Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 06 30

R.Šimašius: ekstremali padėtis dėl Gedimino kalno pernai neskelbta nesulaukus ministro prašymo

Prieš metus Vilniaus savivaldybės komisija ekstremalios situacijos dėl Gedimino kalno neskelbė, nes nesulaukė tuometinio kultūros ministro Šarūno Biručio argumentuoto kreipimosi, sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Gedimino pilies kalnas po liūties
Gedimino pilies kalnas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Prašymo tokio nebuvo, buvo tik tam tikras paspekuliavimas.

„Prašymo tokio nebuvo, buvo tik tam tikras paspekuliavimas (...). Kažką leptelėti galima bet kada ir bet ką – toks leptelėjimas tuo metu ir buvo. Ne tik kad raštu nesikreipė, galima kreiptis bet kaip, bet jei būtų aišku, kad ekstremali padėtis reikalinga, tie sprendimai būtų buvę priimti nedelsiant. Tuo metu tai buvo bandymas parodyti, kad kažką darau“, – sakė R.Šimašius.

Buvęs kultūros ministras Šarūnas Birutis pernai liepą viešai paragino R.Šimašių skelbti ekstremalią situaciją dėl slenkančių Gedimino kalno šlaitų argumentuodamas, kad tai leistų „neatidėliotinai skirti pinigus iš Valstybės rezervo“. Pernai liepos 22-ąją R.Šimašiaus sukviesta Ekstremalių situacijų komisija nusprendė to nedaryti, konstatavusi, kad „dabartinė Gedimino kalno vakarų ir šiaurės vakarų šlaitų problema nėra ekstremali situacija mieste“. Tuomet kartu pažymėta, kad ekstremali padėtis būtų skelbiama, jei grėsmė iškiltų nekilnojamajai kultūros vertybei – piliai. Anot savivaldybės, komisija tuomet rėmėsi kalno būklę vertinusių Vyriausybės grupės ekspertų išvadomis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gedimino pilies kalnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gedimino pilies kalnas

Meras sako, kad ketvirtadienį ekstremali padėtis paskelbta, nes būtina priimti sprendimus – ji leidžia duoti privalomus nurodymus įvairiems ūkio subjektams, operatyviau naudoti lėšas nebeskelbiant viešųjų pirkimų.

Jis prašo įvertinti informaciją, kad dar statant Valdovų rūmus ant kalno su niekuo nesuderinus buvo vežamas ir pilamas gruntas, ant nestabilaus grunto buvo atstatomi įrenginiai, taip pat be projektų darytas rostverkas, įkasti poliai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

„Akivaizdu, kad tokio chaoso konstatuoti neužtenka, yra kažkokie konkretūs žmonės, kurie atsakingi tokių sprendimų priėmimą, viešų pinigų leidimą šitiems dalykams ir tai reikia išsiaiškinti (...) Aš tikrai nuoširdžiai tikiuosi, kad prokurorai imsis tyrimo“, – BNS sakė jis.

Vilniaus savivaldybė Kultūros ministerijos prašymu ketvirtadienį paskelbė ekstremalią padėtį dėl sostinės Gedimino kalno būklės ir perspėjo, kad nauja nuošliauža yra pavojinga piliai.

Šiuo metu jau tvarkomas šiaurės rytinis šlaitas, tam skirta 2,9 mln. eurų, ekspertai įspėja dėl pavojaus ir pietrytiniam kalno šlaitui. Skaičiuojama, kad jo ir viršukalnėje esančios aikštelės tvarkymui gali prireikti dar bent 5 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos