Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 06 04

Prokurorai S.Kasiulis ir D.Krogertas neigia iš M.Dūdos girdėję apie spaudimą dėl CŽV kalėjimo bylos

Prokuroro Juliaus Rėksnio paminėti prokurorai Darius Krogertas bei Stasys Kasiulis, esą žinoję apie spaudimą nenutraukti tyrimo dėl Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo Lietuvoje, neigia ką nors tokio girdėję arba prisimenantys.
Prokuroras Mindaugas Dūda
Prokuroras Mindaugas Dūda / Mato Dauginio/15min.lt nuotr.

„Ne, aš tokio pokalbio tikrai neatsimenu, – 15min teigė buvęs Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas S.Kasiulis. – Kiek aš pasižiūrėjau vakar (gegužės 29-ąją – 15min) iš žiniasklaidos išgirdęs apie tokį liudijimą, kiek aš pasižiūrėjau likusius pas mane dokumentus, tuomet, kai buvau profesinės sąjungos pirmininkas, Mindaugas Dūda tikrai nėra kreipęsis oficialiai į profesinę sąjungą, kad būtų tas klausimas svarstomas, keliamas ar būtų ginamas dėl tokio atvejo.

Tai tikrai nebuvo nei tarybos posėdžio tuo klausimu sušaukta, nei oficialaus kreipimosi nebuvo.“

Prisimena M.Dūdos išleistuves

Teiraujantis, ar toks pokalbis buvo neformalus, S.Kasiulis patvirtino ir spėjo, kad J.Rėksnys kalbėjo apie „M.Dūdos išleistuves iš prokuratūros“.

„Kur buvo, iš tikrųjų, tokia kompanija, su tokiom pavardėm paminėtom, ką jūs išvardinot, buvom susitikę.

Turinio pokalbio tai tikrai nebeatsimenu.

Aš neatsimenu nei datos, nei vietos, kur tai iš tikrųjų buvo. Galiu pasakyti, kažkur prie Vilniaus. Tokiu atveju taip, be abejo, prisimenu. Kaip ir savotiškos Mindaugo Dūdos išleistuvės“, – kalbėjo Alytaus apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.

Pokalbio turinio jis sakė nepamenantis: „Turinio pokalbio tai tikrai nebeatsimenu. Reikėtų turbūt pasižiūrėti internete, nuo kada Mindaugas Dūda advokatauja. Jei neklystu, praėjo daugiau nei penkeri, galbūt netgi šešeri ar septyneri metai. Tikrai neturiu tokios atminties, kad prisiminčiau tokias detales.“

Iš M.Dūdos apie patiriamą spaudimą nagrinėjant CŽV kalėjimo Lietuvoje bylą S.Kasiulis sakė negirdėjęs.

„Iš jo tikrai nesu girdėjęs. Jeigu būtų kreipiamasi kaip į profesinę sąjungą, net neabejoju, kad mes būtumėm ėmęsi atitinkamų teisinių veiksmų šitoje situacijoje“, – patikino jis.

Apie spaudimą prabilo J.Rėksnys

S.Kasiulį ir kitus prokurorus – Rimą Bradūną, Gintarą Jasaitį ir Darių Krogertą – prokuroras J.Rėksnys paminėjo liudydamas Seimo laikinajai tyrimo komisijai. J.Rėksnys pasakojo, kad buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras M.Dūda platesniame rate, tai yra girdint išvardintiems asmenims, kalbėjo apie CŽV kalėjimo Lietuvoje tyrimą bei spaudimą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Julius Rėksnys
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Julius Rėksnys

„Prieš M.Dūdai išeinant iš prokuratūros į advokatūrą buvo, man atrodo, mėnuo gal likęs – ar dvi savaitės, ar mėnuo – tada pokalbis buvo didesniam rate žmonių. Dalyvavo ir Rimas Bradūnas – prokuroras – ir Gintaras Jasaitis – prokuroras – ir Stasys Kasiulis, ir Darius Krogertas. Gal dar kažko neprisimenu, bet šituos tikrai prisimenu, – dėstė J.Rėksnys. – Tada prokuroras Mindaugas Dūda atsipalaidavęs papasakojo daugiau dalykų. Jis papasakojo, kad toje byloj jokių įrodymų nebuvo, ir ji tuščia buvo. Ir sako, aš ją norėjau nutraukt, man jos neleido nutraukt.“

