2019 05 02

Pro kaminą įkritusius pelėdžiukus rūpestingiems mažeikiškiams pavyko grąžinti į gamtą

Vilniuje įsikūrusi organizacija „Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ praneša apie laimingai pasibaigusią mažųjų pelėdžiukų gelbėjimo operaciją jų mieste.
Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai
Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai / „Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ nuotr.
Temos: 2 Pelėda Mažeikiai

Kaip nurodoma jų pranešime, Mažeikiuose gyvenanti Alina į organizaciją „Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ kreipėsi su klausimu, kaip maitinti naminės pelėdos jauniklius. Kelių savaičių amžiaus pelėdžiukai į jos namą įkrito per kaminą. Pelėdos išperėjo vaikus ant kamine buvusių širšių lizdo likučių, tačiau šis neatlaikė ir kartu su pelėdžiukais įkrito į nenaudojamą židinį.

Moteris pasakojo, kad pelėdžiukai buvo labai nusilpę, tačiau sumaitinus keletą grambuolio lervų atsigavo ir reikalavo daugiau maisto. Jai kilo klausimas, kuo galima pelėdžiukus maitinti ir ką toliau su jais daryti.

„Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ nuotr./Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai
„Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ nuotr./Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai

Pasikonsultavę su „Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“, gyventojai nusprendė į šalia namo esantį medį įkelti specialiai pelėdoms pagamintą inkilą, ten sudėti jauniklius ir stebėti, ar grįš jų tėvai. Jau tą patį vakarą abi suaugusios pelėdos buvo nufilmuotos vaizdo kamera, viena iš jų landžiojo į inkilą.

„Pelėda grįžo ir maitina pelėdžiukus, neapsakomai didelis džiaugsmas“, – dalijosi emocijomis Alina. Pelėda inkile buvo nufilmuota ir dienos metu, todėl neliko abejonių, kad tikrieji tėvai rado savo pelėdžiukus ir vėl jais rūpinasi.

VIDEO: Pelėda grįžo pas savo pelėdžiukus
„Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ nuotr./Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai
„Atgal į gamtą – pagalba laukiniams gyvūnams“ nuotr./Mažeikiuose išgelbėti pro kaminą įkritę pelėdžiukai

„Atgal į gamtą“ vadovė Viktorija teigia, kad naminės pelėdos neretai ieško prieglobsčio žmonių kaimynystėje. Gamtoje naminės pelėdos savo lizdų nekrauna, o peri medžių drevėse, stuobriuose (iš vidaus išpuvusiuose medžiuose be viršūnės) ar specialiai joms iškeltuose inkiluose. Tačiau tinkami perėjimui gali pasirodyti ir kaminai, kurie paukščiams primena medžio stuobrį. Deja čia paukščių gali laukti įvairūs pavojai.

„Esame girdėję įvairių istorijų. Pavyzdžiui, į vienos miško sodybos kaminą nuolatos įlįsdavo pelėdos. Vieną kartą įkritusį paukštį žmonės rado laiku ir išlaisvino, tačiau vieną dieną atvykę kamine rado jau negyvą, suodiną pelėdą. Po šio įvykio kamino angą namo gyventojai iš karto uždengė metaliniu tinklu.“

Kaip elgtis radus pelėdžiukus nesaugioje vietoje?

„Atgal į gamtą“ vadovė Viktorija pataria, kaip elgtis gamtoje radus jauną pelėdžiuką.

„Dažnai žmonės netiki, kad ant žemės rastais pelėdžiukais rūpinasi tėvai ir mano, kad jie yra našlaičiai ar iškrito iš lizdo. Tačiau pelėdžiukai palieka savo lizdavietę dar neskraidantys ir moka puikiai ropinėti šakomis. Tėvai juos dar maitina ir prižiūri.

Jeigu pelėdžiuką radote ant žemės ir jis nėra akivaizdžiai sužeistas (matosi lūžęs sparnas, koja, kraujuojanti vieta), galima tiesiog užkelti jį ant medžio šakos, kur jam bus saugiau. Šiuo atveju istorija buvo kiek kitokia, nes tokio amžiaus pelėdžiukai lizdavietės dar nepalieka ir ant šakos jiems būtų nesaugu. Sudėti juos atgal į kaminą buvo neįmanoma, todėl žmonės turėjo pagaminti inkilą ir pakabinti jį kitoje vietoje, negu buvo senoji pelėdų lizdavietė. Tačiau tikrieji tėvai savo jauniklius išgirdo ir pas juos sugrįžo“, – pasakoja Viktorija.

„Tokios istorijos puikiai įrodo, kad pelėdos nepalieka savo vaikų!Žmonės neretai nori užauginti jauniklius patys, tačiau neturint jokių žinių, kaip rūpintis tokiais paukščiais, kokiu maistu juos maitinti, esant sužeidimams – kaip gydyti, užauginti juos teisingai labai sunku. Be to, jaunikliai greitai pripranta prie žmonių. Jie gali tapti pernelyg jaukūs, kad gyventų gamtoje, ir bus pasmerkti gyvenimui nelaisvėje.“

Šį kartą Mažeikių gyventoja pasielgė teisingai – rado tinkamo maisto ir kuo skubiau iškėlė inkilą, todėl pelėdžiukų istorija baigėsi laimingai. „Mes džiaugiamės, kad yra tokių ryžtingų, neabejingų laukinei gamtai žmonių ir laiminga pabaiga pelėdų šeimynai!“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai