„Viską ramiai galėtume apsvarstyti prieš naują dviejų kadencijų prezidento rinkimų ciklą. Nes imtis reformų kadencijų viduryje būtų sudėtinga, tai sukeltų nereikalingos sumaišties“, – „Lietuvos žinioms“ teigė ji.
Būti prezidentu tam pačiam asmeniui Konstitucija leidžia tik dvi kadencijas iš eilės – 10 metų. Pasak konservatorės, tam, kad diskusijos turėtų racionalų grūdą, būtina atsiriboti nuo šių dienų personalijų.
Konservatorė prisipažino, kad šiuo metu didžiausią nerimą jai kelia žvalgybos institucijų kontrolė, ypač Valstybės saugumo departamento (VSD) situacija.
Konservatorė prisipažino, kad šiuo metu didžiausią nerimą jai kelia žvalgybos institucijų kontrolė, ypač Valstybės saugumo departamento (VSD) situacija. “Man atrodo, kad ateityje didelių problemų turėsime vien dėl to, jog labai neteisingai sudėliojome šio departamento vadovo poziciją. Tai neturėtų būti taip eksponuojamas, politizuotas paskyrimas”, – mano R. Juknevičienė.
O pats VSD, anot jos, turėtų būti normali žvalgybos institucija, pavaldi kuriai nors iš ministerijų. “Ir santykis su Vyriausybe turėtų būti kur kas labiau išryškintas, žinoma, paliekant ryšį su prezidentu. Nes jis, kaip valstybės galva, turi gauti visą savo darbui reikalingą informaciją”, – sakė Seimo narė.
R. Juknevičienė taip pat mano, kad prezidentui numatyta skirti per didelį skaičių pareigūnų, dalį tokių skyrimų drąsiai galima būtų patikėti Seimui ar Vyriausybei. Pavyzdžiui, generalinio policijos komisaro, Lietuvos banko vadovo ir kitų. Kartu ji prognozavo, kad institucijų funkcijų perskirstymo kritikų, kol mūsų partijos gana silpnos, veikiamos interesų, netrūks. “Tačiau prisirišimas prie dabartinių aktualijų ir personalijų mus kaip tik ir saisto. Tada atrodo, kad jokių reformų nereikia daryti, ir gyvename plaukdami pasroviui”, – kalbėjo R. Juknevičienė.
Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas sutiko, kad diskutuoti galima apie viską, juolab kad “kai kas iš tiesų perdėtai centralizuota, neatiduodama Vyriausybei”: “Tačiau daugiausia iškraipymų šiose srityse pridarė būtent konservatoriai. Dabar, ačiū Dievui, pradėjo suprasti, kad tai nėra visiškai teisinga. Kita vertus, tokios TS-LKD atstovų iniciatyvos rodo, kad “artimiausiu metu konservatoriai nelabai turės kandidatą, kuris galėtų laimėti prezidento rinkimus. Greičiausiai čia slypi dar vienas vidinis motyvas siūlyti tokias iniciatyvas.”
Liberalų sąjūdžio atstovas Remigijaus Šimašiaus nuomone, permetant atsakomybę nuo vieno asmens ant didelės žmonių grupės – Seimo narių – pečių paprastai rezultatas nepagerėja. “Manau, kad tas padalijimas, kuris įtvirtintas Konstitucijoje, yra visiškai normalus, kol kas jokių bėdų nebuvo ir nėra. Tereikia prezidentui dirbti savo darbus, Seimui – savo.”