„Iš pradžių prisistatysime patys, vėliau visus pakviesime į kelių valandų ekskursiją po Ąžuolyną ir rodysime bei pasakosime, kokius ąžuolų išsaugojimo darbus esame numatę“, – savivaldybės pranešime sako Lietuvos gamtos fondo projektų vadovė Dalia Bastytė-Cseh.
Gamtotvarkos darbai Ąžuolyne bus prasidėti lapkričio pabaigoje, pagrindinis jų tikslas – išsaugoti ilgaamžius ąžuolus, teigia savivaldybė.
Ąžuolyno gamtotvarkos plane teigiama, jog didžiausia saugomos teritorijos problema – prasta vertingų medžių būklė.
„Pagrindinės gamtosauginės problemos teritorijoje yra susijusios su šios teritorijos unikalumą ir išskirtinę gamtinę vertę sudarančių brandžių ir perbrendusių ąžuolų, kurie yra niūriaspalvio auksavabalio mikrobuveinės, būklės blogėjimu dėl netinkamos jų priežiūros ir aplinkoje augančių menkaverčių medžių“, – rašoma plane.
Pasak plano rengėjų, dabar Ąžuolyne sudaromos prastos sąlygos šviesą mėgstantiems saugomiems vabzdžiams, be to, blogėja medžių sanitarinė būklė.
Parke plinta invazinės augalų rūšys: raudonasis ąžuolas, uosalapis klevas ir baltažiedė robinija.
Siekiant spręsti šias problemas, numatyta, kad aplink 218 saugomus medžius bus praretinta kita augalija: kertami mažiau vertingi medžiai ir krūmai, susisiekiantys su saugomais medžiais lajomis.
Aplink 184 saugomus medžius esanti augmenija bus visiškai pašalinta. Šie šviesinimo darbai bus atliekami dviem etapais pirmaisiais ir trečiaisiais plano vykdymo metais, kaskart pašalinant po pusę numatytų augalų.
Ąžuolyne bus naikinami uosalapiai klevai. Šie augalai yra laikomi viena agresyviausių Lietuvoje aptinkamų invazinių augalų rūšių, keliantys grėsmę vietos rūšims išlikti.
Bus atliekama 103 saugomų medžių lajų korekcija, šalinamos sausos 14 saugomų medžių šakos, keliančios pavojų žmonėms.
13 nudžiūvusių ir grėsmę žmonėms keliančių medžių planuojama performuoti į stuobrius.
Taip pat darbų metu bus atveriamos 17 medžių drevės, iš jų šalinami mūro likučiai. 57-iose saugomų medžių drevėse bus įrengiama priešgaisrinė signalizacija.
Šis planas balandį patvirtintas aplinkos ministro.
Ąžuolyno parke ošia apie 770 ąžuolų, o unikaliausia šio parko vertybė yra 100–300 metų ąžuolai, kurių kamieno skersmuo siekia 100–160 centimetrų.
Šis parkas taip pat yra vieno rečiausių Lietuvoje ir Europoje vabalo – niūraspalvio auksavabalio – gyvenamoji vieta. Dėl šios priežasties Ąžuolynas saugomas ir kaip Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorija.
Manoma, kad Ąžuolyno augimvietei gali būti keli tūkstančiai metų.
Ąžuolyno parko tvarkymą savivaldybė planuoja nuo 2017 metų. Tuomet parengtas planas sulaukė visuomenės kritikos dėl menko viešinimo bei planų jame sodinti nebūdingus augalus, pavyzdžiui, rododendrus, vykdyti gausius kirtimus.
Atsižvelgusi į kritiką, savivaldybė nusprendė atskirai parengti infrastruktūros ir gamtotvarkos projektus bei atidėjo projekto įgyvendinimą.