Kaip pranešė urėdija, Ignalinos regioniniame padalinyje, Vaišniūnų girininkijoje, pušų pažeidimai fiksuoti apie 800 ha plote, pažeistos įvairaus amžiaus pušų lajos ir jaunas pomiškis. Mažesnio intensyvumo pažeidimų yra ir gretimuose pušynuose.
Pasak urėdijos, nustatyta, kad pušų spyglius pažeidė paprastasis pušinis pjūklelis (Diprion pini L.), kartu rasta ir verpiko vienuolio (Lymantria monacha L.) pagausėjimo požymių. Dalis pušinio pjūklelio lervų dar maitinasi pušų lajose, kita dalis leidžiasi žiemoti į miško paklotę.
Pasak Valstybinių miškų urėdijos Miško apsaugos skyriaus vadovo Mariaus Ivanausko, Vaišniūnų girininkijoje kartu su Valstybine miškų tarnyba bus ir toliau vykdomi pušynų pažeidimo žvalgymo darbai, tiriami židiniai, o sulaukus pavasario svarstomos priemonės, kaip išnaikinti šiuos spygliagraužius kenkėjus.
„Viena iš veiksmingiausių priemonių – pasitelkus aviaciją išpurkšti kenkėjų židinį insekticidu, apipurškiant medžių lajas“, – sakoma pranešime.
Urėdija pažymi, kad šiuolaikiniai preparatai lervoms naikinti nekenkia subrendusiems vabzdžiams, įskaitant bites.
Pušiniai pjūkleliai išvaizda panašūs į muses ar vapsvas, dėl gebėjimo per metus vystytis dvejomis generacijomis yra vieni pavojingiausių pušynų kenkėjų.
Pavasarinė generacija graužia pernykščius spyglius, rudeninė – šviežius spyglius, juos pabaigę – ir senesnius. Pjūklelių lervos pušų ūglius graužia bendrijomis, kol mažos – vieną spyglį, paaugusios – visą ūglį.
Urėdijos teigimu, šie kenkėjai pasižymi labai staigiais populiacijos gausumo pokyčiais: per metus gali pagausėti 1000 ir daugiau kartų, priklausomai nuo jiems palankių oro sąlygų, dėl to sudėtinga prognozuoti jų tolesnę vystymosi eigą.