Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 02 28

Prokurorai per teismą siekia panaikinti su Rusijos FSB siejamos „AmberCore DC“ ir „Arcus Novus“ sandorius

Prokurorai teisme siekia panaikinti didžiausio šalyje duomenų centro projektą šalia Vilniaus plėtojančių bendrovių „AmberCore DC“ ir „Arcus Novus“ sandorius dėl kapitalo didinimo. Projektą žvalgybininkai sieja su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FSB).
Serverių kolokacijos duomenų centras Manhatane
Asociatyvinė nuotr. DServerių kolokacijos duomenų centre / Vida Press nuotr.

Vilniaus apygardos teismas vasario 24 dieną patenkino viešąjį interesą ginančios Generalinės prokuratūros prašymą ir pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – uždraudė „Arcus Novus“ perleisti įstatinio kapitalo metu įsigytas „AmberCore DC“ akcijas, taip pat parduoti žemės sklypus, kuriais apmokėtos įsigytos akcijos.

Prokurorai teisme siekia „AmberCore DC“ akcijų pasirašymo sutartį pripažinti negaliojančia ir taikyti restituciją. Naujas akcijas „Arcus Novus“ apmokėjo 373,6 tūkst. eurų piniginiu įnašu ir keturiais žemės sklypais, įvertintais 83,3 tūkst. eurų.

„Teismas sutinka, kad restitucijos taikymui būtina išsaugoti esamą padėtį, nes sandorio objektu buvusio turto ir akcijų perleidimas labai apsunkintų teismo sprendimo realizavimą, jeigu ieškinys būtų patenkintas“, – rašoma Vilniaus apygardos teismo nutartyje.

Neigiamą išvadą dėl 2015 metų vasarį priimto „Arcus Novus“ sprendimo padidinti „AmberCore DC“ kapitalą pernai rugpjūtį yra pareiškusi Vyriausybėje veikianti Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisija. Anot jos, „Arcus Novus“ nesikreipė į komisiją ir taip pažeidė įstatymą.

Komisija sprendimą priėmė remdamasi Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiaga. VSD vadovas Darius Jauniškis BNS yra sakęs, kad departamento vertinimu, „AmberCore DC“ duomenų centro projektas dėl sąsajų su Rusijos FSB kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

BNS šaltinių teigimu, VSD Vyriausybę perspėjo, kad duomenų centrą šviesolaidžių linijomis sujungus su Rusija, jis gali būti prijungtas prie šios šalies FSB radijo elektroninės žvalgybos centro.

Projekto nestabdantys „Arcus Novus“ ir „AmberCore DC“ atstovai VSD įtarimus neigia, o jiems nepalankią komisijos išvadą apskundė teismui. Verslininkai teigia, kad komisijos sprendime nurodomos dalykinę reputaciją žeidžiančios ir tikrovės neatitinkančios aplinkybės.

Šiuo metu teismai sprendžia, ar priimti verslininkų skundą. Vilniaus apygardos administracinis teismas pernai rugsėjį atsisakė priimti skundą, o Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas sausio 4 dieną grąžino jam skundo priėmimo klausimą nagrinėti iš naujo.

„Amber Core DC“ duomenų centro projektą įmonė pradėjo įgyvendinti 2012 metais, pernai sausį gavo statybos leidimus, tačiau statybos kol kas nėra pradėtos.

„Amber Core DC“ duomenų centro projektą įmonė pradėjo įgyvendinti 2012 metais, pernai sausį gavo statybos leidimus, tačiau statybos kol kas nėra pradėtos. Įmonė skelbė, kad duomenų centras turėtų būti didžiausias Lietuvoje, o investicijos į jį siektų apie 60 mln. JAV dolerių (maždaug 57 mln. eurų).

Registrų centro duomenimis, „Arcus Novus“ yra vienintelė „AmberCore DC“ akcininkė. 51 proc. „Arcus Novus“ akcijų valdo Danijoje registruota „Satgate Holding“, o 49 proc. – Rusijos Karaliaučiaus srityje registruotas Valerijus Avetisjantas.

Socialinio tinklo „Linkedin“ duomenimis, V.Avetisjantas yra vienas iš „Satgate Holding“ partnerių ir steigėjų, Rusijos Karaliaučiaus srityje registruotos logistikos bendrovės STG steigėjas ir direktoriaus pavaduotojas, anksčiau yra dirbęs bendrovėse „Gazinvest Grupp“ ir „Gazprom Komplektacija“.

BNS žiniomis, Lietuvos žvalgyba nustatė, kad įmones per tarpines užsienio kompanijas taip pat kontroliuoja Rusijos piliečiai Kirilas Lupandinas, dirbantis „AmberCore DC“ generaliniu direktoriumi, Vitalijus Malaševskis, vadovaujantis „Arcus Novus“ grupės įmonei „SatGate“, ir Borisas Moskaliukas.

VSD pernai paskelbtoje viešoje ataskaitoje perspėjo, kad Rusijos FSB ir gynybos ministerijos padaliniai turi didžiausius pajėgumus vykdyti kibernetinius įsibrovimus Lietuvoje, o Lietuvos infrastruktūra naudojama kibernetinėms atakoms visame pasaulyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?