Paskutinėmis spalio dienomis tinklalapis refa.lt skaitytojų dėmesiui pateikė tris publikacijas. Nors tinklalapis save pristato kaip publikuojantį naujienas, nė vienos iš trijų publikacijų taip pavadinti negalima.
Naujausia informacija – praėjusių metų birželio, seniausia – trejų metų senumo. Visos trys publikacijos apie itin daug dėmesio sulaukusias Lietuvoje įvykdytas žmogžudystes. Skaitytojų dėmesį kausto pavadinimuose naudojamos žodžio „žudyti“ variacijos.
Nuorodos į tinklalapio turinį paskelbtos socialinio tinklo grupėse „Londoniečiai“, „Londono lietuviai“ bei išimtinai refa.lt turinį platinančiame feisbuko puslapyje „Lietuvos naujienos“. Bendra su publikacijomis atliktų veiksmų socialiniame tinkle suma siekia 2,5 tūkst.
Tai reiškia, kad savo naujienų sraute tinklalapio bandymą pasipelnyti iš tragedijų matė keli tūkstančiai feisbuko vartotojų.
Įprastas braižas
Kaip jau tapo įprasta, refa.lt publikacijų autoriai nesivargina rašyti teksto. Vietoj to pateikiami naujienų portalo lrytas.lt vaizdo reportažai atitinkama tema.
Publikuotos naujienos socialiniuose tinkluose skelbiamos ne vieną kartą. Pavyzdžiui, 2017 m. vaizdo įrašas, susijęs su įtariamuoju Ievos Strazdauskaitės nužudymo byloje Leonu Bieliausku, socialiniuose publikuotas penkis kartus.
„Lietuvos naujienos“ refa.lt tekstą, kuriame nėra nurodoma, kad dalijamasi senu vaizdo įrašu, pasidalijo dukart. Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams skirtoje feisbuko grupėje naujieną platina Haroldo Kontauto vardu pasivadinusi socialinio tinklo anketa.
Šios anketos valdytojas spalio pradžioje susisiekė su 15min redakcija po vieno iš straipsnių apie melagingą refa.lt turinį bei sarkastiškai dėkojo už tinklalapio reklamą.
Nors negalima to teigti 100 proc., turime pagrindo manyti, kad H.Kontauto anketa – marionetinė, valdoma trečiųjų asmenų.
Ta pati anketa užsienio lietuviams platino ir kitas dvi publikacijas. Nė vienoje jų nėra pažymėta, kad pateikiama informacija yra pasenusi.
Vienintelis būdas, kuriuo refa.lt skaitytojai gali sužinoti skaitą pasenusį turinį – paspausti ant vaizdo įrašo ir pasižiūrėti, kada šis buvo įdėtas į „Youtube“ platformą.
Papildomas uždarbis
15min jau rašė, kad refa.lt ir „Lietuvos naujienos“ veikia išvien, siekiant padidinti tinklalapio lankytojų srautą. Skirtingais vertinimais iš reklamos pajamų tinklalapio savininkai kasmet gali surinkti kelis tūkstančius eurų.
Feisbuke žiniasklaidos ir naujienų įmone pristatantis puslapis nurodo susijęs su regioniniu laikraščiu „Lietuvos naujienos“, kurį leidžia UAB „Naujienų akcija“, priklausanti žiniasklaidos bendrovių grupei „Kavo media“.
Nė vieno šių darinių aptikti Registrų centro Juridinių asmenų registre nepavyko. Apie ryšius su refa.lt neužsimenama.
Anksčiau puslapio administratoriumi buvo nurodomas Viktoro Kit feisbuko profilis, ne kartą platinęs „Lietuvos naujienos“ turinį. Tačiau po vienos iš 15min publikacijų apie tinklalapį šis ryšys buvo pašalintas.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.