„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 02 11

Programėle „Korona Stop LT“ naudojasi 10 proc. Lietuvos gyventojų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena apie mobiliąją programėlę „Korona Stop LT“, kuri padeda nutraukti koronaviruso (COVID-19) plitimo grandinę ir informuoja sąlytį turėjusius asmenis. Programėlė naudinga net ir persirgusiems koronavirusu, nes jie gali pakartotinai užsikrėsti, bei pasiskiepijusiems, nes jie taip pat gali būti viruso nešiotojais ir platinti virusą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“
Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“ / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Per tris mėnesius programėlę „Korona Stop LT“, parsisiuntė beveik 300 tūkst. arba 10 proc. Lietuvos gyventojų. Latvijoje ir Estijoje panašią programėlę naudoja po 15 proc., Vokietijoje – per 30 proc., o Suomijoje – daugiau nei pusė populiacijos.

Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“ yra nuolat tobulinama – ja jau galima naudotis ne tik lietuvių, bet ir rusų, lenkų ir anglų kalbomis, o užsikrėtimo koronavirusu patvirtinimo kodai daliai jos naudotojų siunčiami automatiškai. Tačiau nereikia ieškoti kodo vos tik parsisiuntus programėlę.

Programėlėje atvejo patvirtinimo kodai suteikiami tik tiems asmenims, kuriems yra patvirtintas užsikrėtimas COVID-19. Paprastai jį išduoda NVSC darbuotojai, kurie atlieka atvejo epidemiologinį tyrimą, kitaip tariant, užsikrėtusio asmens apklausos metu. Programėlės naudotojai turi galimybę iš anksto registruodamiesi COVID-19 diagnostiniam tyrimui telefonu 1808 arba interneto svetainėje pranešti apie tai, kad naudojasi programėle bei paprašyti, kad, jei laboratorinio tyrimo rezultatas būtų teigiamas, atvejo patvirtinimo kodą jie gautų nelaukdami, kol susisieks NVSC darbuotojas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė

„Programėlė yra papildoma koronaviruso prevencijos priemonė ir didelė pagalba epidemiologams, kurie nepajėgia atsekti visų užsikrėtusiojo kontaktų ir pranešti apie infekcijos riziką. Tad programėlė jos naudotojus įspėja, jei jie buvo arti užsikrėtusių žmonių. Programėlė informuoja ne apie dabartinius, o apie buvusius kontaktus“, – aiškino NVSC užkrečiamųjų ligų specialistė Daiva Razmuvienė.

Kaip veikia programėlė:

  1. Gyventojai į savo mobiliuosius įrenginius parsisiunčia programėlę Korona STOP LT.
  2. Programėlė veikia anonimiškai, nerenka jokių jos naudotojo duomenų ir jų nepaskelbia.
  3. Kai vienam iš programėlės naudotojų nustatomas koronavirusas, NVSC atsiunčia patvirtinimo kodą ir, jį įvedęs programėlėje, žmogus pats anonimiškai apie tai paskelbia.
  4. Programėlės naudotojai, kurie buvo šalia šio asmens ilgiau nei 15 min. mažesniu nei 2 m. atstumu per paskutines 14 dienų, gauna pranešimą.
  5. Pranešimus apie sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu gavę programėlės naudotojai kreipiasi į specialistus programėlėje nurodytais būdais ir laikosi jų nurodymų.

Ką reiškia programėlės rizikos reikšmės „Maža rizika“ ir „Padidėjusi rizika“?

Kartais naudotojams neaišku, kodėl programėlė rodo, kad arti užsikrėtusiojo buvo, pavyzdžiui, penkis kartus, tačiau ekrane rodoma žalia spalva ir užrašas „Maža rizika“. Kaip paaiškinta ir pačioje programėlėje, tai reiškia, kad arti užsikrėtusiojo asmuo buvo trumpiau nei 15 min. arba saugiu atstumu.

Raudona spalva ir užrašas „Padidėjusi rizika“ įspėja apie artimą kontaktą su užsikrėtusiu koronavirusu asmeniu. Gavus tokį pranešimą, rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę, izoliuotis ir atlikti koronaviruso testą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“
Luko Balandžio / 15min nuotr./Mobilioji programėlė „Korona Stop LT“

Kilus klausimų dėl „Korona Stop LT“ programėlės, galite kreiptis tel. +370 5 264 9676 (interneto svetainėje nurodytu konsultavimo linijos darbo laiku) arba el. paštu konsultacijos@nvsc.lt Skambučio kaina priklauso nuo Jūsų telefono paslaugų tiekėjo tarifų ar paslaugų plano.

Bendroji informacija apie programėlę skelbiama Lietuvos Respublikos Vyriausybės interneto svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs