„Geriau vėliau nei niekada. Metas apsivalyti nuo sovietmetį šlovinančių monumentų. Paminklai, išdidžiai menantys apie sovietmečiu vykdytas žudynes, mano nuomone, negali likti viešosiose miestų erdvėse“, – feisbuke trečiadienį rašė meras.
Pasak jo, tokie objektai turėtų atsidurti Grūto parke arba „tiesiog išsiųsti atgal į Maskvą“.
„Nusprendžiau kreiptis į Kultūros paveldo departamentą su prašymu visus šiuos objektus išbraukti iš kultūros vertybių registro“, – nurodė A.Bautronis.
Jis teigė, kad tai padaryti paskatino Ukrainoje „teroristinės Rusijos vykdomas genocidas Ukrainoje“.
Anksčiau apie planus inicijuoti diskusiją dėl sovietinių karių palaidojimo vietos ir monumento iškėlimo pranešė Klaipėdos miesto valdžia, tačiau pabrėžė, kad procesas bus ilgas, ir, kadangi liečia 700 žmonių kapavietę, subtilus.
Kultūros paveldo departamento kultūros vertybių registro duomenimis, Raseinių rajone, Girkalnio kaime, yra 715 Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta. Čia stovi gelžbetonio paminklas iš stačiakampio plano postamento su laipteliais ir piramidės formos obelisko.
Dar viena sovietinių karių palaidojimo vieta yra Ariogaloje, čia įrengtas postamentas su Sovietų Sąjungos kario su ginklu skulptūra. Čia palaidota per 500 sovietų karių, tikslus jų skaičius nežinomas.
Pačiuose Raseiniuose yra kapavietė, ant kurios įrengta Sovietų Sąjungos kario su ginklu, vienoje rankoje laikančio vainiką, kitoje – šalmą, skulptūra. Čia palaidota per tūkstantis sovietų karių.
Viduklėje palaidota dar 119 sovietų karių, čia įrengtas obeliskas jiems atminti. Dar viena obelisku pažymėta per 100 karių kapavietė yra Šiluvoje.