Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas tvirtina, kad viena esminių spragų kalėjimų sistemoje yra per menkas nuteistųjų testavimas, bei pritaria, jog situaciją pagerintų ir šioje sistemoje dirbančių darbuotojų skiepijimas. Tačiau jis taip pat ragina atsisakyti konvojavimo karantino metu.
„Bausmių vykdymo vietose, nors ir draudžiama lankyti nuteistuosius, jie konvojuojami į teismus, nors posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu, gydymo įstaigas, nors turime Laisvės atėmimo vietų ligoninę“, – pranešime spaudai tvirtina K.Pauliukas.
Jis ragina atlikti visų nuteistųjų testavimą – tai leistų laiku izoliuoti sergančiuosius, o visiškai atsisakius asmenų konvojavimo į teismus, tardymo izoliatorius ir kitas įstaigas, anot jo, „yra vilčių, jog rusenantys židiniai imtų palaipsniui blėsti“.
KD: priemonių imtasi dar gruodį
Kalėjimų departamento duomenimis, šiuo metu serga 59 įkalinti asmenys bei 134 darbuotoja.
Anot jo, ir nuteistųjų, ir darbuotojų sergamumas COVID-19 mažėja. Infekcijos pikas čia fiksuotas gruodį, kai sirgo tris–keturis kartus daugiau nuteistųjų ir darbuotojų.
KD vadovas Virginijus Kulikauskas BNS tvirtino, kad COVID-19 grėsmė atslūgsta, o profsąjungų siūlomo konvojavimo mažinimo ir nuteistųjų bei darbuotojų testavimo vadovybė, anot jo, ėmėsi dar gruodį.
„Kalėjimų departamentas dar 2020 metų gruodį kreipėsi į teismus, prokuratūrą, policiją, kad jų inicijuojami teisiniai procesai būtų kiek įmanoma organizuojami nuotoliniu būdu (...) Po šio kreipimosi ženkliai sumažėjo konvojavimų į teismus ar ikiteisminio tyrimo veiksmų atlikimui.
Tai daroma tik būtinais atvejais, kai kitaip nagrinėti bylą turbūt nėra galimybės“, – komentare BNS sakė Kalėjimų departamento direktorius.
Tai daroma tik būtinais atvejais, kai kitaip nagrinėti bylą turbūt nėra galimybės, – sakė V.Kulikauskas.
Anot jo, iš vienos laisvės atėmimo vietos į kitą šiuo metu nuteistieji pervežami tik išimties atvejais ir su Kalėjimų departamento vadovo leidimu. Nuteistųjų lydėjimo į kitas sveikatos priežiūros įstaigas, pasak V.Kulikausko, neatsisakyta, nes neįmanoma visais atvejais suteikti gydymo paslaugų Laisvės atėmimo vietų ligoninėje, pavyzdžiui, dėl chemoterapijos, intervencinės chirurgijos ar pan.
Dėl profsąjungų siūlymo testuoti visus nuteistuosius Kalėjimų departamentas informuoja, kad tokių intervencinių procedūrų negalima daryti prievarta.
Pasak departamento, įprastai testai dėl COVID-19 atliekami tiems, kam įtariami ligos požymiai arba turėjusiesiems kontaktų su sergančiaisiais.
Taip pat Kalėjimų departamentas informuoja, kad dėl COVID-19 viruso plitimo imtasi ir kitų priemonių.
Šią savaitę paskiepyti 144 Laisvės atėmimo vietų ligoninės darbuotojai: medikai, psichologai, apsaugos darbuotojai. Laukiama, kada pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą tvarką ateis eilė laisvės atėmimo įstaigų darbuotojų skiepijimui.
Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Semėnaitė tvirtina, kad situacija pataisos namuose maždaug atspindi sergamumą visuomenėje, ji valdoma sumažinus kontaktų skaičių, taip pat dezinfekuojant patalpas, automobilius. Įstaigoje dėvimos kaukės, izoliuojami kontaktus su sergančiaisiais turėję asmenys, darbo grafikai sudaromi siekiant kuo mažesnių darbuotojų kontaktų, grįžusiems po atostogų atliekami COVID-19 testai ir t. t.
Iš viso per pandemiją bausmių vykdymo sistemoje atlikti 11 tūkst. 556 COVID-19 testai darbuotojams bei 6720 – nuteistiesiems ir suimtiesiems.
Iš viso laisvės atėmimo vietose dirba 3200 žmonių, yra apie 5300 nuteistųjų ir suimtųjų. Departamentas pažymi, kad testų atlikta daugiau nei yra žmonių, nes kai kuriems jie daromi po kelis kartus.