2023 05 18

Reidas Kauno mokyklų prieigose: prieš paauglius „veipintojus“ policija pasitelkė ir droną

Kovodami su vis labiau ryškėjančia nepilnamečių pavojingo rūkymo problema, Kauno policijos pareigūnai ėmėsi naujų priemonių – dronais fiksuoja pertraukų metu prie mokyklų „veipuojančius“ paauglius. Štai per 40 minučių skrydį įkliuvo net 8 mokiniai. Jiems gresia bauda iki 90 eurų, kurią, suprantama, teks sumokėti tėvams.
Rūkančius prie mokyklų paauglius Kauno policija fiksuoja dronu
Rūkančius prie mokyklų paauglius Kauno policija fiksuoja dronu / Karolinos Stažytės nuotr.

Gegužės 18 dienos rytą Kauno apskrities policija sukvietė žiniasklaidos atstovus, norėdama pademonstruoti jau kurį laiką vykdomą prevencinę priemonę, padedančią kovoti prieš nepilnamečių rūkymą.

Buvo galima stebėti virš vienos iš Kauno ugdymo įstaigų kylantį droną, kuris skanavo aplinką ir buvo pasiruošęs fiksuoti pertraukos tarp pamokų metu į lauką parūkyti išbėgusius mokinius.

„Praktikuojame naujovę, Lietuvoje tikriausiai esame pirmi tai darantys. Ne fiziškai pareigūnai patruliuoja aplink mokyklas, bet keliame droną. Jo pagalba nustatome vaikus, kurie pažeidinėja Lietuvos Respublikos įstatymus – rūko mokyklos prieigose“, – priemonę pristatė Kauno apskrities VPK Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus viršininkė Agnė Greblikaitė.

Bauda iki 90 eurų

Nustačius rūkantį nepilnametį, anot jos, ne iš karto galima jį sulaikyti. Su filmuota medžiaga vykstama į mokyklą, prie kurios buvo užfiksuotas pažeidimas. Filmuota medžiaga parodoma ugdymo įstaigos administracijai, o ši atpažįsta savo mokinį ir pateikia jo duomenis.

Pradedama teisena. Jei nepilnametis yra 16 metų amžiaus, jam taikoma administracinė atsakomybė. Skiriamas įspėjimas arba bauda iki 90 eurų.

Jei mokinys jaunesnis nei 16 metų, medžiaga persiunčiama Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriui. Surašomas administracinio teisės pažeidimo protokolas pričiupto mokinio tėvams. Jiems gali būti skiriama 100 eurų bauda.

„Šią priemonę vykdome antrą savaitę. Iš viso fiksavome 13 rūkančių paauglių. Vykdysime priemonę visą gegužę ir birželį. Kasdien.

Štai vakar per 40 minučių trukusią patikrą su dronu buvo nustatyti 8 mokiniai, kurie buvo sulaikyti elektronines cigaretes rūkantys vienos mokyklos prieigose. Kadangi visi yra sulaukę 16 metų, bus surašyti administracinio pažeidimo protokolai“, – skaičius įvardijo pareigūnė.

Rūko ir žiurknuodžius

Labiausiai policiją neramina tai, kad nelabai net patys vaikai žino, kokios kilmės medžiagas naudoja rūkydami elektroninę cigaretę.

„Yra gauta specialistų išvadų, kad būna ir psichotropinių medžiagų. Nustatyta, kad maišomi ir žiurknuodžiai. Labai pavojinga jų sveikatai. Kartais mes patys nežinome, kuo jie apsinuodija. Sudėtinga ir medikams taikyti gydymą.

Prašome tėvelių atkreipti dėmesį: jei pastebėjote, kad vaikui pasidarė bloga, pirmiausiai reikia kviesti greitąją pagalbą, o ne policiją. Didžiausia grėsmė, kad gali sukelti net mirtį toks, rodos, nekaltas parūkymas, pabandymas“, – perspėjo A.Greblikaitė.

Karolinos Stažytės nuotr./Policijos pareigūnė Agnė Greblikaitė
Karolinos Stažytės nuotr./Policijos pareigūnė Agnė Greblikaitė

Pernai iš viso nustatyti 104 tokio pobūdžio pažeidimai. Pasitaiko, pasak pareigūnės, net ir 12-13 metų vaikų, kurie „veipina“.

„Reikia visiems pripažinti, kad Lietuvoje turime didelę problemą. Realiai turime spręsti ją visi – ir policija, ir švietimo įstaigos, ir tėvai. Tai yra mūsų vaikai, turime matyti, žinoti, ką jie daro. Šiandien juos jau reikia gelbėti. Imtis priemonių visiems, o ne kaltinti ir vienas nuo kitų stumdyti atsakomybę“, – patikino A.Greblikaitė.

Turi teisę tikrinti kuprinę

Paklausta, ar mokykloje pričiupus mokinį su elektronine cigarete, administracija turi teisę patikrinti jo kuprinę, kišenes, paimti rastą rūkymo priemonę, ji atsakė teigiamai.

Lietuvoje turime didelę problemą.

„Kiekviena ugdymo įstaiga turi nusistačiusi savo vidaus taisykles. Jose yra aiškus punktas – su ugdymu nesusijusių daiktų turėjimas mokykloje yra draudžiamas. Kiekviena mokykla gali daryti prevencinius patikrinimus, ką kiekvienas vaikas atsineša į mokyklą. Tai yra, gali paprašyti parodyti, kas yra kuprinėje, jei sukelia įtarimų, jog turi neleistinų daiktų. Daugelis mokyklų po truputį eina link tos praktikos. Pastaruoju metu iš mokinių tėvų nebesulaukiame priekaištų, kad mokykla negali tikrinti jų vaikų asmeninių daiktų. Reikia didesnės kontrolės“, – patikino Kauno apskrities policijos atstovė.

Kiekvienai Kauno ugdymo įstaigai yra pravestas instruktažas, ką daryti, susidūrus su rūkančiu mokiniu. Egzistuoja cigaretės paėmimo protokolas. Mokykla jį surašo, vaikas pateikia paaiškinimą, iš kur jis gavo draudžiamą priemonę. Visa surinkta medžiaga persiunčiama policijai.

Šiuo metu, anot pareigūnės, padaugėjo mokyklų, kurios sulaiko paauglius pačios ir informuoja policiją.

Įsigyja pigiau

Ar pričiupti vaikai pasisako, iš kur gavo elektronines cigaretes? Anot A.Greblikaitės, kai kurie atskleidžia savo „tiekėjus“.

Daugelis neleistinas prekes įsigyja socialiniuose tinkluose, susirašinėjimų platformose, kur niekas jų neklausia amžiaus. Vaikai susiranda grupes, kuriose prekiaujama. Jiems nurodoma, kur ateiti pasiimti prekę.

Karolinos Stažytės nuotr./Rūkančius prie mokyklų paauglius Kauno policija fiksuoja dronu
Karolinos Stažytės nuotr./Rūkančius prie mokyklų paauglius Kauno policija fiksuoja dronu

„Dažniausiai perkami skysčiai elektroninės cigaretės papildymui. Kainos skiriasi 2-3 eurais. Taip įsigyjant skysčiai net būna pigesni nei oficialioje parduotuvėje. Kainuoja apie 10 eurų ir užtenka maždaug savaitei. Priklauso nuo to, kaip dažnai paauglys rūko“, – patikino pareigūnė.

Įprastos, klasikinės cigaretės su tabaku tarp paauglių jau nėra populiarios. Galima sakyti, kad jos jau – istorija. Populiariausi tarp rūkančių vaikų meliono, obuolių skonio elektroninių cigarečių užpildai.

Jaučia net „lomkes“

Būna, kad vaikai net pasisako, jog elektroninę cigaretę jiems davė tėvai.

Kritinis rūkančiųjų amžius – 14 metų. Vėliau, bręsdami, paaugliai surenka daugiau informacijos, pradeda suvokti, kaip tai kenkia, mato klasiokus, girdi įvykius, kada parūkęs nepilnametis atsidūrė ligoninėje.

Marijampolės apskrities policijos nuotr./Kratų metu rastas ir paimtas elektroninių cigarečių skystis, sumaišytas su psichotropinėmis medžiagomis
Marijampolės apskrities policijos nuotr./Kratų metu rastas ir paimtas elektroninių cigarečių skystis, sumaišytas su psichotropinėmis medžiagomis

„Skaudūs įvykiai paveikia. Baisiausia, kai nežinai, ką nusiperka, kai perka ne parduotuvėse“, – teigė A.Greblikaitė, paaiškinusi, kad pareigūnams neįmanoma daryti ir provokacinių pirkimų – pasitelkti tokioms operacijoms nepilnamečius draudžia įstatymai.

„Tiesa, tėvų susirinkimuose jau niekas nebeprieštarauja dėl prevencinių priemonių, supranta, kad yra problema, nebesako, kad „bauskit, susimokėsime“. Būna, kad pagavus mokinį rūkantį, jo tėvai savaitę vaiko neleidžia į mokyklą, nori, kad šis būtų nuolat stebimas. Tai, žinokit, kiti jau turi priklausomybę – vadinamos „lomkės“ prasideda“, – nustebino policijos atstovė.

Marijampolės apskrities policijos nuotr./Kvaišalų platinimas elektroninių cigarečių skysčiuose darosi vis populiaresnis ir pavojingesnis
Marijampolės apskrities policijos nuotr./Kvaišalų platinimas elektroninių cigarečių skysčiuose darosi vis populiaresnis ir pavojingesnis

Pasak jos, šio negatyvaus reiškinio išnaikinti, tikėtina, nepavyks, tačiau galima jį labiau kontroliuoti ir suvaldyti.

123RF.com nuotr./Rūkantis vaikas
123RF.com nuotr./Rūkantis vaikas

„Mokyklos jau nebeslepia to, nes būta tokių atvejų, kai vaikui dėl rūkymo pasidaro bloga pačioje ugdymo įstaigoje ir administracija išsigąsta, nežino, ką daryti. Prieš keletą savaičių buvo atvejis vienoje mokykloje, kai vaikas pradėjo staiga neadekvačiai elgtis. Buvo ramus visuomet, o pradėjo, liaudiškai sakant, daryti nesąmones, sutriko koordinacija. Kvietė tėvus, vežė į gydymo įstaigą“, – įvardijo pareigūnė.

Būta ir tokių atvejų, kai elektroninę cigaretę mokinys užsirūkė tiesiog klasėje per pamoką.

Pareigūnė ragina visus bendruomenės narius įsitraukti į kovą prieš paauglių rūkymą. Jei pamatėte rūkantį paauglį, fiksuokite tai ir praneškite numeriu 112. Pareigūnams bus aiškios nepilnamečių susibūrimo vietos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis