Šis pirmasis tokio pobūdžio užsienio politikos dokumentų leidinys, pasak Užsienio reikalų ministerijos, yra svarbus Lietuvos diplomatijos istorijos ir atminties politikos šaltinis.
Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas tvirtino, kad pristatomas leidinys unikalus tuo, kad jis atskleidžia Lietuvos, „kuri šimtmetį buvo ištrinta iš žemėlapių“, kelią atgal į tarptautinę erdvę ir pripažinimą.
„Iš leidinyje pateikiamų dokumentų akivaizdžiai matyti, kad Lietuvos užsienio politika nuo pat pradžių siekė, jog mūsų valstybė taptų Vakarų dalimi, Tautų sąjungos nare. Lietuva tada, kaip ir dabar, nevengė būti aktyvi tarptautinėje erdvėje, nesivaržydama savo geografinio dydžio“, – pranešime cituojamas E.Meilūnas.
Leidinyje, sudarytame iš beveik 500 dokumentų, saugomų įvairiuose archyvuose, atspindėta Lietuvos diplomatijos pradžia ir raida – Užsienio reikalų ministerijos (URM) įkūrimas, diplomatinių atstovybių steigimasis ir jų veikla.
URM teigimu, dokumentų rinkinyje atsiskleidžia, kad Lietuvos diplomatijos sėkmę įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę ir siekiant jos tarptautinio pripažinimo lėmė diplomatinės tarnybos aktyvumas, pačių įvairiausių poveikio formų naudojimas, naujų sąjungininkų nepriklausomybės pripažinimo procese paieška ir suradimas.
Leidinio sudarytojai – istorikai Zenonas Butkus, Alfonsas Eidintas ir Kęstutis Kilinskas, knygą išleido Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras.