„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 11 13

Psichologė: „Vokelis gydytojui gali apkartinti vizitą“

Vis rečiau pastebime iš ligoninių, poliklinikų ir sanatorijų išeinančius gydytojus, kurie rankose nešasi saldainių dėžutę, o rankinėje slepia pinigų vokelį ar kavos pakelį. Vis mažiau žmonių išdrįsta neoficialiai atsidėkoti medikui, įteikiant vokelį su grynaisiais pinigais. „Kyšiai medicinos sektoriaus darbuotojams – sovietinis paveldas. Vis tik dar daug žmonių yra gimę ir užaugę toje sistemoje, kai kurie jų augina vaikus pagal tais laikais nusistovėjusias vertybes, bet džiugu, kad keičiantis kartoms – keičiasi požiūris į mediciną“, – sako Psichologines paramos ir konsultavimo centro direktorė, psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė.
Vizitas pas gydytoją
Vizitas pas gydytoją / Fotolia.com nuotr.

Apkartins vizitą

Pašnekovė atkreipia dėmesį į tai, kad dažnu atveju kyšis gali ne pagerinti, o netgi pabloginti vizitą ar operaciją. Visų pirma, pasak dr. I. Šidlauskaitės-Stripeikienės, gavęs kyšį medikas jaučiasi įpareigotas, jam gali kilti didesnė įtampa, o dėl patiriamo streso kaip tik gali prasčiau atlikti darbą.

„Vokelis su grynaisiais pinigais gali supykdyti gydytoją, jį įžeisti, sumažinti savivertę. Medikui kils klausimų, susijusių su jo profesionalumu ir sąžiningumu. Gydytojas ims galvoti, kokia yra viešoji nuomonė apie jį, nejaugi jį taip prastai vertina, kad duoda kyšį. Principingas gydytojas vokelį grąžins atgal, o tai vizito nepamalonins“, – perspėja psichologė.

Partnerio nuotr./Ieva Stripeikienė
Partnerio nuotr./Ieva Stripeikienė

Jaučiasi ramiau ir drąsiau

Pašnekovė įsitikinusi, kad sovietmečiu susiformavo praktika, jog einant pas gydytoją reikia kartu neštis ir vokelį, nes kyšis nupirks išskirtinumą, gydytojas skirs daugiau dėmesio ir efektyvesnį gydymą. „Tokiu būdu žmogus save ramina, o ligos metu juk ypač paaštrėja nerimas ir baimė. Nunešus kyšį, tai tarytum dingsta. Žmogui atrodo, kad viską padarė dėl savęs ar artimojo, jaučiasi psichologiškai ramus“, – aiškina dr. I.Šidlauskaitė-Stripeikienė.

Žmogui atrodo, kad viską padarė dėl savęs ar artimojo, jaučiasi psichologiškai ramus

Besiruošiant eiti į sveikatos priežiūros įstaigą, turbūt daugelį kankina abejonė, susijusi su kyšio davimu. Atrodo, kad visi aplinkui taip elgiasi, o kartais ir artimieji daro spaudimą sakydami žmogui, kad juo nesirūpins, suteiks prastesnį gydymą. „Be to, pacientai mato, kad gydytojai yra pavargę, jų darbo valandos ilgos, pacientų – daug, o ir atlygis galbūt nėra pats didžiausias. Užėję į kabinetą, kai kurie žmonės net gali pasijusti kalti, nors taip neturėtų būti. Kai kuriuos pacientus, davus pakišą, aplanko laisvės pojūtis, tuomet jie nebijo klausti, prašyti, tikisi malonesnio vizito“, – sako psichologė-psichoterapeutė.

Aukštesnio išsilavinimo, jaunesni ir geriau informuoti žmonės rečiau duoda kyšį, nes geriau žino savo teises, mažiau informacijos turintys pacientai įteikdami vokeliu tikisi tas teises įsigyti.

Yra ir kitų motyvų

I. Šidlauskaitė-Stripeikienė teigia, kad jei pinigai ar dovanos yra duodami po operacijos ar vizito, tai daroma dėl kitokių paskatų – žmogus nenori likti skolingas, nori atsidėkoti. „Tačiau pinigų davimas gydytojui yra nelegali ir netgi neetiška veikla. Medikas gali jaustis įžeistas, o galiausiai reikia suvokti, kad paciento atėjimas jau yra savaime pinigų atnešimas į įstaigą, kurioje dirba gydytojas. Tik tai dažnai pamirštama“, – primena psichologė.

Pašnekovės teigimu, yra ir kitų būdų, kaip galima atsidėkoti gydytojui. Geriausia po vizito padėkoti žodžiu, pagirti jo darbą, pasakyti ačiū už suteiktą gydymą ir nusišypsoti. „Tai tikrai pamalonins kiekvieno žmogaus širdį. Ir jo nuotaika pagerės, net jei jūs būsite jo dvidešimtas pacientas tą dieną“, – tikina I. Šidlauskaitė-Stripeikienė ir priduria, kad visgi yra žmonių, kuriems žodžiu pasakyti padėką yra sunku, tokiu atveju galima parašyti gražų atsiliepimą internete ar atsiliepimų knygoje.


Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs