Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius trečiadienį vyksiančios spaudos konferencijos metu apie baigtą tyrimą žada pateikti platesnę informaciją.
Tyrimas dėl galimo turto iššvaistymo, apgaulingo ir aplaidaus apskaitos tvarkymo, prekybos poveikiu, dokumento suklastojimo vyko beveik ketverius metus. Tyrime partija „Tvarka ir teisingumas“ yra įtariama prekyba poveikiu.
Neseniai prokuroras Rolandas Stankevičius, vertindamas pareikštus įtarimus ir tyrimą, priėmė nutarimą skirti laikiną nuosavybės teisės apribojimą į partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąskaitą pervedamiems valstybės biudžeto asignavimams – 223 814 eurų. Tai reiškia, kad „tvarkiečiams“ teks išgyventi be finansinės paramos iš valstybės.
Anksčiau partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis tikino, kad jokių, su partija susijusių apklausų, kitų veiksmų, tyrėjai nevykdė visus metus, tyrimą vilkino ir galbūt tai darė tyčia.
Suprasti akimirksniu
- Byla pradėta 2014 m. aiškinantis renginio „Pirk dramblį“ organizavimą
- Iš pradžių sulaikyti 3 asmenys, pareikšti 5 įtarimai
- 2015 m. pabaigoje įtarimų prekyba poveikiu ir pinigų plovimu sulaukė partija „Tvarka ir teisingumas“
- Dabar byloje įtarimai pareikšti mažiausiai 12 fizinių asmenų ir vienam juridiniam asmeniui
Bylą 2014 m. spalį pareigūnai pradėjo labai trankiai – jie su kratos orderiais pasibeldė į „Tvarkos ir teisingumo“ partijos Vilniaus skyriaus ir pagrindinės būstinės duris bei iškrėtė keletą gyvenamų ir darbo patalpų.
Tą pačią dieną tuometis Vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius, ministro patarėjas Ervinas Raistenskis ir prodiuseris Rolandas Skaisgirys buvo sulaikyti ir naktį praleido areštinėje. Kiti du sulaikytieji – įmonės „Pradas media“ direktorius Justinas Garliauskas ir bendrovės „NT Service“ vadovas Peisachas Kačerginskis po apklausų paleisti namo.
Kratų ir sulaikymų dieną prokurorai šykščiai prasitarė, kad byla susijusi su Vidaus reikalų ministerijos viešaisiais pirkimais ir prekyba poveikiu stambiu mastu, tačiau į detales nesileido.
Tik kitą dieną paaiškėjo, kad kaip specialusis liudytojas apklaustas tuometis Seimo narys Rimas Antanas Ručys ir tai, kad būtent jis laikomas svarbiausiu bylos žaidėju.
Buvęs vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas byloje apklaustas tik kaip specialusis liudytojas.
Tačiau bylos detalės į viešumą pradėjo lįsti tik tuomet, kai prokurorai dėl R.A.Ručio neliečiamybės panaikinimo nutarė kreiptis į Seimą.
Tuomet paaiškėjo, jog Generalinė prokuratūra įtaria, kad tuometis partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingasis sekretorius R.A.Ručys 2013 m. veikdamas grupėje su E.Raistenskiu, A.Juocevičiumi ir prodiuseriu R.Skaisgiriu sukūrė korupcinę schemą, kaip per renginį „Pirk dramblį“ išreklamuoti partiją „Tvarka ir teisingumas“ ir jos pirmininką Rolandą Paksą, o už reklamą atsilyginti per Vidaus reikalų ministerijos organizuojamus viešuosius pirkimus.
R.Skaisgirys susitarė su R.A.Ručiu, kad jo proteguojamoms įmonėms laimėjus konkursus, dalis iš užsakymų gauto pelno – ne mažiau nei 100 tūkst. litų – bus skirta akcijai „Pirk dramblį“ surengti.
„Pirk dramblį“ renginys įvyko 2013 m. rudenį.
Nepaisant daryto poveikio Vidaus reikalų ministerijos tarnautojams ir net ministrui A.D.Barakauskui, R.Skaisgirio atstovaujamos įmonės nė vieno žadėto Vidaus reikalų ministerijos konkurso nelaimėjo.
Tada R.A.Ručys su bendrininkais esą sukūrė apgaulingą schemą, kaip su R.Skaisgiriu atsiskaitys per įmonę „NT Service“, kuri buvo laimėjusi ne vieną Vidaus reikalų ministerijos konkursą, ir kurios vadovas Peisachas Kačerginskis buvo artimas R.A.Ručio šeimos draugas.
„NT Service“ į R.Skaisgirio įmonės „Pradas R“ sąskaitą per kelis kartus pervedė 142 tūkst. litų, kaip išankstinį apmokėjimą už reklamą, nors jokių paslaugų „Pradas R“ Kaune įsikūrusiai įmonei „NT Service“ nesuteikė.
2015 m. pradžioje STT tyrimą išplėtė ir įvykdė pakartotines kratas „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, Vidaus reikalų ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose, įmonėse. Išvis krėsta 40 buveinių. Po kratų įtarimai tyrime pareikšti dar penkiems asmenims – Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų valdininkams ir verslininkams.
Byloje buvo apklaustas „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Rolandas Paksas.
Netrukus R.A.Ručiui pateikiami įtarimai ne tik dėl prekybos poveikiu, bet ir dėl apgaulingos buhalterijos vedimo.
Beveik pusmetį apie „Tvarkos ir teisingumo“ bylą tvyrojo tyla. Paaiškėjo, kad tai tebuvo ramybė prieš audrą.
2015 m. gruodžio pabaigoje STT pareiškė įtarimus prekyba poveikiu ir pinigų plovimu visai „Tvarkos ir teisingumo“ partijai, kaip juridiniam asmeniui.
Pareigūnų teigimu, nors tyrimas buvo pradėtas tik dėl „Pirk dramblį“ ir Vidaus reikalų ministerijos, pradėjus šių nusikalstamų veikų tyrimą, buvo surinkta duomenų ir apie kitas galimai padarytas sunkesnes ir didesnio masto nusikalstamas veikas: susitarimą ir galimai neteisėtą įtaką Vidaus reikalų ministerijai 2013–2014 m. organizuojant daugiau kaip 27 mln. litų (daugiau nei 7,8 mln. eurų) vertės viešojo pirkimo konkursą, 9 mln. litų (daugiau kaip 2,6 mln. eurų) vertės viešuosius pirkimus valstybinėje įstaigoje „Regitra“ ir pirkimą Aplinkos ministerijoje. Atliekant tyrimą patikrintos ir įtarimų sukėlusios valstybės įmonės „Infostruktūra“ organizuotų ir vykdytų viešųjų pirkimų aplinkybės. „Atliekant tyrimą surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo vykdomos siekiant neteisėtos naudos partijai“, – tuomet pranešė STT.
„Įtariama, kad iš viso už pažadus ir susitarimus dėl poveikio, vykdant skirtingus viešuosius pirkimus, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priimta didesnė nei 377 tūkst. eurų kyšių suma“, – skelbė teisėsauga.