Vyriausybėje pristatyta programėlė „Karantinas“ pradėjo veikti daugiau nei prieš savaitę.
„Šiuo metu programėle naudojasi virš 5,5 tūkst. gyventojų, matome augimą kiekvieną dieną, nors dar nepradėta oficiali viešinimo kampanija“, – nurodė A.Jonušė.
Į klausimus, kiek ja naudojasi tokių asmenų, kuriems izoliacija privaloma, ar jie noriai siunčia asmenukes, kitus duomenis apie save, ar buvo fiksuota saviizoliacijos pažeidimų, A.Jonušė teigė negalinti atsakyti, nes šių duomenų bendrovė nerenka ir neturi.
Su tais pačias klausimais 15min kreipėsi į NVSC, bet atsakymo nesulaukė nuo praėjusio ketvirtadienio. Jį gavus, tekstas bus papildytas.
Mano, kad reikia priimti pataisas
Dar prieš programėlės „Karantinas“ pristatymą, Seime Susisiekimo ministerija pateikė Elektroninių ryšių įstatymo pataisas. Jas priėmus, paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną, viešųjų ryšių tinklų ir (arba) viešųjų elektroninių ryšių paslaugų teikėjai Vyriausybės įgaliotai institucijai galėtų teikti asmenų, „kurių judėjimas yra apribotas arba kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją“, vietos nustatymo duomenis.
Duomenys turėtų būti teikiami nedelsiant, „kai tik raštu arba elektroninėmis priemonėmis gaunama motyvuota užklausa“, asmenys, kurių atžvilgiu pritaikoma tokia priemonė, apie tai turėtų būti informuojami.
Atšaukus ekstremalią situaciją ar karantiną, vietos nustatymo duomenų teikimas būtų nutraukiamas, o surinkti duomenys – nedelsiant sunaikinti.
Seime dėl šių pataisų liko paskutinis balsavimas – priėmimas jau kelis kartus buvo nukeltas.
Gal atsiradus programėlei „Karantinas“ šių pataisų nebereikia?
Jeigu žmogus nesutinka [jos įsidiegti], jis lieka be tikrinimo.
„Programėlės nepakanka, nes jeigu žmogus nesutinka [jos įsidiegti], jis lieka be tikrinimo, ar laikosi izoliacijos“, – 15min teigė susisiekimo ministras J.Narkevičius, pridurdamas, kad galutinis sprendimas dėl pataisų priklausys nuo Seimo narių ryžto.
Kiek kitokias – laisvesnes – Elektroninių ryšių įstatymo pataisas šią savaitę registravo opozicija. Jas priėmus, karantino metu operatoriai duomenis apie asmenų, kurių judėjimas apribotas, buvimo vietą turėtų teikti tik tais atvejais, kai „kitų priemonių naudojimas negalimas ar netikslingas“.
Įstatymas negalėtų būti taikomas, kai asmuo sutinka naudotis Vyriausybės patvirtinta mobiliąja aplikacija jo buvimo vietos nustatymui ir kontrolei, rašė BNS.
Medikai: telefoną bus galima palikti
Lietuvos medikų forumas ir Santaros klinikų gydytojų sąjunga anksčiau paragino Seimą atmesti pataisas, leisiančias rinkti duomenis apie izoliuotų asmenų judėjimą.
„Tai susiję tik su fiziniu telefono turėjimu, todėl piktnaudžiauti bus galima tiesiog jį paliekant. Siūloma formuluotė sveikatos apsaugos požiūriu esminės naudos neduos, nes nėra sprendžiamas užsikrėtusio asmens kontaktų atsekimo klausimas, todėl epidemiologinės situacijos toks siūlymas visiškai nepagerins.
Siūloma formuluotė sveikatos apsaugos požiūriu esminės naudos neduos.
Šiuo metu jau sukurti alternatyvūs pažangūs elektroninės kontrolės būdai, kurie nevaržo asmens laisvės bei teisės į privatų gyvenimą“, –pranešime žiniasklaidai cituojamas Lietuvos medikų forumo ir Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas Valdas Pečeliūnas.
Seimo svarstoma duomenų rinkimo tvarka, jo įsitikinimu, neatitinka Konstitucijos ir sudaro pagrindą masiniam Lietuvos piliečių sekimui.
„Mūsų nuomone, pakeitimo projekte pateikta formuluotė yra ydinga ir neatitinka nei Konstitucijoje įtvirtintų teisinės valstybės principų, nei pagarbos ir garantijos vienai iš pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių – teisei į laisvę, nes sudaro pagrindus neribotam ir masiniam Lietuvos žmonių persekiojimui.
Jeigu šis projektas būtų patvirtintas, atsirastų galimybė sekti bet kurį asmenį be teisinio ir pagrįsto pagrindo – sprendimą, ką sekti, priims ne teismas, o teisėsaugos pareigūnas“, – dėstė V.Pečeliūnas.
„Siekiama įteisinti neribotas galias teisėsaugai“
Pasak jo, priėmus pataisas, bus įteisinta galimybė „sekti ne tik asmenis, kuriems judėjimas yra apribotas, bet iš esmės visus, nes sąvoka „kurie gali patekti į tam tikrą nesaugią teritoriją“ yra abstrakti ir apima visus be jokių išimčių asmenis“.
„Teoriškai visi gali patekti į „teritoriją“. O sąvoka „nesaugi teritorija“ apima bet kurią be jokių kriterijų ar konkrečių ir pagrįstų sąlygų teritoriją“, – nurodė V.Pečeliūnas.
Be to, ekstremali situacija galima ne tik epidemijos pagrindu, pranešime pabrėžė Lietuvos medikus vienijančios organizacijos: „Todėl tokiais pakeitimais iš esmės siekiama įteisinti neribotas galias teisėsaugos pareigūnams ir daugeliu kitų atvejų.“
Vertindama Seimui pateiktas pataisas, Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkė Živilė Gudlevičienė pareiškė stokojanti aiškumo, kaip, kada konkrečiai ir kokiomis sąlygomis pateikti duomenys bus ištrinti ar kitaip sunaikinti.
Ji teigė nerimaujanti ir dėl to, jog pasibaigus ekstremaliai situacijai duomenimis „ne tik gali būti piktnaudžiaujama, bet jie bus tvarkomi be jokio teisėto pagrindo“.
Susisiekimo ministerijos inicijuotas pataisas Seimas turėtų priimti artimiausiame posėdyje.