D.Krogertas sako, kad tokio pokalbio tikrai nebūtų pamiršęs

Panevėžio apygardos prokuratūros Vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Darius Krogertas 15min teigė tokio pokalbio platesniame prokurorų rate, kur būtų kalbėta apie CŽV kalėjimą, nepamenantis.

„Jeigu būtų kalbėję apie tokius kalėjimus, turbūt užmiršt tokio pokalbio būtų neįmanoma. Tai gal ne prie manęs tada kalbėjo“, – sakė jis.

Pažymėjus, kad S.Kasiulis minėjo „M.Dūdos išleistuves“, kur galėjo dalyvauti J.Rėksnio išvardyti prokurorai, D.Krogertas sutiko, kad susitikimas įvyko.

„Galėjo būti, tada. Mes su kolega S.Kasiuliu susiskambinom, nes tiesiog tokios informacijos, jeigu būtų kalbama, šalia sėdintys tikrai negalėtų pamiršti“, – teigė jis.

D.Krogertas neigė apie patiriamą spaudimą girdėjęs iš paties M.Dūdos, bet pamąstymų, kodėl į viešumą šiuo metu keliamas šis klausimas, teigė neturintis.

Su prokuroru R.Bradūnu 15min susisiekti nepavyko. Savo ruožtu G.Jasaitis, irgi liudijęs Seimo komisijai, tvirtino su M.Dūda kalbėjęs apie patiriamą spaudimą nenutraukti tyrimo.

„Taip, su gerbiamu M.Dūda mes apie tai šnekėjom, bet apie šitas aplinkybes aš atsakiau į klausimus komisijos posėdyje“, – po to posėdžio žurnalistams komentavo G.Jasaitis.

M.Dūda bendraus nebent su komisija

Apie galimą spaudimą nenutraukti CŽV kalėjimo Lietuvoje tyrimo M.Dūdai, „nes nepatiks prezidentūrai“, J.Rėksnys Seime liudijo praėjusią savaitę. Prezidentūra jo teiginių nurodė nekomentuosianti.

Parlamentarė Agnė Širinskienė, vadovaujanti Seimo laikinajai tyrimo komisijai, sakė į artimiausią komisijos posėdį kviesianti ir patį M.Dūdą. Dėl komentaro į jį kreipėsi ir 15min.

„Laikausi pozicijos, kad šiuo atveju bet kokia mano komunikacija Jūsų aptariamais klausimais pirmiausiai turėtų vykti su komisija, o ne per visuomenės informavimo priemones“, – taip į atsiųstus klausimus raštu atsakė M.Dūda.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose
AFP/„Scanpix“ nuotr./Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente jis dirbo nuo 2001 metų kovo iki 2013-ųjų rugsėjo. Tuomet pasuko į advokatūrą.

Pats pasitraukė iš pareigų

Iš pareigų prokuratūroje M.Dūda pasitraukė pats, teigęs, kad jo ir vadovybės požiūris į procesinę prokuroro veiklą, savarankiškumą, karjeros galimybes kardinaliai skyrėsi.

Prašomas sukonkretinti, M.Dūda nurodė, kad yra prokuroras.

„Etika man neleidžia nešvarių skalbinių nešti į viešumą“, – 2013 metų liepą sakė jis.

2011-ųjų sausį M.Dūda nutraukė prokuratūros tyrimą, susijusį su galimu CŽV kalėjimo veikimu Lietuvoje – esą nerasta duomenų, patvirtinančių, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos Centrinės žvalgybos valdybos kaliniams laikyti.

Tuomet taip pat aiškintasi, ar Lietuvos žvalgybų institucijų vadovai neviršijo savo įgaliojimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs