Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 02 19

Puikios sveikatos jaunuolių – vis mažiau: siūlo žeminti kartelę šauktiniams

Beveik pusė šauktinių ir savanorių negali tarnauti kariuomenėje dėl sveikatos problemų, todėl kariuomenė svarsto galimybę švelninti medicininius reikalavimus šauktiniams ir savanoriams. Tiesa, ne visi tam pritaria ir, Sveikatos apsaugos ministerijos nuomone, reikėtų labiau rūpintis jaunuolių fiziniu aktyvumu dar mokyklose.
Lietuvos valstybei prisiekė beveik 500 šauktinių
Lietuvos valstybei prisiekė beveik 500 šauktinių / srž. Arno Čemerkos nuotr.

Prieš septynerius metus turėtos sveikatos problemos Pijui vos neužkirto kelio į profesinę karo tarnybą. Jam teko įtikinėti karo medikus, kad yra tinkamas kariuomenei.

„Atėjau pas daktarus, sakau, kad puikiai jaučiuosi, viskas gerai, esu motyvuotas, bet jie sako, kad vis dėlto kad ir prieš 7 metus vyko, bet tu pas daktarus nebuvai apsilankęs, iki galo neišsityrei, mums reikia tikslesnių duomenų. [...] Truputėli šokiravo, nes kai buvau šauktinis, truputi lengviau priėmė visus“, – pasakoja jaun. eil. Pijus.

Alfredo Pliadžio nuotr./Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ šauktinių priesaika
Alfredo Pliadžio nuotr./Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ šauktinių priesaika

Statistika skelbia, kad 3 iš 10 savanorių negali tarnauti dėl sveikatos problemų. Tuo metu į sąrašus įtrauktų šauktinių – atvirkščiai – tik 3 iš dešimties gali tarnauti. Kariuomenės atstovai pripažįsta, kad sveikatai turi įtakos ir motyvacija.

„Pastebime tendenciją, kad karo prievolininkų, kurie savo noru ateina atlikti tarnybos, sveikata yra žymiai tinkamesnė negu tų, kurie yra sąrašuose ir kurie privalomai šaukiami. Jų rodikliai skiriasi beveik du–tris kartus“, – aiškina Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Balčiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Balčiūnas

Šiuo metu tikrinama į sąrašus patekusių šauktinių sveikata. Pasak karo medikų, dažniausios yra psichikos, vidaus ligos, stuburo iškrypimai.

Dėl sveikatos problemų tarnybos greičiausia išvengs ir Erikas. Tiesa, jis sako, kad mielai būtų tarnavęs, o ir pats nežinojo, kad turi problemų su širdimi.

„Iki šitų komisijų nežinojau, kad turiu tokių problemų, nes komisija labai atidžiai patikrino. Manau, kad gyvenime padės šitas dalykas, kad sužinojau sveikatos trūkumų“, – LRT TELEVIZIJAI sakė jis.

Mažėjant tinkamų tarnybai jaunuolių, kariuomenė svarsto galimybę švelninti sveikatos reikalavimus tiek šauktiniams, tiek profesionaliems kariams. Esą, pavyzdžiui, plokščiapadis galbūt negali būti pėstininku, tačiau gali būti vairuotoju. „Yra bendri reikalavimai kariniam parengtumui, bet vertinant sveikatos būklę į tokius aspektus būtų galima atsižvelgti ir diferencijuoti sveikatos reikalavimus atitinkamų specialybių kariams“, – sakė A.Balčiūnas.

Tačiau medikai sako, kad tai nebūtinai gera mintis. Mat tuomet gali tekti daugiau dėmesio skirti karių gydymui, nes jų ligos niekur nedings. O dėl fizinio krūvio jos gali ir paūmėti. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, problema gerokai gilesnė – mažėjantis vaikų ir jaunuolių fizinis aktyvumas ir dėl to atsirandančios sveikatos problemos.

„Problema, kad visuomenė, tėvai ir vaikai nesupranta kas yra fizinis pajėgumas ir kaip svarbu jį ugdyti“, – pabrėžė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Inga Gerulskienė.

Neoficialiai, skeptiškai galimybę švelninti sveikatos reikalavimus vertina ir tiesiogiai šauktinius rengiantys kariškiai, esą ir taip pakviesti tarnauti jaunuoliai turi bėdų dėl fizinio pasirengimo ir sveikatos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais