2019 07 10

Iš LVŽS frakcijos pasitraukęs V.Bakas: „Vertybes aukoti dėl aritmetikos – tai bebrų politika“

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas ir buvęs Sauliaus Skvernelio rinkimų štabo prezidento rinkimuose vadovas Vytautas Bakas sako iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos pasitraukė, nes mano, kad partija atsisakė skaidrios politikos pažadų. Savo ruožtu LVŽS pirmininkas pažėrė kaltinimų pačiam V.Bakui.
Vytautas Bakas
Vytautas Bakas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

V.Bako spaudos konferenciją žiūrėkite čia:

VIDEO: 2019-07-10 Seimo nario Vytauto Bako spaudos konferencija

V.Bakas aiškino, kad LVŽS 2016 m. Seimo rinkimuose dalyvavo su penkių darnų programa, kurioje daugiausia dėmesio buvo skiriama skaidrumui, ir ją iš pradžių visai gerai sekėsi vykdyti.

„Bet štai, deja, kažkas atsitiko. Man sako, kad, Vytautai, tu pasikeitei, o aš manau, kad kažkas nutiko, kad staiga partija pakeitė savo kryptį 180 laipsnių kampu ir štai sudaro koaliciją su teisiamom partijom, – teigė jis. Mes keičiame politinę kryptį, mes keičiame pažadus, mes einame į išdavystę. Kai kas nors sako, kad politikoje nėra raudonų linijų, aš su tuo visiškai nesutinku. Jos turi būti. Tai yra vertybinės linijos.“

V.Bakas citavo LVŽS pirmininko žodžius 2016-aisiais, kai jis sakė, kad su „Tvarka ir teisingumu“ ir Darbo partija „valstiečiai“ nedirbs, kai jis žadėjo, kad partija taps skaidrios valdančiosios koalicijos politikos ašimi.

Man sako, kad, Vytautai, tu pasikeitei, o aš manau, kad partija pakeitė kryptį 180 laipsnių kampu.

„Man sunku dabar pasakyti, kad ji tapo skaidrios politikos ašimi“, – dabar išvadą darė V.Bakas.

Be to, jis tikino, kad „valstiečiai“ ne tik nutarė dirbti su „tvarkiečiais“, bet ir „sumokėjo koalicijos kainą“ – atsisakė antikorupcinės darbotvarkės (projektų, parengtų po NSGK tyrimo), nes dabar koalicijos sutartyje neliko konkrečių įstatymų projektų, kuriuos įsipareigojama priimti, o liko tik abstrakti frazė apie kovą su korupcija.

„Tokia buvo koalicijos kaina. Mes sumokėjome kainą, kad atsisakome savo antikorupcinės darbotvarkės, įrašome 29 metus kartotą frazę, kad kovosime su korupcija“, – tikino jis.

Negana to, galiausiai formuojant koaliciją Krašto apsaugos ministeriją, kuri vykdo įslaptintus ir sunkiai kontroliuojamus pirkimus ir kur pasitikėjimas yra labai svarbus, pavesta valdyti būtent teisiamai partijai.

Aritmetinė dauguma yra bebrų politika.

„Tiesą sakant, iš tiesų šitie trys dalykai yra tai, kas privertė pagalvoti, jog su šita politine jėga yra ne pakeliui. (...) Ne aš pasikeičiau, man atrodo, pasikeitė partija, frakcija“, – teigė jis.

Pasak jo, kai duodi pažadus, turi prisiimti už juos atsakomybę. „Čia ne tas klausimas – aritmetinė dauguma. Aritmetinė dauguma yra real politik, yra bebrų politika“, – kalbėjo V.Bakas, aiškindamas, kad vertybių tiesiog dėl valdžios aukoti negalima.

Jis prognozavo, kad dėl krašto apsaugos ministro, kuriuo taps teisiamos partijos deleguotas asmuo, Lietuva gali sulaukti kritikos tarptautinėje arenoje.

Trauksis iš NSGK pirmininko posto

Klausiamas, ar turi minčių apie naują partiją, V.Bakas sakė, kad apie tai kalbėti kol kas anksti.

V.Bakas tikino, kad dirbs opozicijoje, dėkojo opozicijai už pavyzdinį bendradarbiavimą visą laiką, kai jis vadovavo NSGK. Tačiau į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos frakciją nestos.

Klausiamas, ar oponuos ir Sauliui Skverneliui bei jo Vyriausybės projektams, jis sakė, kad kol kas visai neaišku, ką išvis darys Vyriausybė, kokia bus jos programa. V.Bakas dėstė pasitikintis premjeru, bet dabar su juo nebesąs bendradarbis.

„Man buvo garbė dirbti su premjeru, bet šiandien reiktų pasakyti, kad mes esame opozicijoje“, – teigė buvęs S.Skvernelio rinkimų štabo vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Vytautas Bakas

Jis tikino, kad nesilaikys NSGK pirmininko posto, iš jo trauksis, nors asmeniškai galvoja, kad šiam komitetui galėtų vadovauti ir opozicijos atstovas.

„Artimiausiu metu mano kolegos apsispręs, ar jie pasitiki, ar ne. Jei reikia parašysiu (atsistatydinimo pareiškimą – red. past.), bet vis tiek komitetas turės balsuoti“, – teigė politikas.

Vis dėlto V.Bakas ketina iš opozicijos stengtis, kad antikorupciniai įstatymų projektai vis tiek būtų priimti. Dėl to jis ketina burti Seimo narių grupę, kuri siekia permainų – nesvarbu, kurios partijos narių.

