Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 12 22

R.Juknevičienė: sudėti visų taškų ant „i“ nepavyko

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė teigia, kad atliekant parlamentinį tyrimą komitetui nepavyko nustatyti visų aplinkybių, susijusių su galimu JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo buvimu Lietuvoje.
Ministrė Rasa Juknevičienė
Ministrė Rasa Juknevičienė / Alfredo Pliadžio nuotr.

„Visų taškų sudėti ant „i“ mums nepavyko. Manau, ir negalėjome to padaryti. Manau, padarėme labai daug“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė R.Juknevičienė.

Ministrė prisipažino nesitikėjusi, kad pavyks tiek daug išsiaiškinti.

„Prisipažinsiu, kai vasarą JAV pasirodė pirmoji informacija (apie esą Lietuvoje veikusį slaptą CŽV kalėjimą – BNS), man atrodė, kad tai nesąmonė, ir nežinau, kieno darbas skelbti tokius dalykus, šiandien taip negalėčiau pasakyti“, – teigė R.Juknevičienė.

Ji atmetė nuogąstavimus, kad tyrimo išvados gali pabloginti Lietuvos ir Jungtinių Valstijų santykius.

„Noriu atmesti bet kokias spekuliacijas, kad toks tyrimas gali pakenkti Lietuvos ir JAV santykiams. Kuo labiau specialiosios tarnybos bus kontroliuojamos demokratiniais principais, kuo mažiau bus spekuliacijų ir galimybių pasinaudojant ir labai galingų valstybių parama daryti didelę įtaką ir Lietuvos politiniam gyvenimui, tuo skaidresni ir tvirtesni tie santykiai bus. (...) Santykiai tarp JAV ir Lietuvos tik stiprėja“, – tvirtino R.Juknevičienė.

Kitas NSGK narys „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis taip pat sakė nesitikėjęs, kad „tyrimas bus tiek visapusiškas“.

„Valstybei yra svarbiausias klausimas, ar yra galimybė, kad kas nors, kokia nors grupė nekontroliuojama mūsų valstybėje gali daryti, ką mano reikalinga, susitarusi su kuo nors, ar negali, – tvirtino opozicijos lyderis. – Manau, šis tyrimas gera prevencinė priemonė tam, kad jeigu kažkam atrodė, jog gali taip daryti, o sąlygos tokiam darymui nežinant aukščiausiems valstybės vadovams, priimant labai rimtus sprendimus pulkininkų ar generolų lygiu, tokios sąlygos buvo. Tą patvirtina komisijos išvados, ir tai labai pavojinga valstybei.“

Anot jo, šiandien daugiau rasti ir pasakyti, negu atskleidė NSGK, negalima. Antradienį NSGK konstatavo, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos CŽV sulaikymo centrams veikti, taip pat – nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

Valstybės saugumo departamentas buvo gavęs Centrinės žvalgybos valdybos prašymų įrengti patalpas tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti ir tokios patalpos buvo įrengtos, nurodė komitetas, tačiau nenustatyta, ar jose buvo laikomi terorizmu įtariami asmenys.

Komiteto teigimu, buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas nebuvo pateikę reikiamos informacijos šalies vadovams, todėl jų veiksmus pasiūlyta ištirti Generalinei prokuratūrai.

Seimo komitetas atliko tyrimą, ar pagrįsti JAV žiniasklaidos pranešimai, kad netoli Vilniaus 2004–2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams.

JAV televizijos „ABC News“ rugpjūtį paskelbta, kad slaptas kalėjimas Antaviliuose jojimo patalpose pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigta, buvo kalinami ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų