„Kadangi pastaruoju metu pasitaikė atvejų, kai interpretuojant galiojančius teisės aktus, būtent Lietuvos Respublikos Visuomenės informavimo įstatymo bei Seimo vidinių teisės aktų normas, buvo apribotas komitetų posėdžių garso įrašų prieinamumas žiniasklaidos priemonėms, o kartu ir visuomenei, pirmadienį registruosiu LR Seimo Statuto 134 straipsnio pakeitimą, kad tokios situacijos, kai nepagrįstai ribojama žiniasklaidos ir visuomenės teisė gauti informaciją apie Seimo veiklą, nepasikartotų.
Seimui siūlau nustatyti tokį reguliavimą, kuris įtvirtintų Seimo pareigą viešai skelbti komitetų ir komisijų posėdžių garso įrašus per įmanomai trumpiausią laiką“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė R.Karbauskis.
Primename, kad triukšmas dėl garso įrašų kilo po to, kai Seimo kanceliarija atsisakė suteikti konkrečios dienos Kaimo reikalų komiteto viešo posėdžio garso įrašą tiek 15min žurnalistams, tiek mažiausiai trims Seimo nariams.
15min išsiaiškino, jog tame posėdyje buvo svarstomos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisos, kai kurie pasiūlymai buvo nepalankūs R.Karbauskiui. Buvo siūloma peržiūrėti susijusių asmenų sąvoką ir nustatyti, kad susijusiais asmenimis gali būti laikomi ir pilnamečiai vaikai, ir kiti artimieji, jei „jie vykdo bendrą ūkinę veiklą, kurios apimtį nustato žemės ūkio ministras“.
Šis siūlymas galėjo smarkiai apriboti R.Karbauskio ir jam artimų asmenų manevro laisvę supirkinėjant žemes per šeimos įmones. Jos oficialiai laikomos nesusijusiomis su „Agrokoncernu“, kurio daugumai bendrovių naujų žemės plotų pirkti seniai nebegalima.
„Valstiečio“ Andriejaus Stančiko vadovaujamas Kaimo reikalų komitetas tokį pasiūlymą atmetė. 15min žurnalistai bandė išsiaiškinti, kokiais argumentais remiantis siūlymui buvo nepritarta.
Tačiau šio komiteto posėdžio garso įrašas virto slaptu tiek visuomenei, tiek Seimo nariams. Seimo kanceliarija parengė atsakymą, kad viešų posėdžių garso įrašai nėra viešai skelbiami dokumentai. O Seimo valdyba posėdyje, kuriame dalyvavo Viktoras Pranckietis, Gediminas Kirkilas, Irena Šiaulienė ir Rima Baškienė, vienbalsiai patvirtino tokį atsakymą.
Seimo pirmininko atstovė spaudai 15min perdavė komentarą, jog kartu su šiuo sprendimu nutarta pavesti Seimo kanceliarijai pateikti Seimo valdybai siūlymus dėl teisės aktų tobulinimo.
Šeštadienį viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašų neviešinimą sukritikavo ir premjeras Saulius Skvernelis, kuris teigė, jog tokie duomenys turi būti prieinami ne tik politikams, bet ir visuomenei.
„Viešų Seimo komitetų posėdžių garso įrašai negali būti paslaptimi. Turėtume judėti skaidrumo ir atvirumo keliu“, – socialinieme tinkle rašė S.Skvernelis.