarbu, kad jis pripažintų savo priklausymą Lietuvos totorių bendruomenei, turėtų totoriškas šaknis.

Dienotvarkė baigiama pastaba: „Visuotinis Lietuvos totorių susirinkimas-Kongresas yra aukščiausias valdymo organas, kuris jungia visas Lietuvos totorių gyvenimo sritis. Nesvarbu kokiai religinei bendruomenei priklauso narys, svarbu, kad jis pripažintų savo priklausymą Lietuvos totorių bendruomenei, turėtų totoriškas šaknis.“

Pasipylė kaltinimai

Tačiau jau anksčiau priekaištų kongreso organizatoriams nestokoję totorių organizacijų atstovai dabar dar griežtesni. Jų išplatintame kreipimesi teigiama, kad „niekas neprieštarauja dėl tokio masto susirinkimų, bet tokie susirinkimai turi turėti teisėtą pagrindą, t.y. turi būti organizuojami totorių bendruomenių bendru sutarimu, turi nesikirsti su Lietuvos Respublikos įstatymais ir totorių bendruomenių įstatais“.

Be to, akcentuojama, kad tokie susirinkimai neturi remtis pavienių fizinių asmenų, šiuo atveju Motiejaus Jakubausko ir nežinomų organizacinio komiteto narių siekiais bei ketinimais apgaulės būdu uzurpuoti Lietuvos totorių visuotinį atstovavimą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Raižių mečetė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Raižių mečetė

„Dar daugiau, prisidengiant nauju garsiu kongreso pavadinimu norima užvaldyti Muftiatą. Toks Motiejaus Jakubausko ir jo aplinkos noras prieštarauja Lietuvos Respublikos Religinių bendrijų ir bendrijų įstatymo 2-am straipsniui. Žmogaus laisvė ir teisės negali būti ribojamos.

Kas čia per Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasiūlymai Lietuvos totorių bendruomenėms? Kodėl pasiūlymai nepaviešinti? Kokios kyla grėsmės Lietuvai, kurias mini Motiejus Jakubauskas kvietime į kongresą?“ – rašoma kreipimesi, kurį pasirašė Totorių atstovė Tautinių bendrijų Taryboje, Vilniaus apskrities totorių bendruomenės pirmininkė Galina Miškinienė, Vilniaus krašto Lietuvos totorių bendruomenės, Vilniaus musulmonų sunitų religinės bendruomenės pirmininkas Aleksandras Beganskas, Varėnos rajono totorių draugijos pirmininkė Liusia Gaidukevičienė, Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės sekretorė Nelli Mažitova, Nemėžio totorių bendruomenės, Nemėžio musulmonų sunitų religinės bendruomenės pirmininkas Tairas Kuznecovas ir Klaipėdos regiono muslim bendruomenės pirmininkas Shamilis Gumerovas.

Šiame rašte netrūksta kaltinimų ir apie grėsmes kongrese žadančiam kalbėti Adui Jakubauskui. Esą jis yra tas asmuo, kuris 2005 metais savo raštu sugriovė planus statyti mečetę Antakalnyje, Lizdeikos gatvėje: „Jeigu net didžiausias priešas statytų mečetę, nevalia to žlugdyti. Kas jis toks, kad drįso taip elgtis? Maža to, dabar žlugdomas naujas mečetės statybos projektas didesniame nei 3 ha žemės sklype Karoliniškėse. Visa tai daroma tik dėl asmeninių A.Jakubausko ir jo aplinkos narių siekio įgyti patalpas puslaidininkių institute Goštauto g., Vilniuje.“

Prie kreipimosi pridėtas ir 2005 m. raštas, kurį šalia kitų pasirašė ir A.Jakubauskas, skirtas Vyriausybės patarėjui religijos klausimais, Vilniaus apskrities viršininkui ir Vilniaus merui su prašymu nebendrauti su tuomečiais Vilniaus krašto totorių bendruomenės vadovais Adomu Asanavičiumi ir Jonu Aleksandravičiumi, nes esą jie vilkino galimas mečetės statybas ir prarado du tam siūlytus sklypus, todėl neteko moralinės teisės atstovauti Lietuvos totoriams.

Jeigu net didžiausias priešas statytų mečetę, nevalia to žlugdyti.

Antrasis raštas – 2016 m. adresuotas premjerui Algirdui Butkevičiui, Švietimo ir mokslo ministerijai ir Turto banko direktoriui. Jame kalbama apie galimybę perduoti Lietuvos musulmonų sunitų dvasiniam centrui-muftiatui patalpų A.Goštauto g. 11. Esą čia galėtų įsikurti totoriams labai reikalinga mokykla, darželis, biblioteka ir t.t. Šį raštą, be A.Jakubausko, pasirašė ir Lietuvos musulmonų sunitų dvasinio centro-muftiato valdybos pirmininkas muftijus Romas Jakubauskas.

Ragina boikotuoti

„Pagrindinis Motiejaus ir Ado Jakubauskų tikslas – Kongreso steigimo metu uzurpuoti Lietuvos totorių visuomenės valdymą bei užkirsti kelią mečetės statybai Vilniaus mieste. Jie nori užvaldyti ne tik Vilniaus musulmonų sunitų religinės bendruomenės teisę į nekilnojamo turto paveldą, bet ir valdyti bendruomenių mečetes bei kultūros centrus – namus. (...)

Atsakingai pareiškiame, kad mūsų bendruomenės, remiantis statistiniais duomenimis, vienija daugiau nei 80 proc. Lietuvos totorių ir nei viena šį kreipimąsi pasirašiusi bendruomenė nedeleguos savo atstovų oficialiai dalyvauti 2018 m. lapkričio 3 d. vyksiančiame Lietuvos totorių visuotiniame susirinkime – Kongrese, o tai reiškia, kad 2018 m. lapkričio 3 d. numatytas Kongresas be mūsų atstovaujamų bendruomenių narių dalyvavimo neturės teisėtumo, nes nesurinks kvorumo“, – kviesdami boikotuoti kongresą rašo kreipimesi totorių organizacijų atstovai.

Lietuvoje, 2011 metų surašymo duomenimis, gyvena 2700 totorių. Dauguma jų – Vilniaus apskrityje, taip pat Alytaus, Kauno apskrityse. Bendruomenė nėra didelė, tačiau Lietuvos totoriai yra susivieniję į daugybę įvairių organizacijų, dalį jų vienija Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos