03 24

Profesorė L.Jankauskaitė: viena ypatingai reta liga serga keturi žmonės visame pasaulyje, vienas iš jų – Lietuvoje

Ligos – retos, tačiau sergančiųjų jomis – daug. Skamba tarsi paradoksas, tačiau tai tiesa. Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadovė profesorė Lina Jankauskaitė sako, kad nors kiekvienos tokios ligos susirgimų yra mažai, bet jei bendrai skaičiuotume visas retas ligas – jų daug. Teigiama, kad pasaulyje yra iki dešimties tūkstančių skirtingų retų ligų tipų. Ne visos jos lengvai diagnozuojamos ir pastebimos.
Doc. dr. Lina Jankauskaitė
Doc. dr. Lina Jankauskaitė / Kauno klinikų nuotr.

Retomis ligomis sergantys žmonės tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje buriasi į asociacijas, bendruomenes, dalinasi savo istorijomis, domisi su savo liga susijusiais naujais mokslininkų atradimais. Šiuo metu Kauno klinikose veikia 25 retų ligų kompetencijų centrai, taip pat Lietuvoje veikia kelių retų ligų pacientų bei jų artimųjų asociacijos.

Retos ligos, jų diagnozavimas ir gydymas kelia iššūkių ir medikams, o Europos Sąjungoje jos paskelbtos prioritetine gyventojų sveikatos priežiūros sritimi.

Retoms yra priskiriamos tos ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 žmonės iš 10 tūkst. Atsižvelgiant į pasaulinę statistiką galima daryti prielaidą, kad Lietuvoje galėtų būti apie 200 tūkst. žmonių, susidūrusių su retomis ligomis (apie 6 proc. populiacijos).

Apie visa tai – pokalbis su Kauno klinikų Retų ir nediagnozuotų ligų koordinacinio centro vadove profesore Lina Jankauskaite.

– Profesore, ar galima sakyti, kad reta liga yra sunkiai gydoma liga? Ar tai nėra tapatu?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis