Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 10 11 /2020 10 12

S.Skvernelis jau nori derėtis dėl koalicijos, R.Karbauskis spaudžia stabdį: antram ture rems ne tik LSDP

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis antrajame Seimo rinkimų ture partijos paramą anksčiau žadėjo tik socialdemokratams, dabar – ir kitoms partijoms, kurias priskiria centro kairei. Dėl koalicijos bent kol kas R.Karbauskis sako neketinantis su kuo nors derėtis. LVŽS sąrašo vedlys, premjeras Saulius Skvernelis kalba kiek kitaip – esą pirmieji pašnekesiai galėtų įvykti jau pirmadienį. Partijos rezultatą pirmajame Seimo rinkimų ture jis vertina kaip fantastišką, R.Karbauskis džiaugsmu netrykšta.

Pradėjus skaičiuoti didžiųjų miestų rinkėjų balsus, „valstiečius“ iš pirmosios vietos daugiamandatėje apygardoje išstūmė konservatoriai, nors skirtumas tarp jų ir nedidelis. Vienmandatėse apygardose pirmauja 13 LVŽS kandidatų, tačiau neatrodo, jog kuriam jų pavyktų pergalę išplėšti pirmajame ture.

Vis dėlto būsim antri, o ne pirmi.

„Nei džiaugiamės, nei liūdim. Skaičiuoja Vyriausioji rinkimų komisija balsus, bus aišku, kas papuolė į antrus turus. Viskas bet kuriuo atveju bus aišku antram ture. Matosi, iš dabartinių rezultatų, kad tikriausiai mes vis dėlto būsim antri, o ne pirmi“, – pirmojo Seimo rinkimų turo rezultatus vertino R.Karbauskis, turėdamas omeny, kad netrukus suplauks duomenys iš didžiųjų miestų.

Niekam neskambins

Tiesa, jis pasvarstė, kad LVŽS ir konservatorius skirs vienas ar du mandatai.

„Ir tai nieko nereikš. Antruose turuose bus daug mūsų ir daug konservatorių partijos kandidatų“, – teigė R.Karbauskis ir spėjo, kad kaimiškose vietovėse centro kairės kandidatai antrajame ture dominuos.

Išsamus R.Karbauskio komentaras iš rinkimų štabo:

VIDEO: S.Skvernelis jau nori derėtis dėl koalicijos, R.Karbauskis spaudžia stabdį: antram ture rems ne tik LSDP

Šių metų Seimo rinkimų rezultatus R.Karbauskis lygino su 2016-aisiais – esą ir tą kartą „viskas į savo vietas stojo“ po antrojo turo.

LVŽS pirmininkas teigė kol kas nesulaukęs skambučių iš kitų partijų atstovų, o ir pats sakė nei šiąnakt, nei pirmadienį niekam neskambinsiantis.

„Šnekėtis, pirmiausia, apygardose turi kandidatai tarpusavy. Kita vertus, partijos šiandien po rinkimų supras, kad nieko nežino“, – komentavo R.Karbauskis, kartodamas, kad viską lems antrasis turas.

„Mes paremsime visus centro kairės partijų kandidatus, kurie susidurs su dešiniaisiais, tikiuosi, kad jie taip pat tai padarys tam, kad Seime liberalai bendrąja prasme <...> turėtų kuo mažiau žmonių“, – kalbėjo politikas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Linas Kukuraitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Linas Kukuraitis

Kiek prieš 23 val. rezultatus pakomentavo ir S.Skvernelis. Antroji vieta, pasak jo, – fantastinis rezultatas.

„Rezultatai, man atrodo, yra geresni, negu buvo galima tikėtis. Aišku, dar nėra didžiųjų miestų – ypatingai Vilniaus ir Kauno, kur korekcijos, natūralu, kad bus, ir bus aišku į kurią pusę. Bet jeigu mes išliktume panašioje tendencijoje kaip dabar yra, antroje vietoje po miestų apylinkių paskaičiavimo, tai būtų fantastinis rezultatas“, – sakė S.Skvernelis.

Dėl koalicijos kalbėsis dieną

Jis reiškė viltį, kad koalicijos partneriai Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga perkops 5 proc. kartelę ir apgailestavo, kad to bent kol kas nepavyksta padaryti „socialdarbiečiams“.

Ar šiąnakt jau prasidės koalicinės derybos?

„Šiąnakt tikrai ne, kiek žinau, ir Ramūnas miegot eis, man rytoj į darbą reikia, tai tą patį padarysiu, ir nėra tikslo tą daryti. <...> Mes matysime bendrą vaizdą, kai bus su vienmandatininkais jau ryte ir dieną būtų galima pabandyti formuoti, bent jau pasikalbėti su galimais potencialiais partneriais, ar matytų teoriškai galimybę bendrą turėti centro kairės bloką“, – atsakė S.Skvernelis.

Vertindamas kitų partijų rezultatus, jis stebėjosi Laisvės partijos ir „darbiečių“ pasirodymu. Su Darbo partija LVŽS, pasak S.Skvernelio, galėtų kalbėtis dėl bendro darbo.

VIDEO: S.Skvernelis: „Rezultatai, man atrodo, yra geresni negu buvo galima tikėtis“

Spėlioti, ar galės tęsti ministro pirmininko darbą, jis nesiėmė.

„Spręsti ar jausti nieko negali“, – teigė S.Skvernelis, o eiliniu ministru teigė nenorintis būti.

„Aš geriau jau pasinaudočiau galimybe teisėkūros procese dalyvauti. Vyriausybėje jau tikrai buvau, o tokiu Seimo nariu kaip ir nepabuvau dar“, – dėstė jis ir save sakė matantis Teisės ir teisėtvarkos arba Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Konservatoriai S.Skverneliui nepriimtini

S.Skvernelis pas partijos bičiulius atvyko prieš 22 val. Jis pergale šiuose rinkimuose teigė laikysiantis galimybę formuoti daugumą.

„Pergalė yra pergalė, kai tu pirmą vietą užimi. O jeigu labai rimtai, manau, būtų pergalė, jeigu turėtume po rinkimų centro kairės Vyriausybę ir daugumą Seime“, – teigė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

O paklaustas, kas būtų toje centro kairės koalicijoje, S.Skvernelis atsakė taip: „Matytųsi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, socialdemokratai, Darbo partija, gal dar kas nors praeis, tikiuosi, bus ir mūsų koalicijos partneriai dabartiniai – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir ant ribos balansuoja Socialdemokratinė darbo partija. Taip pat neaišku, kaip bus Laisvei ir teisingumui.“

S.Skvernelis teigė nematantis savęs koalicijoje su konservatoriais ir tam esą nėra jokių išimčių.

„Aš savęs asmeniškai tokioje valdančioje daugumoje nematau“, – nurodė jis.

„Kalbant apie dabartinę partijos vadovybę ir tuos lyderius, kurie yra Seime, man jie nepriimtini nei kaip politikai, nei kaip žmonės“, – tęsdamas mintį apie konservatorius dėstė premjeras.

Nemanė, kad ištvers

Dėl bendro darbo po Seimo rinkimų premjeras nurodė kalbėjęs tik su dabartiniais partneriais Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir „socialdarbiečiais“.

Jau bus galima paryčiui, jeigu kas ištvers, pradėti su kažkuo kalbėtis – arba rytoj.

„Kiti labai atstumą laikė, kiti bandė visokių istorijų ir sutarimų daryti su tokiomis keistomis koalicijomis. Bet šiandien, manau, jau bus galima paryčiui, jeigu kas ištvers, pradėti su kažkuo kalbėtis – arba rytoj. Gali būti toks variantas, kad po pirmųjų rezultatų daugiamandatėje jau matysim, kas yra antrame ture ir gali susiformuoti centro kairės blokas, kuris sutiks bendradarbiauti antruose turuose ir formuoti kaip blokas Vyriausybę“, – dėstė S.Skvernelis.

Ketverius metus valdžioje jis sakė vertinantis kaip studijas trečiame universitete.

„Tikrai negalvojau, kad apskritai ištversiu aš tokias ketverių metų studijas, nes tikrai reikėjo mokytis kiekvieną dieną. Tai buvo neįkainuojamos patirtys, ir sėkmės, ir nesėkmės“, – kalbėjo S.Skvernelis ir pasidžiaugė, kad jo vadovaujama Vyriausybė ištempė visą kadenciją.

Jis pakomentavo ir tai, kaip vertina savo galimybes vienmandatėje Pilaitės-Karoliniškių apygardoje. Plačiau – vaizdo įraše:

Į LVŽS rinkimų štabą atvyko ir europarlamentaras Bronis Ropė, kandidatai rinkimuose Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, premjero patarėjas Giedrius Surplys, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Ministras teigė, jog gavęs pasiūlymą tęsti darbą kitoje Vyriausybėje, jį labai rimtai svarstytų.

„Gali galvoti apie kažkokią koaliciją, kuri leistų tęsti darbus“, – kalbėjo A.Veryga.

Išsamus jo komentaras – žemiau:

Su žurnalistais kalbėjęs LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis vengė užsiminti apie pergalę. Tikslas – būti valdančiosios koalicijos dalimi.

„Mes labai norėtumėm formuoti valdančiąją daugumą kitoje kadencijoje <...>. Ar užteks balsų, pamatysim po antro turo, dabar, aišku, po pirmo turo nieks nebus aišku“, – komentavo politikas.

R.Karbauskis: viską nulems antras turas

Jis sakė manantis, kad po pirmojo Seimo rinkimų turo nereikia imtis koalicijos dėlionių: „Reikia pasveikinti žmones, kurie pasirinko, paskui tuos, kuriuos pasirinko. Bet viską nulems antras turas.“

R.Karbauskis nesiėmė spėlioti, ar kokie nors LVŽS atstovai išplės pergalę dar pirmajame ture vienmandatėse apygardose. Pasak R.Karbauskio, to galbūt galėtų tikėtis nebent ne pirmą kadenciją Seime dirbanti Rima Baškienė.

„Tai pirmiausia priklauso nuo to, kaip kas dirbo tuos ketverius metus. Mes turėjom labai daug vienmandatininkų, tai bus jiems egzaminas.

Gali būti, kad Rima Baškienė praeis pirmu turu.

Mes šį kartą laikom egzaminą kaip valdžia, lygiai taip pat daugelis mūsų vienmandatininkų laiko egzaminą kaip vienmandatininkai. Gali būti, kad Rima Baškienė praeis pirmu turu – galėtų taip būti, bet daugiau nespėliosiu“, – dėstė R.Karbauskis.

Jis pakartojo savo duotą pažadą, kad LVŽS antrajame Seimo rinkimų ture, jei kur nors susitiks konservatorių ar liberalų ir socialdemokratų kandidatai, parems pastaruosius.

„Lygiai taip pat darysime visų kitų partijų atžvilgiu, kurios galėtų būti centro kairės koalicijoje“, – pridūrė R.Karbauskis.

Įvardijo, ką mato centro kairės koalicijoje

Paklaustas, o ką dar jis tokioje koalicijoje matytų, politikas įvardijo Darbo partiją, partiją „Laisvė ir teisingumas“, Lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą.

LVŽS lyderis neatmetė galimybės eiti į koaliciją ir su konservatoriais, tik tam esą yra viena sąlyga.

„Žinau Sauliaus Skvernelio žodžius, kad jis nemano, kad koalicijoje reikėtų dirbti su konservatoriais. Su tais konservatoriais, kuriems vadovauja Ingrida Šimonytė su Gabrieliumi Landsbergiu tikriausiai sunku būtų tikėtis eiti, bet jeigu ten po reitingavimo dominuos krikščionys demokratai, gali būti kitaip“, – nurodė R.Karbauskis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

LVŽS, pasak jo, per ketverius metus valdžioje sukaupė patirties, išaugino stiprių politikų ir esą yra stipresnė jėga nei anksčiau. Visgi Seime, R.Karbauskio matymu, buvo daug konfrontacijos.

„Mes tikrai daug padarėm, o žmonės atsakys savo sprendimu, ar mes turim tęsti darbus, ar ne“, – pridūrė Seimo narys.

Biure, kur susirinko LVŽS nariai, žmonių nedaug. Taip, anot R.Karbauskio, yra siekiant apsisaugoti nuo COVID-19.

„Saugom jūsų sveikatą. Kvietėm tik tuos, kurie yra vienmandatininkai, mūsų komunikacinės grupės žmonės. Mes iš tikrųjų galvojom, kad kuo mažiau mūsų būtų, tuo mažiau rizikų kiltų“, – tikino jis.

Plačiau, ko tikisi iš rinkimų, R.Karbauskio komentaras:

VIDEO: Ramūnas Karbauskis: viską lems antrasis Seimo rinkimų turas

Sekite rinkimų rezultatus tiesiogiai su 15min:

Sunkiai mato koaliciją su konservatoriais

LVŽS sąrašą Seimo rinkimuose veda S.Skvernelis, jis – partijos kandidatas į premjerus. Rinkimų kampanijoje S.Skvernelis dalyvavo vangiai, atvyko tik į vienus debatus.

Antrasis sąraše – LVŽS pirmininkas R.Karbauskis, šįkart nekandidatuojantis vienmandatėje apygardoje.

Ir dabar ministro pirmininko pareigas einantis S.Skvernelis anksčiau teigė, jog darbą jose tęs tik esant tvirtai valdančiajai daugumai, taip pat tikino sunkiai įsivaizduojantis LVŽS koaliciją su konservatoriais.

R.Karbauskis darė prielaidą, jog konservatoriai, liberalai ir socialdemokratai dėl bendradarbiavimo po rinkimų jau susitarė, tad darbą kartu jis sakė matantis su likusiomis jėgomis, kurios pateks į Seimą.

„Valstiečių“ paramą antrajame Seimo rinkimų ture, kai vienmandatėse apygardose susitiks konservatorių ir socialdemokratų kandidatai, R.Karbauskis pažadėjo pastariesiems.

Prieš šiuos Seimo rinkimus LVŽS lyderiai tiksliai neįvardijo, kiek tikisi laimėti mandatų, tačiau reiškė norą būti valdančiosios daugumos dalimi ir tęsti tai, kas pradėta.

Rinkimams išleido daugiau kaip 800 tūkst. eurų

Partija nepristatė ir įprastos Seimo rinkimų programos, tačiau išskyrė keletą darbų, kurių, sėkmės rinkimuose atveju, žadėjo imtis pirmiausia. Tai – valstybinio banko steigimas, vaiko pinigų indeksavimo mechanizmo sukūrimas, 13-tosios pensijos ir vicepremjero pareigybės įvedimas. Daugiau apie tai – čia.

VIDEO: Rinkimai 2020: partijų programų pristatymas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Rinkimų kampanijai partija atseikėjo 843 470 eurų, 807 tūkst. eurų jų – valstybinė dotacija. 10 tūkst. eurų savo partijai paaukojo turtingiausias kandidatas rinkimuose R.Karbauskis.

S.Skvernelis finansiškai neprisidėjo.

Dalį lėšų partija skyrė plačiai paskleisto laikraščio „Neliečiamieji“ leidybai. Jame LVŽS aptaria gerus savo ketverių metų darbus, tačiau dar daugiau dėmesio skiria konservatoriams bei bandymams aiškinti, kodėl jų rinkti nederėtų.

Per praėjusius Seimo rinkimus LVŽS iš viso iškovojo 54 mandatus ir kartu su Lietuvos socialdemokratų partija formavo valdančiąją daugumą.

Ilgainiui koalicijos sudėtis kito, kadenciją LVŽS baigė bendradarbiaudama su Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir kai kuriais likviduotos partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai