Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 01 09

Prof. M.Stankūnas apie „džentelmeną“ iš Anglijos – mutavusį koronavirusą: tai gali būti dar didesnės pandemijos pradžia

„SARS-CoV-2 virusas, kuris pernai išplito iš Kinijos, jau yra mutavęs daugybę kartų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paaiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Sveikatos vadybos katedros profesorius, prezidento suburtos Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas. Anot jo, mokslo pasaulis vis garsiau kalba, kad tai gali būti dar vienos ir dar didesnės pandemijos pradžia.
Mindaugas Stankūnas
Mindaugas Stankūnas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Pradžiai reikėtų pasakyti, kad tas SARS-CoV-2 virusas, kuris pernai išplito iš Kinijos, jau yra mutavęs daugybę kartų. Virusai mutuoja ypač greitai, nes tai jiems yra tiesiog būtina, kad išliktų. Tad labiau prisitaikiusios jų formos ima dominuoti. Tad ir mes Lietuvoje turime siaučiantį ne kinišką drakoną, o ispanišką bulių“, – rašė profesorius ir tęsė toliau:

„Tačiau paskutiniu metu mes vis garsiau kalbame apie džentelmeną iš Anglijos, kuris, atrodo, bus pamiršęs savo geras manieras. Kaip sakoma jam „išaugo ragai“. Nes būtent ši mutacija įvyko viruso genomo srityje, kurioje koduojamas „spyglio“ baltymas. Tikriausiai esat metę tuos ragelius ant viso viruso? Tai va, būtent pakito viena to dyglio sritis (tiksliau N501Y) ir šis „paturbinimas“ leidžia virusui lengviau susijungti su ACE2 receptoriumi žmogaus ląstelių membranose. Arba kitais žodžiais – užsikrečiama lengviau. Atrodo šią jo išaugusią bjaurią savybę patvirtina ir mokslas.

Britų Imperatoriškas Koledžas, paskaičiavo, kad ši mutacija gali mums jau prie žinomo R dydžio pridėti dar +0,4 arba +0,7. O tai jau daug. Net labai daug! Mokslo pasaulis vis garsiau ir garsiau kalba, kad tai gali būti dar vienos ir dar didesnės pandemijos pradžia.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Stankūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Stankūnas

Ką mes galime daryti? Pasigirsta, kad reikėtų uždrausti lėktuvų skrydžius tarp JK ir Lietuvos. Hmmm… jei būčiau tikras, kad tai suveiks, tai rėkčiau visa gerkle. Mes uždrausime leistis Vilniuje ar Kaune, tai leisis Rygoje ar dar kur ir visokiais kitais būdais pasieks mums. O kur dar visokie mikrukiai, keltai ir pan. Dabar prašomas neigiamas PGR testo rezultatas prieš lipant į lėktuvą yra sprendimas, bet jo efektyvumas yra gana ribotas.

VIRUSO ATMAINA B.1.1.7 IR LĖKTUVAI Pradžiai reikėtų pasakyti, kad tas SARS-CoV-2 virusas, kuris pernai išplito iš...

Posted by Mindaugas Stankunas on Friday, January 8, 2021

Ką tik buvo publikuoti labai išsamaus tyrimo rezultatai… Naujoje Zelandijoje. Buvo tiriamas vienas rugsėjo mėn. vykęs reisas Dubajus – Auklandas. Visi lėktuvu skridę keleiviai turėjo neigiamus PGR testus, tačiau nusileidus NZ buvo nustatyti net 7 teigiami atvejai iš 86 lėktuvu skridusių keleivių (buvo maždaug užpildyta ketvirtadalis vietų) Priminsiu, kad visi atvykę į NZ yra priverstinai izoliuojami 14 dienų specialiose patalpose. Po išsamių tyrimų buvo nustatyta, kad A ir B keleiviai buvo pirminiai šaltiniai (index cases) nuo kurių užsikrėtė kiti keturi (C, D, E, F). Dar vienas (G keleivis), tikėtina, užsikrėtė izoliacijos metu. Kaip matote iš pridedamo paveikslo, kad jie sėdėjo greta vienas, tačiau dėvėjo kaukes ir pirštines. (žr. paveikslėlį).

Už mažiausius izoliacijos pažeidimus turėtų būti taikoma ypač griežtos priemonės.

Manau, kad šis straipsnis iliustruoja, kad nepaisant neigiamų testų, kaukių ir pirštinių, rizika užsikrėsti lėktuve išlieka ir galima „tokį“ suvenyrą parvežti į Lietuvą. Na teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad šis skrydis truko 18 val. Ar tas pats galiotų ir 2-3 val. skrydžiui, aš negalėčiau šiuo metu atsakyti.

Mano galva, kad dabar mums yra labai svarbu užtikrinti ypač griežtą atvykstančiųjų izoliaciją. Ir ji turi būti labai atidžiai kontroliuojama, o už mažiausius izoliacijos pažeidimus turėtų būti taikoma ypač griežtos priemonės. Kiek aš žinau, tai Vyriausybė labai ties šiuo klausimu dirba“, – socialiniame tinkle rašė prof. M.Stankūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?