Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 24

Prieš teismą stos Turkijos piliečiai, kaltinami migrantų iš Baltarusijos gabenimu

Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje keturi Turkijos piliečiai kaltinami neteisėtu žmonių gabenimu per valstybės sieną iš Baltarusijos.
Nelegalūs migrantai iš Baltarusijos pateko į Lietuvą
Nelegalūs migrantai iš Baltarusijos pateko į Lietuvą / VSAT medžiagos stop kadras

Tai viena pirmųjų bylų, kai buvo nustatyti organizuota grupe veikę asmenys – neteisėtų migrantų vedliai, penktadienį pranešė prokuratūra. Juos sulaikė pasieniečiai.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, keturi Turkijos piliečiai, veikdami organizuotoje grupėje, praėjusių metų liepos–spalio mėnesiais nelegaliai per valstybės sieną iš Baltarusijos į Lietuvą pervesdavo neteisėtus migrantus. Įtariama, kad asmenys veikė iš savanaudiškų paskatų, už kiekvieną pervestą žmogų jiems buvo žadamas piniginis atlygis – nuo 250 iki 700 eurų.

Tyrimo metu surinkta duomenų, leidžiančių pagrįstai manyti, kad Turkijos piliečiai per minėtą laikotarpį neteisėtai į Lietuvą iš Baltarusijos pervedė 107 asmenis, prisistačiusius Irano, Afganistano, Sirijos, Turkijos bei Egipto piliečiais. Tyrimo metu buvo nustatyti aštuoni epizodai, kai šių asmenų lydimos neteisėtų migrantų grupės pėsčiomis iš Baltarusijos buvo pervestos į Lietuvą.

„Po ilgo ir kruopštaus analitinio darbo identifikuota grupė asmenų, kurie ne vieną kartą buvo neteisėtai perėję valstybės sieną, tačiau, vadovaujantis galiojančia tvarka, buvo gražinti į Baltarusijos teritoriją. Tiriant šią versiją buvo surinkta pakankamai duomenų, patvirtinančių, kad būtent šie asmenys, įtariama, veikdami organizuotoje grupėje, buvo migrantų vedliai“, – sakė Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Liutauras Rudzevičius.

„Jie, tyrimo duomenimis, į savo mobiliojo ryšio telefonus gaudavo SMS žinutes su nurodytomis koordinatėmis, kuriomis vadovaudamiesi nurodytu laiku ir vesdavo neteisėtus migrantus iš Baltarusijos į Lietuvą. Jie turėdavo ir įrankius, reikalingus pašalinti fizinius barjerus, kirpti koncertiną“, – teigė prokuroras.

Praėjusių metų rugsėjo mėnesio naktį lydėdami grupę neteisėtų migrantų, vedliai Švenčionių rajone, įtariama, metalinėmis žnyplėmis sugadino pasienyje įrengtą fizinį barjerą – koncertiną.

Kelis kartus vedliams pavyko atvesti neteisėtų migrantų grupę iki jiems nurodytos vietos Lietuvoje, kur jų laukdavo automobiliai, tačiau dažniausiai neteisėtai į Lietuvą bandančius patekti asmenis sulaikydavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, ir, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, grąžindavo juos atgal į Baltarusiją.

Keturis Turkijos piliečius, kurių amžius svyruoja nuo 26 iki 42 metų, Lietuvos teritorijoje sulaikė pasieniečiai, prokurorams ir VSAT pareigūnams surinkus pakankamai duomenų, kad šie asmenys už atlygį gali neteisėtai gabenti žmones per valstybės sieną.

Jiems skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.

Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas iš savanaudiškų paskatų neteisėtai per Lietuvos valstybės sieną gabeno nuolatinės gyvenamosios vietos Lietuvoje neturintį užsienietį, baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

Šiemet VSAT pareigūnai neleistinose vietose į Lietuvą iš Baltarusijos iš viso neleido patekti 585 neteisėtiems migrantams. 2022 metais Lietuvos pasieniečiai apgręžė 11,2 tūkst. tokių asmenų.

Nuo 2021 metų rugpjūčio 3 dienos, kai Lietuvos pasieniečiai įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į šalį neįleista 19,9 tūkstančio. Dalis užsieniečių į Lietuvą patekti bandė ne vieną kartą.

2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai