Vaikų globos namų pertvarką ministerija pradėjo vykdyti dar 2014 metais, o 2015-ųjų metų rugpjūtį prezidentė Dalia Grybauskaitė ant Marijampolės vaikų globos namų „Putinas“ pastato iškilmingai kabino užrašą: „Vaikų namai uždaryti. Vaikai gyvena bendruomenėje“.
Tačiau panašu, kad taip optimistiškai pradėtą pertvarką stabdo įvairios kliūtys.
Negana to, kad šių metų pradžioje sakydami, kad ji virsta biurokratija, pertvarką sukritikavo vaiko teisių apsaugos specialistai, aiškėja, kad pertvarkos vykdytojams sunku nupirkti pertvarkos įgyvendinimui būtinas paslaugas.
Pernai rugsėjį SADM sudarytai pertvarkos stebėsenos komisijai tuometė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) direktorė Alina Jakavonienė skundėsi iš vietos nejudančiais viešaisiais pirkimais.
Pasirūpinti butais, kuriuose gyvens vaikai bei neįgalieji, globėjų apmokymu ir kitais dalykais buvo patikėta šiai institucijai.
Pasiūlymus atmetė dėl išpūstų kainų
A.Jakavonienė tuomet sakė, kad paslaugos buvo išskirstytos į 44 pirkimus pagal tikslines grupes ir regionus. Buvo tikimasi sudaryti 44 sutartis dėl paslaugų tiekimo, tačiau tegauta 30 pasiūlymų, o 29 iš jų turėjo būti atmesti dėl per didelių kainų.
Dviems dešimtims pirkimų, skirtų vaikams ir jaunuoliams, gauti 8 pasiūlymai, bet tik 1 pasiūlymo kaina atitiko projekto biudžetą.
Tuomet paskelbta, kad ypač sudėtinga situacija yra susijusi su asmenų, turinčių proto ar psichikos negalią, paslaugų teikimu, čia taip pat atsirado tik vienas tiekėjas.
Apsaugoto būsto paslaugai tuomet nebuvo gautas nei vienas pasiūlymas.
„Stebėsenos grupės pirmininkas pažymėjo, kad dėl neįvykusių viešųjų pirkimų dėl pateiktų per didelių pasiūlytų kainų negalima teikti bendruomeninių paslaugų, kurios ypatingai svarbios paslaugų gavėjams jau šiuo metu“, – posėdžio protokole cituojamas tuometis SADM viceministras Algirdas Šešelgis.
A.Jakavonienė savo ruožtu įspėjo, kad dėl to gali trumpėti paslaugų trukmė, mažėti jas gavusių žmonių.
Ledai pajudėjo, bet nedaug
Praėjus daugiau kaip metams paslaugų spėta nupirkti, tačiau – tik apie pusę.
Neapsikentusios kai kurios savivaldybės, pavyzdžiui, Kauno miesto, ėmė šias paslaugas teikti savo biudžeto lėšomis.
Apie tai paklausta SADM atsakyme 15min tikino, jog džiaugiasi, kad yra tokių savivaldybių, kurios ne laukia, o pačios imasi iniciatyvos.
„Būdamos arčiausiai savo gyventojų, žinodamos realią situaciją, aktualius savo žmonių poreikius gali geriausiai atitikti jų lūkesčius. Kaunas, Alytus – puikus to pavyzdys. Skatiname ir palaikome tokias savivaldybes“, – teigiama atsakyme.
Anot SADM šiuo metu yra teikiamos šeimos modelio bendruomeninių vaikų globos namų (vaikų gyvenimas su globėjais – aut.), palydimosios globos (kai 16-18 metų jaunuoliai pusmečiui apgyvendinami butuose, jiems parengiamas globos planas – aut.), kompleksinės pagalbos besilaukiančioms moterims ir vienišų motinų su vaikais iki 3 metų, apsaugoto būsto psichikos negalią turintiems asmenims (apgyvendinimas laikinuose namuose, kur padedama pasirengti savarankiškam gyvenimui – aut.), laikino atokvėpio (kai asmenimis su psichikos negalia laikinai pasirūpina specialistas, suteikiant trumpalaikį poilsį šeimos nariams – aut.), atvejo vadybos (kai paslaugos teikiamos atsižvelgiant į konkrečius asmens poreikius – aut.).
Anot SADM, 2016-aisiais skelbiant paslaugų konkursus planuota, kad jos bus teikiamos apie 500 žmonių.
Pernai lapkritį, po to, kai buvo pasirašyta tik viena paslaugų teikimo sutartis, buvo skelbiamas pakartotinas 43 dalių paslaugų pirkimas. Po jo šių metų pradžioje pasirašyta 21 sutartis.
Nupirkus paslaugas, pasak SADM, šeimos modelio vaikų namai įsteigti Klaipėdos, Šiaulių ir Alytaus regionuose, palydimosios globos paslaugos teikiamos Vilniaus ir Utenos regionuose, įvairiapusė pagalba moterims ir vienišoms motinoms – Vilniaus ir Šiaulių regionuose. Laikinojo atokvėpio paslaugą 11 tiekėjų teikia Šiaulių, Tauragės, Kauno, Alytaus, Marijampolės, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Utenos regionuose. Atvejo vadybos paslauga prieinama Vilniaus ir Panevėžio regionuose.
Tuo metu apsaugoto būsto psichikos negalią turintiems asmenims paslaugai Vilniaus ir Kauno regionuose, net ir po pakartotino pirkimo, pasiūlymų negauta.
Pirkimą teks pakartoti ir vėl
Vienas svarbiausių šios reformos tikslų – parengti socialinius globėjus.
Tačiau šiuo metu paslaugas teikia tik 27 globėjai, anot SADM, netrukus prie jų prisijungs dar dešimt.
Pagal šios reformos planus, iki 2020 metų turėtų būti parengta 400 profesionalių globėjų.
Kaip teigia SADM, artimiausiu metu planuojama vėl kartoti bendruomenių paslaugų pirkimą.
„Daug bendradarbiauta ir tartasi su potencialiais tiekėjais bei naujų formų bendruomeninių paslaugų metodinių dokumentų paketų rengėjais, patobulinti, pakeisti reikalavimai paslaugos teikimui, apimčiai, peržiūrėti paslaugos teikimo kaštai ir nustatyti nauji įkainiai“, – ramina ministerija.
Taip pat ketinama išbandyti Lietuvai visiškai naujas asmeninio asistento paslaugas, kurios bus teikiamos žmonėms su proto ar psichikos negalia.