Klausiamas, kodėl nebandė LVŽS keisti iš vidaus, jis tikino, kad tam yra per mažai laiko – esą greitus pokyčius partijoje gali ne bet kas, o tik partijos pirmininkas. „Pati savaime ji neatsinaujins. Turi lyderis nuspręsti, ar jam patinka taip vadovauti partijai, ar ne. Aš nesu partijos narys“, – sakė jis.

Paklaustas, kokie jo santykiai su R.Karbauskiu, V.Bakas giliai atsiduso. Tuomet pareiškė, kad su juo bendrauja „kaip ir su kiekvienu Seimo nariu“.

„Gal jis pyksta, bet šis procesas nėra asmeniškumai“, – tikino V.Bakas ir akcentavo, kad apie savo sprendimą įspėjo gerokai iš anksto, siekė, kad partija laikytųsi programos ir duotų pažadų.

Klausiamas, ar prognozuoja, kad „valstiečiai“ skils, V.Bakas linkėjo partijai grįžti prie pirminių planų ir daugiau sveiko proto.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Vytautas Bakas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Vytautas Bakas

R.Karbauskis apkaltino neobjektyviai atlikus tyrimą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis trečiadienį ryte interviu Žinių radijui teigė, kad V.Bako sprendimas trauktis iš frakcijos nenustebino, nes Seimo narys esą jau seniai bendravo su opozicijoje esančiais konservatoriais. Esą V.Bakas siekė mažumos Vyriausybės su konservatorių parama formavimo, nors „frakcijoje niekas to nenorėjo“.

Pasak R.Karbauskio, V.Bakas buvo iškėlęs ultimatumą, kad į koaliciją nebūtų kviečiami „tvarkiečiai“, antraip jis išeisiąs.

Dar daugiau – R.Karbauskis pareiškė, kad V.Bakas, vadovaudamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kuris vykdė neteisėtos verslo įtakos politikai tyrimą, tyčia išbraukė su konservatoriais susijusius momentus.

„Mums nekelia jokio klausimo, kad yra ilgalaikiai bendravimai. (...) Kai buvo tyrimas platusis dėl koncerno ir Masiulio, ir visa kita, tai tame tyrime buvo toks labai įdomus klausimas: kodėl tame tyrime išnyko viena iš opozicinių didžiųjų frakcijų. Jos tiesiog neliko. Nes tie visi dalykai buvo rašomi sėdint prie vieno stalo V.Bakui ir tos partijos atstovams. Plius prokurorai sako, kodėl kaltinami yra vieni, o apie kitus yra tylima“, – Žinių radijui sakė LVŽS pirmininkas.

Šita opozicinė partija jam visada buvo miela.

Pasak R.Karbauskio, tuomet Seimo narys Dainius Gaižauskas ir kiti „valstiečiai“ V.Bako klausė, kodėl taip yra: „Kodėl tu vienus bandai ištempti, bet bandai sakyti, kad tyrimas yra objektyvus?“

„Šita opozicinė partija jam visada buvo miela“, – pridūrė R.Karbauskis.

V.Bakas apie pasitraukimą pranešė antradienį. Jis perėjo į Mišrią Seimo narių grupę. Opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pranešė, kad V.Bakui jų frakcijos durys atviros, jei jis panorėtų prisijungti.

V.Bakui pasitraukus, LVŽS frakcijoje liko 49 Seimo nariai.

Be to, mažėja ir valdančiajai koalicijai priklausančių parlamentarų – liko 75 Seimo nariai iš 141.

Sprendimas brendo ilgai

V.Bakas jau kurį laiką kritikuodavo politinius LVŽS sprendimus.

Antradienį V.Bakas sukritikavo į „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją perėjusią Agnę Širinskienę, pavadinęs tai politiniu sąvadavimu.

„Tai panašu į politinį sąvadavimą“, – rašė jis.

Praėjusią savaitę politikas kritikavo dar nepasirašytą koalicijos sutartį dėl to, kad didesnis dėmesys skiriamas ne darbams, o Seimo pirmininko pozicijai.

V.Bakas taip pat siūlė „tartis su opozicija dėl sprendimų, kurie didintų žmonių saugumą – ekonominį, socialinį ir užtikrintų stabilumą“.

Jis peikė ir pagal koalicijos sutartį teisiamai partijai „Tvarka ir teisingumas“ perleisti Krašto apsaugos ministeriją.

Pernai lapkritį V.Bakas, kaip NSGK vadovas, atsisakė suteikti duomenis galimą neteisėtą įtaką politikai tiriančiai „valstietės“ A.Širinskienės vadovaujamai komisijai. Taip pat prieštaravo jos kūrimui.

Prieš savivaldos rinkimus V.Bakas taip pat patarė LVŽS rinkimų kampanijai neimti kai kurių piniginių aukų Klaipėdoje, žiniasklaidai pranešus apie aukotojų sąsajas su baltarusišku verslu. „Valstiečiai“ tada į uostamiesčio merus kėlė buvusį Klaipėdos uosto vadovą Arvydą Vaitkų. Tačiau partija į V.Bako siūlymą neatsižvelgė ir paramą priėmė.

V.Bakas taip pat užstojo ir A.Vaitkų atleidusį susisiekimo ministrą Roką Masiulį. Šis buvo pareiškęs, kad po tokio veiksmo nebuvo tikras dėl savo likimo poste.

Prezidento rinkimų metu, V.Bakas buvo ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio rinkimų štabo vadovu.

Tačiau S.Skverneliui nepatekus į antrąjį rinkimų turą, kai kurie „valstiečiai“, tarp jų ir partijos pirmininkas R.Karbauskis, teigė, kad rinkimuose palaikys Gitaną Nausėdą.

Išankstiniuose rinkimuose V.Bakas leido suprasti, kad balsavo už konservatorių keltą kandidatę Ingridą Šimonytę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų