R.Kurlianskiui įteiktas pranešimas apie įtarimą ir dėl kitų galimai įvykdytų nusikalstamų veikų – papirkimo bei prekybos poveikiu.
Tyrimo turimais duomenimis, nuo praėjusių metų rudens iki šių metų sausio pabaigos Vilniuje vykusių susitikimu metu Seimo nariui, politinės partijos „Darbo partija“ pirmininko pirmajam pavaduotojui Vytautui Gapšiui už pageidaujamą teisėtą veikimą vykdant įgaliojimus – už atstovaujamam koncernui palankių ir finansiškai naudingų politinių sprendimų priėmimą, t.y. už įtaką frakcijos Seime nariams ir asmenišką balsavimą Seime, įtariamasis galimai tiesiogiai pasiūlė, pažadėjo, susitarė duoti ir davė iš viso 25 000 eurų kyšį.
Turimi duomenys leidžia manyti, kad tai galėjo būti padaryta per kelis galimai apsimestinius sandorius.
Įtariama, kad vienu atveju tai atlikta per uždarąją akcinę bendrovę, kuri buvo įgaliota atstovauti partijos interesams transliuojant per televiziją politinę partijos reklamą, suteikus 10 000 eurų nuolaidą už dviejose šio koncerno valdomose televizijose transliuotą politinę reklamą.
Dar 15 000 eurų – per galimai apsimestinę paramos sutartį tarp vienos viešosios įstaigos ir koncerno valdomos bendrovės. Praeitą penktadienį STT domėjosi ir Liberalų sąjūdžio nario Gintaro Steponavičiaus paramos fondui bei kito liberalo – Rimanto Mikaičio viešajai įstaigai „MG Baltic“ suteikta parama.
Kaltinimų nesuprato
Pirmadienį papildomų įtarimų dėl papirkimo ir prekybos poveikiu sulaukęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis iki galo nesuprato jam pateiktų įtarimų, teigia jo advokatas Kazys Pėdnyčia.
„Įtarimai susiję su V.Gapšiu, bet detaliau dar juos reikia įsisąmoninti. Mano ginamasis, pagal tokį įtarimą, kaip jis pareikštas, ne iki galo suprato jo turinį. Tai gana sudėtingai surašytas įtarimas, aš nesakau, kad jis kuo nors ydingas, tiesiog jį reikia studijuoti“, – žurnalistams sakė K.Pėdnyčia.
Advokatas teigė, kad prokuratūra turi atskleisti neteisėto ar teisėto veikimo turinį, jis nors minimaliai turi būti grindžiamas, to gynyba pasigenda. Pasak K.Pėdnyčios, todėl nėra apie ką ir duoti parodymų.
„Kita vertus, mūsų ginamasis tuo, kuo jį įtaria, nepadarė – nedarė poveikio, kaip ten galima suprasti, nedavė kokių nors kyšių, o detales, kurios įtarime minimos, – dar reikia perprasti, kas yra mintyje“, – pirmadienį žurnalistams sakė vienas įtariamojo advokatų.
Pasak K.Pėdnyčios, jo klientas pasinaudojo teise ir nedavė prokurorui parodymų dėl pateikto įtarimo.
„Parodymų nedavė dėl to, kad pagal tokį įtarimą, koks pareikštas, nėra ką pasakyti. Gana sudėtingi, nelengvai skaitomi įtarimai, juos reikia įsisąmoninti“, – kalbėjo teisininkas.
Iki tol nepateikė dėl advokato užimtumo
R.Kurlianskį atlydėjęs advokatas K.Pėdnyčia, verslininkas su žurnalistais nebendravo, neatsakė į BNS klausimą, ar duos parodymus pagal naujus kaltinimus.
„Darbo daug, mums visi klientai vienodi, visos bylos vienodai svarbios“, – žurnalistų paklaustas, kodėl delsė dėl naujų įtarimų pareiškimo, atsakė K.Pėdnyčia.
Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius teisme žurnalistams sakė, kad oficialūs įtarimai, susiję su šiuo politiku, verslininkui iki šiol nebuvo pateikti vien dėl jo dviejų advokatų didelio užimtumo. Prokuroras išsamiai nedetalizavo naujų įtarimų R.Kurlianskiui, tačiau minėjo, kad jie susiję su prekyba poveikiu.
„Nuo birželio 2 dienos piliečiui R.Kurlianskiui yra surašytas papildomas įtarimas, jam inkriminuoti įtarime keli papildomi epizodai. Epizodai, susiję su Seimo nario Vytauto Gapšio papirkimu, taip pat ir su prekyba poveikiu, kalbant apie veiksmus, susijusius su Seimo nariu V.Gapšiu. Tik yra atsitikę taip, kad dėl advokatų negalėjimo, vienokių ar kitokių priežasčių nedalyvavimo, mes jau antra savaitė vis su šiuo įtarimu, kaip sakoma, liaudiškai tariant, tampomės ir niekaip negalim ponui Kurlianskiui įteikti“, – žurnalistams pirmadienį sakė J.Laucius.
Prokuroras minėjo, kad veikos susijusios su didelės vertės papirkimu ir didelės vertės prekyba poveikiu.
Jis vylėsi, kad advokatų užimtumas atslūgs ir bus realizuota R.Kurlianskio teisė žinoti, kuo yra įtariamas.
Paklaustas, ar bus kreipiamasi į Seimą dėl V.Gapšio neliečiamybės panaikinimo, J.Laucius atsakė, kad tai yra generalinio prokuroro kompetencija – peržiūrėjęs bylos medžiagą jis įvertins, ar pakanka duomenų tokiam prašymui.
„Šiuo metu įtariamųjų yra tiek, kiek yra. Galbūt jų galėtų atsirasti daugiau, tačiau kai kurie iš jų yra saugomi imuniteto nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė prokuroras. Jis netikslino nei politikų asmenybių, nei einamų pareigų.
V.Gapšio namuose ir darbo vietoje Seime teisėsauga yra atlikusi kratas. Jis apklaustas kaip specialusis liudytojas. Šis statusas suteikiamas esant duomenų apie galimą nusikaltimą, bet nesant galimybės pateikti įtarimų. V.Gapšys, kaip Seimo narys, turi teisinę neliečiamybę. Ją panaikinti gali tik Seimas.
Tuo metu Vilniaus apygardos teismas pirmadienį išnagrinėjo Generalinės prokuratūros skundą nepratęsti suėmimo politinės korupcijos byloje įtariamam R.Kurlianskiui. Nutartis bus skelbiama trečiadienį.
Verslininkas į teismo posėdį atvyko su savo advokatu Romualdu Mikliušu, prieš posėdį bendrauti su žurnalistais jis nepanoro, po posėdžio skubiai pasišalino iš teismo.
Skundą nagrinėjo trijų teisėjų kolegija. Apygardos teismo sprendimas dėl kardomosios priemonės verslininkui bus galutinis ir neskundžiamas.
Generalinė prokuratūra skundu prašė panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teisėjo nutartį, kuria atmestas prokuratūros prašymas leisti pratęsti suėmimo terminą dviem mėnesiams.
Pateiktame skunde taip pat prašoma teismo leisti pratęsti įtariamajam suėmimo terminą dviem mėnesiams, šį terminą skaičiuojant nuo tos dienos, kai Vilniaus apygardos teismas priimtų savo sprendimą.
Prokuroras J.Laucius po posėdžio žurnalistams sakė, kad apylinkės teismo nutartis nepratęsti suėmimo yra neteisėta ir nepagrįsta, duomenų skirti suėmimą yra pakankamai.
„Skundą pateikusio prokuroro manymu, dabar sunkiais nusikaltimais įtariamam asmeniui skirtos kardomosios priemonės yra nepakankamos siekiant užtikrinti jo dalyvavimą baudžiamajame procese, apriboti galimybes trukdyti tyrimui, daryti poveikį su tyrimu susijusiems asmenims ar sunaikinti, paslėpti ikiteisminiam tyrimui reikšmingus daiktus“, – rašoma prokuratūros pranešime.
Šiuo metu R.Kurlianskiui skirtos šios kardomosios priemonės: 25 tūkst. eurų piniginis užstatas, namų areštas dviem mėnesiams bei rašytinis pasižadėjimas neišvykti, uždraudžiant bendrauti su nurodytais įtariamajam asmenimis, tarp jų ir su buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.
Gegužės 31 dieną Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė prokuroro prašymą pratęsti suėmimą R.Kurlianskiui dviem mėnesiams. Politikų papirkimu įtariamas R.Kurlianskis tą pačią dieną paleistas į laisvę.
Teismas nurodė, jog R.Kurlianskis nuo 22 val. iki 6 val. turi būti savo gyvenamojoje vietoje. Teisėjas sakė, kad R.Kurlianskis bus įspėtas, jog už namų arešto sąlygų pažeidimus jam gali būti skirta kita kardomoji priemonė, pavyzdžiui, suėmimas arba intensyvi priežiūra.
Gegužės 12 dieną sulaikytas R.Kurlianskis įtariamas papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi. Teisėsauga įtaria, kad jis perdavė 106 tūkst. eurų kyšį tuometiniam Liberalų sąjūdžio lyderiui E.Masiuliui ir per Seimo narį „darbietį“ V. Gapšį už kyšius siekė paveikti Darbo partijos narius.
R.Kurlianskis yra kelias televizijas valdančio „Laisvo ir nepriklausomo kanalo“ grupės valdybos pirmininkas ir naujienų portalą alfa.lt valdančios „Alfa Media“ valdybos pirmininkas.