Apie tai specialistė parašė feisbuke.
„Praėjusi vasara leido tikėtis, kad į Lietuvą neateis metas, kai COVID-19 atvejai per dieną bus registruojami šimtais.
Žinoma, turėjome tam ruoštis (tą ir darėme, kiek leido galimybės), tačiau sėkmingai įveikus pirmąją bangą buvo vilčių, kad bus įmanoma pakankamai gerai susitvarkyti ir rudenį.
Dabar metas akcentuoti svarbiausius dalykus: NVSC kritiškai reikia VISŲ pagalbos“, – sekmadienį į visuomenę feisbuke kreipėsi R.Lingienė.
Pasak jos, sekmadienį nemaža dalis užsikrėtusių dar nėra apklausti, nors tai yra svarbiausia viruso valdymo priemonė.
„Atlikti atvejų epidemiologinę diagnostiką ir identifikuoti bei izoliuoti sąlytį turėjusius asmenis BŪTINA, siekiant nutraukti infekcijos plitimo grandinę.
Ką galime padaryti?
- Neužsikrėsti, t. y. likti namuose, apriboti kontaktus, laikytis prevencijos priemonių.
- Susirgus izoliuotis, informuoti sąlytį turėjusius asmenis, kad ir jie izoliuotųsi, sudaryti jų sąrašą, nurodant jų vardus, pavardes ir tel. Nr., bei per 14 dienų lankytų vietų sąrašą, kad informaciją kuo greičiau galėtumėte pateikti NVSC, bendrauti su šeimos gydytoju dėl gydymo eigos.
Darome viską, kad kuo greičiau susisiektume su visais, bet šiai akimirkai reikia didžiulių NVSC ir Lietuvos kariuomenės pastangų bei gyventojų kantrybės ir supratimo.
Turėjus didelės rizikos sąlytį, IŠ KARTO izoliuokitės, stebėkite sveikatos būklę ir informuokite NVSC užpildydami anketą.
Laukiant specialistų skambučio LABAI prašome KANTRYBĖS, nes per dieną gauname VIRŠ 1000 asmenų sąrašus“, – rašė epidemiologė.
R.Lingienės teigimu, pajutus simptomus nedelsiant reikia skambinti 1808 į Karštąją liniją. Specialistė ragina visuomenę susitelkti ir prašo supratimo, nes NVSC deda visas pastangas.
„NVSC labai sunkiai dirba kolegos – darbą dažnai baigia paryčiais, o pradeda 5-6 val. ryto.
Matant nesibaigiančius neigiamus komentarus, dar labiau stiprėja darbuotojų beviltiškumo jausmas. Jie tikrai daro viską, ką gali, kad apsaugotų kitus nuo užsikrėtimo...
Savalaikis atvejų identifikavimas, sąlytį turėjusių asmenų izoliavimas ir ištyrimas – ESMINĖS infekcijos valdymo priemonės. Šį darbą turime vykdyti iš paskutiniųjų – TIK TAIP infekcija gali būti suvaldyta“, – sakė R.Lingienė.
„ECDC nurodo, kad net registruojant 1000 atvejų per dieną turi būti vykdoma KIEKVIENO atvejo apklausa.
Viršijus 250 atvejų, apklausą gali vykdyti apmokyti pasitelktų pajėgų atstovai, nuolat konsultuojami visuomenės sveikatos specialistų. Esant tokiam atvejų skaičiui reikia 76-180 darbuotojų.
Atvejų skaičiui viršijus 1000, jų poreikis išaugtų iki 151-359.
Kitose šalyse irgi pasitelkiamos pajėgos, samdomi darbuotojai atvejų apklausos atlikimui. Esame labai dėkingi, kad mums šį ypač reikšmingą darbą jau padeda atlikti Lietuvos kariuomenė.
Sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigose dirbantiems reikia būti ypač budriems – kad nekiltų protrūkiai, kurie jose ypač sunkiai suvaldomi“, – rašė R.Lingienė.